Wpis z mikrobloga

15.04.2017 – Wielka Sobota

Ostatni Dzień Triduum to dzień ciszy i oczekiwania, w Kościele Katolickim nie jest sprawowana msza święta ani żadne inne nabożeństwa, wierni trwają w modlitwie i adoracji Grobu Pańskiego.
W dniu tym zwyczajowo święci się pokarmy na stół wielkanocny: chleb - na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; mięso - na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku oraz jajka, które symbolizują nowe życie.

Wigilia Paschalna i Noc Zmartwychwstania

Noc Paschalna oraz następująca po niej Niedziela Wielkanocna to największe i najważniejsze święto chrześcijańskie, zaś jego Liturgia jest niezwykle złożona oraz bogata w treści i symbolikę tworzące naszą wiarę.

To, co w najważniejsze, rozpoczyna się wieczorem poprzez Liturgię Światła wyrażającą czuwanie wiernych w oczekiwaniu na zbawcze wydarzenia. Przy rozpalonym na zewnątrz świątyni ognisku kapłani dokonują poświęcenia ognia, od którego następnie zapala się Paschał – świecę symbolizującą Zmartwychwstałego Chrystusa. Na Paschale żłobiony jest znak krzyża oraz umieszcza się 5 ozdobnych gwoździ symbolizujących rany zbawiciela. Następnie w trakcie procesji Paschał wnoszony jest do kościoła, gdzie wierni mogą odpalić od niego swoje świece.
Zwieńczeniem obrzędu światła jest uroczysta pieśń (Pochwała Paschału) - Exultet, która zaczyna się od słów:

Weselcie się już zastępy Aniołów w niebie! Weselcie się słudzy Boga! Niech zabrzmią dzwony głoszące zbawienie, gdy Król tak wielki odnosi zwycięstwo!

W tym dniu Liturgia Słowa jest wyjątkowo rozbudowana. Może się składać na nią aż dziewięć czytań i psalmy, które pokazują całą historię Zbawienia: od początku świata, poprzez wyprowadzenie narodu wybranego z Egiptu, aż do czasu, gdy Jednorodzony Boży Syn stał się Barankiem, by zbawić grzechy świata, a zabity za grzechy świata trzeciego dnia powstał z martwych. Tej nocy powraca po blisko pięćdziesięciu dniach uroczysty śpiew "Alleluja", znów mogą bić dzwony, a straż honorowa opuszcza Grób Pański.

Święty Paweł pokazuje, że udział w owocach śmierci i zmartwychwstania Jezusa jest możliwy dzięki sakramentowi chrztu, który zanurza w Jego śmierć i pozwala razem z Nim zmartwychwstać do Nowego Życia. Do tych treści nawiązuje kolejna część celebracji - Liturgia Chrzcielna, podczas której następuje poświęcenia wody, służacej przez cały rok przede wszystkim do chrztu. Wierni dokonują również uroczystego odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych wyrzekając się grzechu, szatana i wszystkiego, co prowadzi do zła oraz wyznając wiarę w Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego. Czasami - na wzór pierwotnych wspólnot chrześcijańskich - w Noc Paschalną chrzci się katechumenów, udzielając im zarazem bierzmowania i pierwszej Komunii św. Ostatnim etapem Wigilii Paschalnej jest przystąpienie do Liturgii Eucharystycznej, wieńczącej dzieło zbawienia.

Po zakończeniu obrzędów Wigilii Paschalnej w wielu świątyniach (zgodnie ze wskazaniami liturgicznymi II soboru Watykańskiego i tradycją wyznaczania dnia za czasów Jezusa) odbywa się uroczysta procesja rezurekcyjna, mająca na celu ogłoszenie radosnej wieści, iż Chrystus pokonał śmierć i oto dokonało się Zbawienie.
Na przedzie procesji niesiona jest figura Chrystusa Zmartwychwstałego, wierni przy dźwięku dzwonów idą z radosnym Alleluja na ustach, zaś procesja kończona jest uroczystym Te Deum - hymnem dziękczynnym będącym powtórzeniem wyznania wiary, który odśpiewywany jest na specjalne okazje, a którego autorstwo przypisywane jest św.Ambrożemu.

Zgodnie z dawną tradycją w wielu miejscach w Polsce procesja rezurekcyjna nie odbywa się w Noc Zmartwychwstania, ale o świcie w niedzielny poranek rozpoczynając Niedzielę Wielkanocną.

#kosciol #wiara #chrzescijanstwo #katolicyzm #religia #mikromodlitwa
agaja - 15.04.2017 – Wielka Sobota

Ostatni Dzień Triduum to dzień ciszy i oczekiwa...

źródło: comment_cxHriDgP0i6b2SDOqNbnbkPjHqRHOxiR.jpg

Pobierz
  • 33
@Wybroczyna: idz koniecznie. A na przyszly rok polecam serdecznie uczestnictwo w całym Triduum, bo wszystkie trzy liturgie stanowią jedność :)
Tutaj masz opisane Wielki Piatek oraz Wielki Czwartek.

@Sahasrara: oj, to chyba zalezy juz od kosciola. W mniejszych miejscowosciach moze byc z tym problem, ale w miastach pewno wieksza szansa. Wczoraj w parafii, do ktorej naleze w Krakowie mowili, ze spowiedz tylko do 12. Mysle,ze musisz poszukac na stronach
@leming28. W tradycji zydowskiej nastepny dzien zaczyna sie po zachodzie slonca dnia poprzedniego czyli w czasach Jezusa sobota po zachodzie to juz niedziela i tak sie to przenioslo na tradycje kosciola msza wieczorem w sobote to tak naprawde pierwsza msza niedzieli zmarteychwstania a ze wierzymy ze Jezus zmartwychwstał w nocy dlatego na tej mszy spiewa sie alleluja. Rezurekcja upamietnia przyjscie do grobu i ogarniecie ze tam Jezusa juz nie ma a
@leming28 kolega @trollbuster bardzo ladnie to wyjasnil. Liturgia opisana powyzej to nie jest liturgia Wielkieh Soboty, a Liturgia Wigilii Paschalnej.

W Polsce rezurekcja rano to wynik tradycji oraz tez troche obawy o to, ze wiele osob - zwlaszcza starszych - moze nie dac rady wytrzymac w kosciele kilku godzin. Same obrzedy Liturgii Paschalnej trwaja dosc dlugo, a jak dolozysz do tego procesję itd, to moze zejsc i 3-4h nawet.
Zgodnie z wyznaczaniem
czy dzisiaj jest odprawiana spowiedź? Dla tych, którzy nie zdążyli w tygodniu?

@Sahasrara: w wielu parafiach jest do godziny około 15-17 (zależnie od parafii). Jeśli jesteś z takiego miasta jak: Chełmża, Dębno, Giżycko, Lublin, Ośno Lubuskie, Ożarów, Płock, Sierpc, to możesz skorzystać z akcji Noc konfesjonałów: http://nockonfesjonalow.pl/ (trzeba kliknąć na konkretną parafię i sprawdzić do której godziny jest spowiedź).