Wpis z mikrobloga

Oj będzie długi wpis bo się zdenerwowałem.
Po przejrzeniu obu znalezisk:
http://www.wykop.pl/link/3680557/marvel-traci-na-sprzedazy-komiksow-powod-sztuczna-poprawnosc/
http://www.wykop.pl/link/3681111/slabe-wyniki-marvela-wszystko-przez-superbohaterki-i-polityczna-poprawnosc/
musiałem się kilka minut przejść po pokoju z zażenowania i racji podniesionego ciśnienia. Czemu zawsze najgłośniej krzyczą ci, co na danym temacie w ogóle się nie znają, a do tego udają największych ekspertów? Brawo dla @mavon za okazanie odrobiny RiGCz w tym rakowym towarzystwie.
Ludzie nie czytający komiksów tworzą newsy na podstawie rysunków z okładek, a reszta im wtóruje w komentarzach. Ale czego ja się mogłem spodziewać po tej wrzawie jaka wybuchła po słowach "Hail Hydra" z ust Kapitana Ameryki? Każdy kto czytał komiksy wiedział, że maczał w tym palce Red Skull i wiedział, że albo to brainwash albo jakieś zabawy ze zmianą historii. Ja osobiście Nazi Kapitana uważam, za jedną z lepszych rzeczy w dzisiejszym marvelu- daje ciekawe możliwości do opowiedzenia zaskakującej historii, czekam na Secret Empire jak #!$%@?, a i tak wiadomo, że na koniec Kobik przywróci nam starego dobrego Steve'a Rogersa.
I tak jak wtedy oburzali się ci, co komiksy częściej widzieli jako adaptacje filmowe, niż faktycznie mieli je w rękach, tak teraz dziś burzą się ci, co za grosz pojęcia nie mają, że marvel po prostu chciał wykonać swoje scenariusze "legacy hero" by trochę odświeżyć sytuację i przyciągnąć nowych czytelników. DC bawiło się z tym motywem od lat. Problem marvela polega bardziej na słabych historiach tych herosów oraz na zbyt mocnym ich forsowaniu. Tak jak niedawno promowali gdzie mogli Inhumans, tak teraz wracają z podkulonym ogonem do x-men. Zobaczyli, że nie mają co walczyć ze starymi fanami i lepiej dać im to czego chcą, niż wmuszać na siłę swoje nowe pomysły [nawet sami się do tego przyznali w zapowiedzi xD https://www.youtube.com/watch?v=tUB0osYVJiY ]
Najbardziej zaś mnie boli, że nowa Ms Marvel, postać którą osobiście określam spider-manem naszych czasów- bo w równym podejściu daje historie dzisiejszym dzieciakom, odpowiadając na ich problemy i świat w którym żyją, jak Peter Parker odpowiadał na potrzeby młodych nerdów czytających komiksy w tamtych czasach- historii o niedorajdzie, która po założeniu maski staje się bohaterem. Zwykle Ms Marvel odbierana jest przez pryzmat swojej religii i pochodzenia, kiedy to w komiksie stanowi dziesiąty plan i częściej wspominają o tym ludzie, którzy nie czytają komiksów niż same fikcyjne postaci. Same zeszyty są świetne.
Najbardziej śmieszy w tych newsach to brak, rzetelności. Opisuje się, że stare i lubiane postacie zostają zastąpione przez inne-obce. To tak jakby oburzano się, że nightwing stał się na chwilę batmanem XD Zwykle albo coś prowadzi do tego, że inna osoba przejmuje pałeczkę po znanym herosie, albo weteran w trykocie dalej biega po uniwersum, a młody po prostu ma jego stary pseudonim czy inne podobne rozwiązania. Widać że nie wiedzą, te osoby, że jak sam Stan Lee określił "Marvel to firma do trzymania praw do postaci"- nie zabijamy kur znoszących złote jaja, trochę nimi potrząsamy by było ciekawiej, ale zawsze potem układamy im piórka i wracamy do pozycji wyjściowej. Sam ruch legacy heroes to po prostu próba wypromowania nowych bohaterów na starych i znanych nazwach. Można to porównać do sklepikarza biorącego franczyznę może on się wówczas spodziewać większego dochodu pod znaną marką, niż jakby miał promować swoją własną od zera. Nie mniej uważam, że jest to pójście na łatwiznę i nie powinno być zbyt często wykorzystywane.
Czasem jednak przejęcie tytułu nie jest poprzedzone zbytnim podbudowaniem, ale wówczas jest to świetny sposób na przedstawienie fajnej historii przy wykorzystaniu wizerunku znanego herosa- patrz Infamous Iron Man.
Marvel dzisiaj boryka się z wieloma problemami i mam nadzieję, że dostaniemy niedługo coś na kształt DC Rebirth (ResurrXion to dobry znak), bo mimo wszystko komiksomaniacy to ludzie nostalgiczni i kochają swój status quo oraz bohaterów których już raz poznali ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#marvel #dc #dccomics #komiksy #komiks
  • 5