Wpis z mikrobloga

#budujzwykopem #budownictwo #nieruchomosci #geodezja #pytaniedoeksperta

Razem z bratem zastanawiamy się nad kupnem ziemi 1000m^2 pod budowę bliźniaka. Jak wiadomo przed taką inwestycją pojawia się dużo wątpliwości.
1. Właścicielem infrastruktury wodociągowej jest sąsiad z drugiej strony ulicy i z tego co wiem można się z nim śmiało dogadać. Potrzebuję od niego zgody na przyłączenie jak rozumiem?
2. Na mapce załączonej mapce MPZP, działka numer 347/11 jest przeznaczona na drogę. Nie jest jednak utwardzona (póki co to po prostu kawałek pola), czy w związku z tym dostanę pozwolenie na budowę? Jak będzie wyglądała historia tej drogi, kto będzie jej właścicielem i kto będzie za nią odpowiedzialny?
3. Jak dobrze sprawdzić działkę przed zakupem(proszę mnie poprawić jeśli źle rozumiem?
a. Z starostwa powiatowego - wypis z rejestru gruntów ( faktyczne wymiary działki)
b. działu geodezji - odpis i wyrys działki - by dowiedzieć się jaki jest poziom wód gruntowych (komu przedstawić te dokumenty skoro sam kompletnie się na tym nie nam?
c. wypis z księgi wieczystej (wiadomo czy nie obciążone hipoteką, służebnością drogi itp.)
4. Podobno działka leży w obszarze chronionym KGŻ czy muszę w związku z tym konsultować się z Wojewódzkim Konserwatorem Przyrody?

Dzięki za odpowiedzi
Pobierz pabloAntonio - #budujzwykopem #budownictwo #nieruchomosci #geodezja #pytaniedoekspert...
źródło: comment_EZ853kAl1t85X25hmTRuPlhFn7enriXA.jpg
  • 33
@pabloAntonio: u mnie było tak : wiec jednocześnie kupujac działkę zakupiłem udziały w tej działce co ma być droga. Stalem sie wtedy jej współwłaścicielem z udziałem. Nie wiem jak jest w tej gminie ale u mnie po utwardzeniu tej drogi wszyscy wpsolawasciciele (jest nas 10 osób) przekazują ta działkę za symboliczna 1zl w użytkowanie gminie jako drogę. Żeby sie wybudować musisz mieć dostęp do drogi. Ta główna droga w której idą
@Orwell1984:

kupujac działkę zakupiłem udziały w tej działce co ma być droga

...czyli płaciłeś coś jeszcze ekstra?

Żeby sie wybudować musisz mieć dostęp do drogi.

Czy ten kawałek pola jest póki co wystarczający na pozwolenie?

Ta główna droga w której idą media tez jest jego?

Tam idzie woda. Ta druga strona nie jest jego właśnie muszę się z nim dogadać za ile mi wyda pozwolenie na ciągnięcie przyłącza

Zastanawiałbym sie czy
@pabloAntonio:
2.Jeżeli w mpzp działka 347/11 przeznaczona jest na drogę to podczas podziału był obowiązek wydzielenia takiej działki i najpewniej zostanie ona przejęta na rzecz Skarbu Państwa. Domyślam się że jesteś zainteresowany działką 347/13 lub /14. Dowiedz się, czy została ustanowiona na ich rzecz służebność drogowa przez działkę 347/11(raczej powinna być), inaczej nie dostaniesz pozwolenia na budowę.

3.ab. Wypisu i wyrysu chyba nie dostaniesz od tak jeśli nie jesteś właścicielem. ani
@pabloAntonio: udział w "drodze" był w cenie.
Nie jestem w temacie "bliźniaków" ale mam wątpliwości jak w przypadku takiej zabudowy wyglada dostęp do drogi dla każdej z części, tu musiałbyś sie kogoś bardziej obeznanego zapytać czy da sie to pogodzić przy tym układzie działki który chcesz kupic.
Badania geologiczne zostaw sobie na sam koniec bo to jest wydatek 400-1000 pln (bynajmniej u mnie) wpierw sprawdź stan prawny działki, dostęp do mediów,
@pabloAntonio: Przemyśl dobrze czy ci sie to opłaci, ciągniecie mediów sporo kosztuje, jeżeli obie te drogi nie są utwardzone (dl na oko 150m) to koszt ich utwardzenia będzie tez spory. Wybudujesz sie w polu a później całe życie będziesz jeździł dziurami, a chodził w błocie. Coś już stoi obok na którejkolwiek z tych działek?
@Orwell1984:
na wszystkich działkach na prawo od 347/13 stoją już domy. Znajomy mieszka w jednej z nich za przyłącze prądu dawał 1k, za wodę 1,5k ( plus to co dał włascicielowi od przyłącza ) gazu nie ma, kanaliza jeszcze daleko. Ale chyba tragedii nie ma