Wpis z mikrobloga

Hipotetyczna bałtosłowiańska podrodzina językowa.
Do języków słowiańskich zaliczamy: polski, rosyjski, czeski, ukraiński, chorwacki itd. Natomiast do języków bałtyckich zaliczamy jedynie język litewski i łotewski. To dwie oddzielne grupy grupy językowe w ramach indoeuropejskiej rodziny językowej (do której należą niemal wszystkie języki Europy oprócz: fińskiego, estońskiego i węgierskiego, które są językami rodziny uralskiej).
Istnieje coś takiego jak bałtosłowiańska hipotetyczna podrodzina językowa w skład której wchodzi grupa słowiańska i grupa bałtycka. Języki słowiańskie i języki bałtyckie to dwie różne grupy językowe, niezależnie czy ta podrodzina istnieje czy nie istnieje, ale języki bałtyckie wykazują pewne podobieństwa do języków słowiańskich (chociaż absolutnie nie można zrozumieć litewskiego czy łotewskiego- te języki są niezrozumiałe dla Słowian). Pewne podobieństwa w gramatyce, w niektórych słowach sprawiły, że stworzono taką podrodzinę.
Nie wiadomo jednak czy taka podrodzina w ogóle istnieje (ma sens klasyfikacji) czy to tylko wynik wpływów, stąd to tylko klasyfikacja hipotetyczna.

Poniżej różne teorie naukowe różnych naukowców odnośnie tego podobieństwa (z przedwojennej holenderskiej książki), od lewej na wykresie:
1. Języki bałtyckie i słowiańskie wywodzą się z tego samego pnia
2. Języki bałtyckie i słowiańskie wywodzą się z różnego pnia, ale w wyniku życia obok siebie są podobieństwa
3. Języki bałtyckie i słowiańskie wywodzą się z tego samego pnia, ale następnie przez życie daleko siebie stały się całkiem inne, a podobieństwa wynikają z tego, że później były blisko siebie
4. Języki bałtyckie i słowiańskie wywodzą się z różnego pnia, a podobieństwa wynikają z czasów praindoeuropejskich gdzie te języki przyjęły podobne wzorce.
Nie wiadomo jednak jaka teoria jest prawdziwa.

#ciekawostki #jezyki #jezykiobce #polska #litwa #lotwa #nauka #historia #slowianie #swiat #ciekawostkihistoryczne #literatura #europa
Pobierz
źródło: comment_QhZmzHp8PTkV6nMRUx2Df65ogaIWzTJN.jpg