Wpis z mikrobloga

Osiedle prototypów na Służewcu

Warszawa
budowa: początek lat 60

Osiedle stworzone jako eksperyment z prefabrykacją wielkiej płyty. Osiedle miało na celu stworzenie jednego najdoskonalszego z uniwersalnych typów budownictwa wielorodzinnego okresu PRLu. Dziś budynki już tak pięknie nie wyglądają. Zabudowane zostały balkony, zaś luksfery pokryte są pięknym tynkiem typu baranek (podobnie jak cała elewacja).

Jeśli kogoś zainteresuje historia osiedla Służewiec, to zapraszam do artykułu:
http://magazynkontakt.pl/osiedle-prototypow.html

#architektura #urbanistyka #warszawa #prl #budownictwo #modernizm
hsvduivbsh - Osiedle prototypów na Służewcu

Warszawa 
budowa: początek lat 60

...

źródło: comment_bGwvoLddfU2a2i2WgEFlGzdWPTmV45em.jpg

Pobierz
  • 14
ze street view udało mi się wyciągnąć zdjęcie które ładnie obrazuje stan faktyczny na dziś. Bodaj jeden lub dwa budynki zostały jeszcze niepoddane styropianizacji i część oryginalnej stylistyki się zachowało, ale sądzę że jest to kwestią czasu kiedy zniknie pod warstwą "ochronną" ze styropianu.

Ciekawe jest to, że samo osiedle znajduję się obok bardzo ruchliwej trasy stanowiącej jedną z obwodnic warszawy, zaś pomiędzy blokami panuje cisza. Żadnych ekranów, ahh ta urbanistyka prlowska
hsvduivbsh - ze street view udało mi się wyciągnąć zdjęcie które ładnie obrazuje stan...

źródło: comment_QUsixUYFRjAviqRf9zWBDcmMjiXTufYd.jpg

Pobierz
@Miszczunio: @QiQu: @bynon: co jest gorsze? styropian, blacha, papa, kostka. To jest temat rzeka i najgorsze że pomimo miliona argumentów za i przeciw, każdy z nas będzie miał racje :( Jednak mam nadzieję, że gusta estetyczne nam jako społeczeństwo wzrosną. Już wzrosły porównując nowe inwestycje z lat do 2005, a z 2015 do dziś.
@hsvduivbsh: Ja bym nie liczył na wzrost gustu estetycznego a raczej na nowe i przede wszystkim tanie technologie dociepleń i wszystkie które powodują, że mniej oddziałujemy na środowisko. Styropian jest względnie tani i lepiej izoluje w porównaniu do docieplenia od wewnątrz.
@QiQu: Dlatego też staram się zrozumieć wspólnoty które chcą wykonać termomodernizacje. Ale pamiętajmy by robić to z głową, a nie zasadzie, że Pani Bożenka z rady mieszkańców wybierze wraz z sąsiadkami kolor elewacji i wzorek. Jest wiele przykładów dobrej termomoderny. Sady żoliborskie (jeden z misterów warszawy i jedno z najlepszych osiedli jakie powstało w prlu). Na sadach wykonując termomodernizacje postarano się odtworzyć pierwotny projekt budynków i wykonano to tak dobrze, że
@hsvduivbsh: @Miszczunio: pastelowe kolory są tak samo złym pomysłem jak białe lub jasnoszare. Ale nie ma się czym martwić zarówno bloki jak i styropianowe ocieplenie mają swoją trwałość. Ja zamiast na worki pieniędzy wydane na odtwarzanie detali liczę na nowe technologie w technice ociepleń i zabezpieczeń elewacji przed glonami i pyłem.
@hsvduivbsh: uwielbiam tego typu osiedla, wychowalem się na podobnym (osiedle młodych), bloki o których piszesz przypominaję te stojące przy romea i julii w warszwie. Największym rakiem polskiego budownictwa mieszkaniowego są wielkie mrówkowce powstale w latach 80 i pozniej w latach 90. Wyoskie na kilkanaście pięter i długie na kilka klatek....
@kozaqwawa: @QiQu: Osiedle Młodych z tego co pamiętam, też jest z podobnego okresu co to na Służewcu. W późniejszych latach zaawansowana prefabrykacja, cięcie kosztów (min. w fazie projektowej) oraz wymuszanie przez państwo norm ilości mieszkań w stosunku do powierzchni działki, spowodowało budowę szaf takich jak na warszawskim Ursynowie, Gocławiu, falowce w Gdańsku, Żegrze w Poznaniu itd.
Małe klocki dopasowane tj. we wpisie są do ludzkiej skali, nie przytłaczają. Jednak próba