Wpis z mikrobloga

W latach 1814/1815 kończy się era porządku napoleońskiego w Italii. Monarchowie którzy w toku kilkunastu lat hegemonii francuskiej utracili swoje państwa odzyskują je z powrotem na mocy ustaleń z Wiednia. I tak król Piemontu Wiktor Emanuel I przywraca m.in. tortury w sądownictwie i żółte odznaki dla Żydów, a drzewa w ogrodzie botanicznym posadzone w latach Bonapartego zostają wykopane i zniszczone. W Państwie Kościelnym zniesiono nawet szczepienie ospy i oświetlenie ulic, a w burbońskim Neapolu wstrzymano wykopaliska w Pompejach, ponadto ziemie uprawianą od czasów Francuzów obrócono w nieużytki.

Zapraszam także na moją stronę : https://www.facebook.com/Wszystko-co-chcieliby%C5%9Bcie-wiedzie%C4%87-o-XIX-wieku-ale-bali%C5%9Bcie-si%C4%99-zapyta%C4%87-173332356505007/

#historia #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #historiajednejfotografii #europa #heheszki
Pobierz
źródło: comment_L9xtIRxBEmnb2aO6rq2eMN3ZVmOSlyJA.jpg
  • 11
Na upartego jest to skan mapy, a tu już bliżej do jakiejś formy zdjęcia. Użyłem żeby więcej osób zobaczyło, a nie ma tagu właściwego dla mojej treści.
@Gneissenau: Wrzucaj Kolego. XIX wiek jest cholernie ciekawy i istotny - ze swoimi wydarzeniami (industrializacja, nacjonalizm, ruchy masowe, komunizm, postęp naukowo-techniczny, urbanizacja, etc) stanowi przecież podwaliny pod świat jaki znamy obecnie.
A tymczasem u nas od zawsze traktowany jest jakoś tak po macoszemu. Wciska się kit o "123 latach niewoli" i co najwyżej omawia kolejne tragiczne zrywy i powstania. Taka przerwa między "byliśmy mocarstwem hurr durr husaria" a "prawie byliśmy mocarstwem
Dokładnie i to mnie boli. XIX zaciekawił mnie swoją enigmatycznością, tym że zawsze był omawiany bardzo skrótowo, a procesy wielkich przemian społecznych i gospodarczych praktycznie nie ruszane wcale w formie umożliwiającej ich właściwe zrozumienie. Napoleon III, polityka europejska Bismarcka, rewolucja 1905...kto by się przejmował :( a wielka szkoda. Mam naprawdę dużo materiałów, zdjęć, ciekawostek...zapraszam na facebooka, tam codziennie post.