Wpis z mikrobloga

Demokracja to poroniony pomysł. Zakłada ona, że większość ma racje. Niestety motłoch nie posiada odpowiedniej inteligencji, wiedzy i wykształcenia do podejmowania istotnych decyzji. Wątpliwym pomysłem jest też oddanie całej decyzyjności w ręce elit. Mimo, że posiadałyby odpowiednie kompetencje prędzej czy później zaczęły by dbać o własne interesy, a nie ogółu. Przez co rozwarstwienie społeczne cofnęłoby nas do poziomu ze średniowiecza.

Mireczki jak żyć? Czy jesteśmy skazani na PiS - PO do końca świata i o jeden dzień dłużej?

Przecież to #!$%@? nie ma sensu. ()

#polityka #demokracja #korwin #4konserwy #neuropa
  • 13
@FunkyFresh: no cały ten świat jest #!$%@?. najlepszym wyjściem wydaje się być nie zawracanie się tym całym gównem głowy, wyrzucenie polityki ze swojego życia, skupienie się na sobie i najbliższych i dążenie do bycia szczęsliwym
poziomu ze średniowiecza


@FunkyFresh: Rozumiem, że masz na myśli jakiś niewiadomy kataklizm cywilizacyjny, technologiczny i kulturowy? To biedne średniowiecze jest szargane zawsze kiedy brak lepszych argumentów, ale to jest za przeproszeniem... tysiąc lat! Swego czasu prof. Gwiazdowski dowodził, że pańszczyzna była mniejszym obciążeniem niż dzisiejszy podatek dochodowy, a są jeszcze inne podatki i w średniowieczu... nie było pańszczyzny.

Demokracja jest oczywiście władzą ludu (dosłownie), motłochu i do pewnego stopnia jednak racjonalną
Rozumiem, że masz na myśli...


@O5KAR: Przecież pisałem, że mam na myśli gigantyczne rozwarstwienie społeczne, a co za tym idzie nierówne traktowanie jednostki w zależności od pochodzenia. Potężne bogate elity mogące zrobić z plebsem co sobie zachcą.

nie jesteśmy na nic skazani do kiedy nie zauważysz, że masz wybór


@O5KAR: To jest iluzja wyboru. Jestem skazany na decyzję większości, która nie myśli na zasadzie przyczyna-skutek dalej niż poza czubek własnego
@FunkyFresh: Ja piszę o czymś innym, o dyktacie większości wobec jednostek. Różnorodność jest normalna, równość to utopia.

Zgoda i widzisz już o co mi chodziło powyżej. Do tego dochodzi ordynacja, okręgi wyborcze, metoda liczenia głosów, progi i tak dalej...

Tak, zmienisz w swoim życiu pracą, nauką, rozwojem osobistym i nie oglądaj się na rządy, elity czy plebs.
@FunkyFresh: jest niestety gorzej - demokracja w dobie mass-mediów to rządy tych, którzy potrafią skupić w ręku środki masowego przekazu i manipulować ich ogłupionymi odbiorcami. Czytaj - rządy złych ludziów ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@4tek: Problemem nie są media tylko ludzie którzy chcą coś takiego oglądać. Gdyby wraz z serwowaniem tak oczywistej propagandy widzowie odchodzili od odbiorników poziom mediów sam by się uregulował.
@FunkyFresh: Jak sam zauważyłeś, większość to niestety motłoch. Propaganda obecna w mediach od bardzo dawna nie żenuje tak ludzi, którzy już są jej ofiarami. Nie lubię Kaczora to nie irytuje mnie propaganda TVN czy GW ale dostaję #!$%@? na jingiel Wiadomości; lubię Kaczora to nie drażni mnie TVP ale TVN i GW to dla mnie rakowe gówno. Proste, odwołujące się do pierwotnych instynktów i smutne. Przez pewien czas można było się
@FunkyFresh: Inicjatywa ludowa w Szwajcarii działa w ten sposób, że obywatele tworzą przepis, który jest następnie głosowany przez obywateli. Ale jeśli rząd chce to może przedstawić swoją kontrpropozycję. Wtedy obywatele głosują na projekt obywateli, projekt rządu lub żaden z nich.
Dzięki temu łączy się zalety demokracji przedstawicielskiej i bezpośredniej.
Drugi mechanizm tego typu to veto ludowe. Szwajcarski parlament tworzy sobie przepisy ale jeśli, któryś z nich nie podoba się obywatelom to