Wpis z mikrobloga

#komputery ##!$%@? #windows10

od.. dluzszego czasu, pewnie kilka tygodni, w losowych momentach zawiesza mi się komputer, najczęściej kiedy akurat nic nie robię, czasem dzieje się 10 sekund po ostatniej akcji, czasem w trakcie korzystania, czasem po godzinie bez aktywności a czasem stoi 24 godziny i działa, nie ma żadnej zasady co do występowania tego błędu

komputer po prostu się zawiesza, całkowicie. dźwięk staje na ostatniej nucie, nawet klawisz włączenia reaguje dopiero na ten swoisty hard reset, czyli po jakiś 10 sekundach.

mało się znam, ale sprawdziłem dziennik zdarzeń i jedyny błąd krytyczny w okolicy godziny zawieszenia, to moment włączenia go 2 minuty później, nazywał się Kernel-Power, dziennik: system, typ: krytyczne
"System został uruchomiony ponownie bez uprzedniego czystego zamknięcia. Możliwe przyczyny błędu: system przestał odpowiadać lub uległ awarii albo nastąpiła nieoczekiwana utrata zasilania."

możliwe że da się wyciągnąć z dziennika więcej, ale ja nic ciekawego nie mogę znaleźć :<
  • 4
@goraceparofki: mam to samo na windows 7 w swoim laptopie. czasm kilka tygodni jest ok, a czasem cały tydzień wiesza się co chwila. Myślałem, że to dysk - ale nie. Być może jakieś sterowanie zasilaniem, jakieś kondensatory albo coś innego nie dają rady, ale ostatecznie nie zdiagnozowałem - laptop ma 7 lat i średnio jest sens inwestować.
@goraceparofki: metoda prób i błędów, np podmiana karty graficznej na inną i sprawdzić czy działa, jak nie podmiana ramu itp.
Warto też sprawdzić czy moc zasilacza wystarcza aby wszystko zasilić, czasami taki crash może być od tego że zasilacz działa na granicy mocy.