Wpis z mikrobloga

Obejrzałem film podkomisji i mam kilka wniosków. Po pierwsze widać wpływ odnalezienia nowych, nieznanych materiałów pół roku temu, tj. stenogramów z wieży. Dodajmy nieznanych dla podkomisji, bo komisja Millera je badała, były też ogólnodostępne w internecie przed sensacyjnym ogłoszeniem ich odnalezienia przez Macierewicza i zapowiedzią wielkiej publikacji (która to nie nastąpiła). Ewoluowała też teza wybuchu, skoro nie mamy śladów wybuchu, to znaczy, że był to wybuch nie pozostawiający śladów, bo przecież wybuch BYŁ, tylko z dwóch, trzech zredukowany został do jednego! Jednocześnie całkowicie pominięta została kwestia załogi.

Wybuchem zajmować się nie będę, bo się na tym nie znam i zrobili to już za mnie inni, ja skupię się na takich drobnych szczególikach które może być ciężko zweryfikować bez znajomości różnych dokumentów.

SPIS TREŚCI:
CZĘŚĆ 1: ORGANIZACJA
CZĘŚĆ 2: TAJEMNICZY IŁ klik
CZĘŚĆ 3: PODEJŚCIE TUPOLEWA klik
CZĘŚĆ 4: ODEJŚCIE klik

CZĘŚĆ 1: ORGANIZACJA
1) "od samego początku zachowanie rosyjskich nawigatorów odbiegało od przyjętych standardów"
Zgoda

2) "Plusnin i Ryżenko tego poranka nie przeszli obowiązkowych badań lekarskich, nie mogli być więc dopuszczeni do realizacji tak ważnych zadań" -
Plusnin przeszedł badanie lekarskie o godzinie 5:15
Ryżenko - brak danych

3) "Dwa samoloty poprzedzające podejście Tupolewa sprowadzane były nie tylko zgodnie z zasadami obowiązującymi wg przepisów prawa lotniczego, ale i starannością."
Bzdura, przy wszystkich 4 podejściach (Jak, 2x Ił, Tu) wykazywali się takim samym nieogarnięciem i olewaniem procedur. Nie reagowali na niepotwierdzanie odległości wysokością wszystkich pilotów, Iłowi przekazali "widzialność 1000", ił potwierdził "1500", co też nie spotkało się z reakcją, przy podejściu Iła KSL dwukrotnie podał mu dystans 3km, co zauważył zdziwiony pilot:
KSL: „Trzy, na kursie, ścieżce”
Ił-76: „Dwa”
KL: „Dwa?”
KSL: „Pomyłka, dwa”

Podejście Jaka:
KL: „Dawaj, dawaj, mów mu.”
KSL: „(A co mu mówić ?), kurde, wszystko jest w porządku.”
KL: „Ale wszystko jedno, mów, kurde.”

4) "Na lotnisku działał w pełni sprawny system precyzyjnego sprowadzania, wyposażony w aparaturę radiotechniczną lotniska"
Jakby nie do końca:
X: „Nie, tu wywala wzmocnienie, kurde”
X: „Nie ma wzmocnienia, dla regulacji…”
niesprawna była zasięgowa automatyczna i ręczna regulacja wzmocnienia radaru. To nie jedyny problem, za wysokie drzewa przed progiem pasa momentami zasłaniają i powodują odbicia sygnałów. Obserwowany samolot może pojawiać się i znikać na ekranie, może być w innym miejscu niż w rzeczywistości, mogą pojawiać się "duchy" czyli podwójne echo - np. dwa samoloty jeden za drugim.

Wieloktrotnie samoloty znikają z radaru:
KSL: „Gdzie on jest?”
KSL: „O, osiem kilometrów, #!$%@?”

X: „Nie widzisz go, tak?”
KL: „Tak, zniknął”
X: „... zgubiłeś...?”
KL: „Tak”
KL: „O, to on! Widzę go.”

5) "najnowocześniejszy system analizy meteorologicznej"
Jeśli mieli, to nie korzystali. Przez cały poranek Plusnin narzeka na meteo, próbuje się do nich dodzwonić i uzyskać jakiekolwiek informacje:
KL: „Meteo! Meteo! Meteo!”
cisza...
KL: „No i czego milczysz, #!$%@??! Kurde, mgła opadła!”

"#!$%@?, meteo nasze mówię, kurde... powiedzieli... mgły się nie spodziewamy"

kiedy wreszcie się dodzwonił:
KL: „No i jak długo będzie się utrzymywała mgła?!”
X: „No nie, no właśnie teraz jest.”

Plusnin podsumowuje pracę meteorologów:
KL: „kurde, ja z tym z naszym meteo…”
KL: „W ogóle, #!$%@?, ... pożytku z nich, #!$%@?! Postawić w cholerę kogoś, kto potrafi mierzyć ciśnienie, kurde, temperaturę, #!$%@?. I tyle. I #!$%@?! ...ich tu trzymać?! Po jakiego #!$%@? to potrzebne, kurde, dużo ludzi?”

6) "Rosjanie próbowali zniechęcić prezydenta do wizyty w Katyniu, ostrzegano, że lotnisko może być niesprawne..."
Po co, skoro przygotowali na niego zamach i wciągali w pułapkę?

7) "przed przylotem Putina i Tuska poczyniono przygotowania... dokonano certyfikacji lotniska, zapewniono obecność na wieży byłego dowódcy bazy..."
Krasnokutski na wieży jak ląduje Tusk - zapewnianie bezpieczeństwa
Krasnokutski na wieży jak ląduje Kaczyński - złamanie procedur i dowód na zamach

8) "Zadziwiające w kontekście tych przygotowań ma być dialog Plusnina z "Logiką"
-"Proszę powiedzieć, o Polakach nie macie żadnej informacji, tak? (...) Czy wyleciał, czy nie wyleciał?
-"Tak, na razie mamy potwierdzenie, że tylko Ił leci, innej informacji nie ma""

Po lekturze stenogramów z wieży nic nie jest dla mnie zadziwiające, ale przyznam, nie wiem co autor miał na myśli.
Gdybym chciał pokazać chaos organizacyjny pokazałbym wypowiedź kilka minut później:
"Logika wprowadziła nas w błąd, Linią naziemną dotarła do nas informacja, że za 55 minut mija ASKIL"

#polityka #smolensk #katastrofa
  • 1