Wpis z mikrobloga

Tv Republika: Z sondażu Kantar Public dla portali wPolityce.pl i tygodnika „wSieci” wynika, że Prawo i Sprawiedliwość ma 11 punktów proc. przewagi nad Platformą Obywatelską.
Dalej w artykule:

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, Prawo i Sprawiedliwość uzyskałoby 35 proc. poparcia.

Na Platformę Obywatelską zagłosowałoby 26 proc. badanych.


alternatywna rzeczywistość 35 - 26 = 11 XD
prawdziwa rzeczywistość: 35 - 26 = 9
Nowa matematyka według niezależnych mediów...

#tysiacurojenniezaleznychmediow #matematyka #polityka #neuropa #4konserwy #rakcontent #bekazpodludzi
Pobierz saakaszi - Tv Republika: Z sondażu Kantar Public dla portali wPolityce.pl i tygodnika...
źródło: comment_BIKDXaPgXkxXPPKG4cVO3ilZf0ENqRU6.jpg
  • 28
Przecież używają czasu teraźniejszego


@kolnay1: No i? Przecież to wynikanie dotyczy teraźniejszości.
Czym innym jest wynik sondażu, a czym innym wynik wyborów przewidywany przez ten sondaż.
To że partia ma w sondażu np. 35% nie oznacza że prognoza wyniku wyborów daje jej 35%, tylko więcej.
@erbo: Właśnie z tego powodu wyniki sondażu obarczone są widełkami, które biorą w jakiś sposób pod uwagę też to, że ktoś może stwierdzić, że zagłosuje, lecz jednak nie ruszy dupy. Ale to nie ma nic wspólnego z tym, żeby do 9 punktów procentowych przewagi dodawać sobie z dupy dwa i twierdzić, że taka jest rzeczywista przewaga.
Właśnie z tego powodu wyniki sondażu obarczone są widełkami, które biorą w jakiś sposób pod uwagę też to, że ktoś może stwierdzić, że zagłosuje, lecz jednak nie ruszy dupy.


@kolnay1: Widełki są z całkiem innego powodu, takiego że grupa badana to tylko 1000 osób.

Ale to nie ma nic wspólnego z tym, żeby do 9 punktów procentowych przewagi dodawać sobie z dupy dwa i twierdzić, że taka jest rzeczywista przewaga.


@
@kolnay1: Widełki są z całkiem innego powodu, takiego że grupa badana to tylko 1000 osób.


@erbo: Z tego też. Jest więcej powodów niż jeden.

Nikt nie dodaje niczego z dupy, tylko stosuje się odpowiednie wzory i obliczenia żeby otrzymać realny wynik.

Umiesz cokolwiek napisać na temat tych odpowiednich wzorów? Bo akurat tak się składa, że wynik sondażu (o ile nie było to głosowanie aprobujące) naprawdę utożsamia się z przewidywanymi wynikami
@kolnay1: No błagam, przecież to są podstawy logiki.
Jeśli masz sondaż gdzie partia A dostaje 30%, a partia B dostaje 20%, a 50% nie ma zdania.
To jakie będą wyniki wyborów? 30 do 20 czy 60 do 40? xD

Przecież jest oczywiste że nie będzie wyniku 30 do 20, bo wynik musi się sumować do 100.

Dlatego też debilizmem było podawanie że PiS miał przez ostatni rok 35% poparcia, kiedy realnie
@erbo: Hm. Wyniki sondażów też zazwyczaj sumują się mniej więcej do 100 (czasem przez zaokrąglenie wychyla się w którąś stronę). Nie zmienia to też nijak faktu, że wynik sondażu utożsamia się z przewidywanymi wynikami wyborów w dniu sondażu i nigdy nie słyszałem, żeby miało się tego nie robić. Co z tymi wzorami, na które się powołałeś?
Hm. Wyniki sondażów też zazwyczaj sumują się mniej więcej do 100


@kolnay1: Przecież ci napisałem że się nie sumują do 100, tylko do 85-90.

Nie zmienia to też nijak faktu, że wynik sondażu utożsamia się z przewidywanymi wynikami wyborów w dniu sondażu


@kolnay1: Przecież ci udowodniłem na przykładzie że to bzdura, sondaż dający 30% realnie oznacza 60% a różnica 10pp realnie oznacza 20pp.

Co z tymi wzorami, na które się
@erbo: No akurat ten sondaż o którym mowa sumuje się do tylu ile trzeba, więc już kompletnie nie rozumiem o czym do mnie piszesz. Jeżeli masz problem z dodawaniem, to użyj kalkulatora.
@kolnay1:
Ale polecam czytać ze zrozumieniem, bo ja nigdzie nie pisałem o tym konkretnym sondażu, tylko ogólnie.
A przykładowo sondaże Kantar Public z marca miały np 17% i 20% niezdecydowanych.
@erbo: To ja powtórzę po raz trzeci i ostatni - wyniki sondażów utożsamia się z przewidywanymi wynikami wyborów w dniu sondażu. Tak działa sondaż. Sondaż czasem się myli bardzo, czasem nie aż tak. Mimo to, wzory, o których sobie wymyśliłeś przed chwilą naprędce bajeczkę, nie istnieją. Takie rzeczy są uwzględniane przy podawaniu wyników sondażu. Nie istnieje również powód, by pisać, że przewaga wynosi 11 p.p.