Wpis z mikrobloga

Mirki pomóżcie i doradźcie, czy dobrze rozmieściłem oświetlenie w garażu? Garaż 52m2, dwustanowiskowy, kawałek warsztatu na górze, wydaje mi się że lampy na ścianach powinny być bliżej góry o jakiś metr, bo te nad stołem raczej nie oświetlą przodu samochodu, raczej będą skierowane właśnie na stół, jak to obliczyć dokładnie? Garaż to będzie mój drugi dom, jest moim największym marzeniem z dzieciństwa, będę tam spędzał mnóstwo czasu, więc chciałbym się poradzić mądrzejszych żeby potem nie fukać pod nosem :)
#budownictwo #budujzwykopem #oswietlenie
Nawry - Mirki pomóżcie i doradźcie, czy dobrze rozmieściłem oświetlenie w garażu? Gar...

źródło: comment_cNMQfUF14KC8QTTynG7ZJPIRojrYzmrG.jpg

Pobierz
  • 19
@Nawry @Nawry: Ja bym robił coś takiego. 4 oprawy hermetyczne nad samochodami i jedna nad stanowiskiem pracy. Tutaj pewnie będziesz potrzebował dodatkowo jakiejś oprawy podszafkowej albo dodatkowej lampki, żebyś głową nie zasłaniał sobie światła z sufitu. Obliczenia są dla standardowych świetlówek, nie wiem jeszcze jaka byłaby różnica przy świetlówkach LED.
O luxach poczytasz tutaj: http://www.eioba.pl/a/2xqo/kilka-zasad-oswietlania-wnetrz

Nie zajmuję się projektowaniem oświetlenia i moja propozycja nie jest poparta żadną wiedzą techniczną. Jeżeli masz
kavec - @Nawry @Nawry: Ja bym robił coś takiego. 4 oprawy hermetyczne nad samochodami...

źródło: comment_uu4VNvMcGFfYYo9P8SLKFikQ9gjojVD2.jpg

Pobierz
@kavec: Dzięki wielkie za pomoc! Popraw mnie jeśli się mylę, ale moim zamysłem nie jest równomierne oświetlenie garażu gdy jest pusty tylko dobre doświetlenie boków samochodu w którym akurat będę coś robił, głównie chodzi o stanowisko przed warsztatem, stąd lampy po bokach na ścianach aby doświetlić bok samochodu i oświetlenie na środku na suficie aby oświetlić drugi bok, taka idea właśnie mi "przyświecała" :) Sądzisz że moja propozycja się nie nadaje
@kavec: Ogólnie nie jestem zdecydowany na nic konkretnego, celowałbym w ledy ze względu na oszczędności. Statyw taki nawet mam, ale zdecydowanie wolałbym takie lampy ścienne, reflektor na poziomie oczu zawsze porazi, choćbym nie wiem jak się starał, a ostatnio byłem u kumpla który miał co prawda mniejszy garaż bo jednostanowiskowy ale w ten sposób zorganizowane oświetlenie, plus naświetlacz i sprawdzało się to idealnie, robota była przyjemnością w porównaniu do moich mordęg
@Nawry: Raczej nie znajdę plików fotometrycznych do takich naświetlaczy, więc obliczenia będą na oko. Jutro spróbuję. Przy takim rozwiązaniu mógłbyś sobie podłączyć hermetyki pod 1 klawisz, a naświetlacze pod drugi. Albo hermetyki pod czujnik ruchu, a naświetlacze pod łącznik.
@kavec: Tak, jeśli dobrze zinterpretowałem Twój ostatni post to mój pierwotny plan powinien być całkiem niezły, generalnie w tej chwili przewody mam powyprowadzane tak, że mogę zrobić i lampy w rogach i na ścianach jak pierwotnie planowałem. Trochę mnie uspokoiłeś przyznam szczerze, bo bałem się że jakiś kardynalny błąd popełniam, a nie znam się na tym, grunt że wciąż mam do wyboru dwie opcje które mnie zadowalają :) Teraz weszli hydraulicy,