Wpis z mikrobloga

Mircy ze Szczecin, często ktoś pyta, szuka jakiegoś spoko miejsca żeby odpocząć od miejskiego zgiełku, coś pozwiedzać i żeby nie było daleko od Szczecina. I tutaj nastąpi mała reklama z mojej strony ( ͡° ͜ʖ ͡°), bo chcę wam polecić moją rodzinną miejscowość, Tuczno.

Mieścina leży w dosyć ciekawym miejscu, ok 140 km od Szczecina w stronę Bydgoszczy, 18 km od DK[10], jest bezpośrednie połączenie kolejowe, ok 2:20h jazdy całkiem wygodnym szynobusem :) A o samej okolicy, z jednej strony mamy ostoję przyrody, Drawieński Park Narodowy z genialnymi szlakami rowerowymi i pieszymi, które gorąco polecam. Z drugiej natomiast biegnie linia Wału Pomorskiego, niemieckich umocnień przedwojennej granicy z II Rzeczpospolitą, więc oprócz masy małych bunkrów rozsianych po okolicznych lasach, 4km od miasta leżą potężne (lecz niestety w większości wysadzone przez Rosjan) fortyfikacje, dostępne są do zwiedzania, a trochę tych tuneli zostało i jest gdzie połazić. Dodam, że owe fortyfikacje to jedno z największych zimowisk nietoperzy w województwie, taka ciekawostka, panuje tam stała temp cały rok ;) W okolicy (ok 8-10 km od miejscowości) mieszka też sobie duże stado żubrów, ostatnio miałem przyjemność spotkać stado na drodze, pobieżnie naliczyliśmy z ojcem ok 40 sztuk, przyznam, że wieczorem przy lekkiej mgle widok majestic as fuck, taką polskę kocham! Dla leniuchów którym nie chce się dygać kilku km żeby podziwiać przyrodę, też mam dobre wieści, przy samej miejscowości znajdują się 3 spore jeziora, jedno ze strzeżonym kąpieliskiem miejskim, w sezonie wszelakie atrakcje jak łódki, kajaki, rowery wodne itd, mniejsze przy zamku można obejść fajnymi ścieżkami, no i właśnie mamy zamek który ciężko opisać (no i nie chce przynudzać suchymi faktami z wiki) bo ma jakieś 700 lat i był kilka razy przebudowywany, nie wiem jak ze zwiedzaniem, ale chyba nawet można tam nocować ;) oczywiście jak każdy szanujący się zamek ma legendy o duchach :) Jest też kościół z kryptami i szkieletami i z tunelem do zamku, gdzie do części budowy użyto kości jak materiału (tutaj mam osobistą ciekawostkę, że jak był pogrzeb mojego pradziadka jeszcze zanim się urodziłem, to w w momencie wnoszenia trumny walnął piorun, spaliła się część mniejszej wieży i oczywiście zamiast klasycznych czerwonych cegieł użyto betonu i wygląda to tragicznie do dziś :D) Z ciekawych budynków jest jeszcze ponad 100letni młyn z wodospadem (obecnie chyba nawet jest tam możliwość noclegu) gdzie zaczyna się Aleja Stuletnich Dębów, przyjemna ścieżka spacerowa nad największym jeziorem miasta, ze stuletnimi dębami oczywiście. Sporo budynków ozdobionymi jest muralami malowanymi przez studentów z łodzi, cześć przedstawia sceny szlacheckie i były malowane nawet 30 lat temu, część kilka lat temu na festiwalu "MISIĘTUPODOBA", chociaż nie zapowiada się że festiwal wróci :( a z ciekawszych postaci gościli u nas np Czesław Mozil, czy Kev Fox, którego mam przyjemność znać osobiście bo mieszkał w Tucznie jakiś czas :) Są jeszcze jakieś korty tenisowe, Orlik, wypożyczalnia rowerów, sklepów sporo jak na zadupie. W okolicy jest magiczna górka, że np butelka się wturla pod górkę i to nie jest złudzenie! (ale sikanie zabawniejsze, śmieszy nawet 20 raz ( ͡ ͜ʖ ͡), chociaż ja to dziwny jestem:P). Jest tego sporo więcej ale i tak już ścianę tekstu stworzyłem, więc po prostu gorąco was zachęcam żeby odkryć resztę samemu! :)

#szczecin #zachodniopomorskie #turystyka wołam jeszcze @krolowamonika bo pytała

PS. Właściwie mirki z #poznan i #wielkopolska też mogą wpadać, bo z Poznania odległość prawie taka sama jak ze Szczecina, chociaż macie gorzej, bo pociąg z przesiadką w Pile :)

Edit: nie wspomniałem o najważniejszym właściwie, czyli noclegu :D ogólnie są 3 ośrodki wczasowe z domkami, duży hotel, z zamku też chyba jest hotel, jest sporo agroturystki, jest też pole namiotowew lesie nad jeziorem i z dostępnymi mediami, także warunki spoko, ale to już odsyłam do googli po szczegóły, ew możecie pytać to coś podpowiem :P sam mogę polecić te domki kumpla, nie ukrywam ze tutaj głownie ze względu na cenę nie luksus, ale da się kimnąć i do dyspozycji sprzęt wodny za free ;)
  • 16
@wankiel no dobra. Ale po co wyjeżdżać ze wsi Szczecin do wsi Tuczno? Wystarczy że jak chce odpocząć od samochodów, czy tego zgiełku o którym mówisz, to że pojadę na skolwin ( ),
@Myrszula: zgadłaś, zaraz idę ( ͡ ͜ʖ ͡)

Wiesz, odkopujesz coś sprzed kilku dni, człowiek jeszcze zaspany i mózg nie działa to się nie dziw że nie posklejałem wątków... (pomimo drugiej kawy od 6 ()).