Wpis z mikrobloga

O projektowaniu modeli z klocków słów kilka:

Jakiś czas temu pod #longerowemodele opisywałem ogólnie proces tworzenia modelu. Dzisiaj krótki opis początku prac nad modelem Ursusa 912, który w sumie kiedyś tam się przewijał na liście do zbudowania, ale jakoś od wczoraj go sobie rzeźbię wirtualnie, wspomagając się prawdziwymi klockami od czasu do czasu.

Pierwszy problem związany z tym modelem to koła (tak naprawdę te starsze Ursusy to ciekawy sposób na ominięcie problemu braku opon w jodełkę w rozmiarze innym niż 107mm, bo na przodzie wersje 2x4 miały opony zdecydowanie bardziej gładkie). Póki co mam na przodzie opony 56mm w wersji balonowej, ale rozważam rozciągnięcie innych opon pod potrzebną średnicę.

Skalowanie tego modelu zacząłem od znalezienia rysunku technicznego (wprawdzie jest to Ursus C-385, ale podobnie jak 902 i 912 różnią się tylko kosmetycznymi zmianami jeśli chodzi o wygląd, wymiary mają te same).
Po dobraniu wymiarów podwozia zaczęło się żmudne modelowanie ramek w kabinie (model będzie miał tylko ramki, nie ma żadnej sensownej opcji na wpasowanie tam przezroczystych elementów w charakterze szyb).

Potem gdy już miałem odpowiednio wyprofilowaną kabinę wziąłem się za maskę, która po pierwszych przymiarkach okazała się być umieszczona za wysoko. Po ostatniej poprawce naniesionej dzisiaj jestem zadowolony z kształtu maski, ale muszę popracować nad szerokością całości, bo opony są szersze niż w oryginale (ale lekkie cofnięcie w stronę środka ramy też się przyda).

A najgorsze w tym wszystkim (oprócz mojej ambicji :D ) jest to że wymyśliłem sobie że zrobię ten model w kolorze odpowiadającym tej żółtopomarańczowej farbie którą 912 były malowane. I tutaj natrafiamy na kolejny problem (lub wyzwanie, jak kto woli), ponieważ paleta dostępnych elementów, z których mogę zrobić ten model jest przez to jeszcze bardziej ograniczona. (jakby ktoś był ciekaw to wszystkie elementy dostępne w kolorze Bright Light Orange są do zobaczenia tu: https://www.bricklink.com/catalogList.asp?pg=1&colorPart=110&catType=P )

Czyli czeka mnie jeszcze więcej kombinowania, bo do zrobienia w kolorze maski są jeszcze przednie i tylne nadkola (to co widać teraz to tylko szkic który będzie mocowany do ramy). No i trzeba przód ze światłami nieco porpawić. Ale zapowiada się ciekawy model :)

#lego #tworczoscwlasna #modelarstwo #traktorboners #ursus
M_longer - O projektowaniu modeli z klocków słów kilka:

Jakiś czas temu pod #longe...

źródło: comment_dGlfixnOUEp9oLKUvRTFWQ6ESiQDhOvW.jpg

Pobierz
  • 20
Póki co mam na przodzie opony 56mm w wersji balonowej, ale rozważam rozciągnięcie innych opon pod potrzebną średnicę.


@M_longer: Tak z pamięci, bo klocki w domu zostały, po proporcjach patrząc, to masz szerokie felgi do tych opon? Przymierzałeś węższą wersję tej felgi z tymi samymi oponami?
Wiem o tym, ale nie ma zwykłych skosów w tym kolorze który sobie ubzdurałem :D. Popróbuję jeszcze coś pokombinować, ale przeważnie takie kombinacje źle wyglądają.


@M_longer: Wiem o czym mówisz - czasem wstawienie 'złego' klocka tworzy bardziej spójny wizualnie model a niekoniecznie odwzorowany do najmniejszego detalu, że niby mniej dokładny a i tak będzie wyglądał lepiej. A z doborem koloru to poszalałeś!