Wpis z mikrobloga

"Norwegia jest bogata bo ma surowce"- jak mnie wku...wia takie debilne polskie myślenie... O prawdziwych powodach sukcesu Skandynawii
Typowe, prymitywne myślenie spotykane w Polsce powszechnie- "bo oni majo piniądze". Czy rozumiecie to, że sukces Skandynawii nie jest zbudowany na pieniądzach czy bogactwach, ale na: sprawiedliwości, uczciwości, poszanowaniu do środowiska naturalnego, poszanowaniu do słabszych oraz logicznym, realistycznym i praktycznym myśleniu. Czyli tym wszystkim czego Polska nie ma. To daje sukces, a nie surowce naturalne czy bogactwa jakieś (przypominam, że Rosja ma wszelkie surowce występujące na ziemi w olbrzymiej ilości, a roz...dol tam jeszcze gorszy niż w Polsce). Póki Polska nie zrozumie tego co daje prawdziwy sukces póki tu będzie syf taki jaki jest od lat.
Każde działanie przeciw sprawiedliwości, uczciwości, dobru, przyrodzie czy przeciw logice daje fatalne skutki, które ciągną się jak wrzód latami i powodują serię kolejnych fatalnych skutków.

Cały czas słyszę, że Skandynawia jest "dziecinnie naiwna". Tylko, że Skandynawia tą swoją "dziecinną naiwnością" osiągnęła to, że wg. wszelkich standardów i rankingów jest tam największy poziom życia na świecie i w tych kwestiach ludzie są szczęśliwi jak nigdzie na świecie. Cały świat, czy to USA czy Niemcy, patrzą z podziwem na to co osiągnięto w Skandynawii i ta "marka" jest światowym synonimem tego co ludzie marzą na świecie by osiągnąć. A w nie dziecinnej Polsce syf, bieda i roz...dol i najgorsze powietrze w Europie na przykład...

Dlaczego tak ważne są (tylko niektóre powody):
-sprawiedliwość i uczciwość- generuje pieniądze przez brak rozkradania własności narodu przez co ludzie mogą mniej pracować i mają dużo pieniędzy
-poszanowanie dla środowiska- np. czyste powietrze powoduje miliardowe oszczędności na leczeniu ludzi, w Polsce gdzie jest najgorsze powietrze w Europie 45 tys. ludzi umiera z tego powodu co roku, których trzeba leczyć, płacić za zwolnienia lekarskie itd. Nie mówiąc oczywiście o kosztach zdrowia i życia, które są bezcenne. Gdy czyste jest środowisko zwiększa się komfort życia, turystyka, marka kraju itd.
-poszanowanie do słabszych, np. starszych- zwiększa komfort życia społeczeństwa do którego ci słabsi należą, buduje dobre wzorce i dobrą markę
-logiczne, skuteczne rozwiązania- w Polsce aż roi się od debilnych, idiotycznych pomysłów, podczas gdy w Skandynawii stawia się na to co realnie działa, przez co w Polsce traci się olbrzymie sumy pieniędzy, a w Skandynawii się ich nie traci. Przykład pierwszy z brzegu- w Szwecji jest jedna tablica rejestracyjna przez całe życie pojazdu (no chyba, że się zniszczy to wymienia się na taką samą), w Polsce bezsensowne czynności urzędnicze- zmiana tablicy za każdym razem po zakupie auta, produkcja tablic i inne bezsensowne działania i takich przykładów jest tysiące.

#skandynawia #norwegia #ciekawostki #polityka #polska #ekologia #smog #gospodarka #biznes #szwecja
johanlaidoner - "Norwegia jest bogata bo ma surowce"- jak mnie wku...wia takie debiln...

źródło: comment_c1gtklgOwwKKwmIdQsGMgE0l4WZHRwK7.jpg

Pobierz
  • 18
@johanlaidoner: Ostatnio dużo nad tym rozmyślam i dochodzę do podobnych wniosków. To są dekady różnych procesów wychowawczych, wyrabiania nawyków społecznych, zdrowych postaw... Polska przez komunizm jest jak DDA wychowywane w patologicznej rodzinie bez właśnie takich wzorców i postaw nastawionych na zysk długoterminowy. Dodajmy do tego tożsamość narodową często opacznie pojmowaną jako pochwała impulsywności, męczeństwa i 'moralnego zwyciężania' i hamulce ideologiczne pod postacią Kościoła, tradycji i daje nam to... Polskę.

To dość
@johanlaidoner: Mieszkam w Norwegii od kilku ladnych lat i nikt nie przekona mnie, ani nawet sami Norwegowie nie proboja walczyc z tym trafnym stereotypem, iz wiekszosc bogactwa tego kraju pochodzi dzieki zasom naturanym. I nie ma tu znaczenia produkcja jak to wymieniles dalej tablic LOL gdyz ten kraj nie posiada praktycznie zadnego przemyslu.
@johanlaidoner: Czy ty mieszkasz w Norwegii, czy tylko cytujesz propagande bo nie wiem?
Porozmawiaj wiec z takimi norwegami 60+ to dowiesz sie prawdy.
Czyste krystaliczne fiordy to mit.
Szczescie dla srodowiska, ze jest ich malo. Inaczej w wiekszosci fiordow woda pieknie by mieszala sie z fekaliami ktore do nich wplywaja.
No chyba, ze mowa o metropoliach.
Male miasteczka to dramat
@PMV_Norway: W Norwegii mieszkałem.... Jeżeli jako Polak podajesz takie argumenty odnośnie środowiska to tak jakby morderca zarzucał komuś, że ktoś ukradł bułkę ze sklepu... Nawet jeżeli są jakieś niedociągnięcia odnośnie środowiska w Norwegii to jest ono miliony razy lepsze od tego w Polsce. Norwegia jest jednym z kilku najlepszych na świecie krajów odnośnie środowiska (Green Economy Index), najlepsza na świecie jest Szwecja, natomiast Polska to tragiczne 70 miejsce na 80 krajów.
johanlaidoner - @PMV_Norway: W Norwegii mieszkałem.... Jeżeli jako Polak podajesz tak...

źródło: comment_eTgtYxjLIRV0mAWFGSHtFVc34kJIWM1p.jpg

Pobierz
@Adekop @lija93 @Aspen P.S. Finlandia nie jest Skandynawią, przynajmniej etnicznie i językowo- Finowie nie są Skandynawami. Język fiński nie ma kompletnie nic wspólnego z językami skandynawskimi, jest to język rodziny uralskiej i jak już to włoski czy polski są bliższe i bardziej podobne do języków skandynawskich niż fiński. Finowie przybyli do Europy z terenów środkowej Rosji i spokrewnieni są z ludami fińskimi Rosji oraz z Estończykami i daleko z Węgrami. Finlandia ma
@johanlaidoner: Mieszkam tu juz troszke ponad dekade.
Widze plusy dodatnie i plusy ujemne.
Twierdzenie, ze rozwoj norwegii nie ma nic wspolnego z ropa jest bledne.
Piszesz o poszanowaniu dla srodowiska a ja pisze o gestosci zaludnienia, oraz o tym, ze tak naprawde nie ma tu przemyslu jako takiego.
Pisze tez o tym, ze wiele regionow jest calkowicie niezamieszkane.
Pisze o wylewaniu szamb domowych wymieszanych z obornikiem na pola, pisze tez o
@johanlaidoner:
Bez ropy dalej byla by mocna emigracja norwegow do USA, dalej najwieksza produkcja byla by produkcja owczej welny itd.
Powiedz mi dlaczego znajomy z wyspy Osterøy ktory jak sam mi opowiadal, ze jeszcze 50 lat temu chodzil do szkoly na bosaka, bo w domu byla ich szostka i mieli tylko jedne buty.
Dlaczego w domku we Flekkefjord na kilku metrach mieszkala rodzina w 12 osob, gdzie by zjesc obiad dwie
@PMV_Norway: Wystarczy odwiedzic jakiekolwiek museum obejrzec zdjecia tabelki, nie trzeba byc ekonomista zeby na zdjeciach zobaczyc iz nawet w latach 70 rodziny po lasach zbieraly chrust i ogolnie piszczalo bieda. W sklepach ryby i przetwory rybne zero towarow luksusowych a byly to czasy w ktorych bardzo ciezko zylo sie Norwegom, emigrujacym do Szwecji, UK i innych panstw.