Wpis z mikrobloga

W sierpniu 2010 roku odbyła się wyprawa polskich i szwedzkich nurków na Narvik, w celu obejrzenia i sporządzenia dokumentacji wraku okrętu ORP „Grom”. Cała wyprawa trwała 10 dni, w ciągu których nurkowie musieli poświęcić aż połowę czasu na podróż. Jednak opłacało się pokonać wszelkie przeciwności, jak mówią uczestnicy wyprawy, aby móc zanurkować w Morzu Północnym i zobaczyć wrak, który widziały tylko 4 ekipy nurków przed nimi. Siedmiu polskich i dwóch szwedzkich nurków do wyprawy przygotowywało się od 2 lat. Samo zdobycie pozwolenia na nurkowanie zajęło im pół roku, ale był to wysiłek, który się opłacał. Z podwodnej ekspedycji grupa nurków przywiozła prawie ponad godzinny materiał filmowy, który zostanie wykorzystany do nagrania filmu dokumentalnego. Celem wyprawy było nurkowanie na głębokości ponad 100 metrów oraz wykonanie dokumentacji wraku, który znajduje się na dnie Morza Północnego. Dodatkowym celem wyprawy było zebranie materiału, dzięki któremu będzie można przedstawić historię tego okrętu. Jest ona pełna tajemnic i białych plam, ponieważ jak dotąd nie wyjaśniono dlaczego okręt zatonął. Jak wiadomo jednostka brała udział w działaniach wojennych w okolicach Narviku. Na jej pokładzie zginęło 59 polskich marynarzy i oficerów. Podczas podwodnego badania nurkowie nie mogli dotykać żadnych elementów wraku, ani podejmować prób ich wyłowienia. Wśród przedmiotów, które znajdowały się na dnie morza były m.in. hełmy, fragmenty broni, marynarskie buty oraz przedmioty osobiste należące do marynarzy. Jak wspominają nurkowie było to dla nich ogromne przeżycie, gdyż mogli z bliska oglądać pozostałości po ORP „Grom”. Cała wyprawa była dość niebezpiecznym przedsięwzięciem, ale doświadczeni nurkowie wrócili z niej cali i do tego z materiałem, który przybliży historię tego wraku.


http://divers24.pl/1010-polska-wyprawa-do-wraku-okretu-orp-grom-2010/
#nurkowanie #militaria #wraki #historia #iiwojnaswiatowa #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu
  • 5
@bijotai: Wodowanie i chrzest kontrtorpedowca ORP Grom w Cowes w Anglii. Uroczystość odbyła się 27. VII 1936 roku o godz. 13.10. Zgodnie z tradycją jego matką chrzestną została Wanda Poznańska żona polskiego Konsula Generalnego w Wielkiej Brytanii.
@bijotai:

Przede wszystkim „Grom” jest wrakiem objętym całkowitym zakazem nurkowania. Zdobycie pozwolenia to nie łatwe zadanie. Pojawiając się w Kapitanacie Narviku kolejny raz mam znacznie ułatwione zadanie tym bardziej, że podczas jednej z wypraw wykonaliśmy pewne prace dla Norwegów. Pamiętam ile podczas pierwszej wyprawy musieliśmy dostarczyć dokumentów i opracowań by uzyskać zezwolenie. Pomocny jak sądzę był też fakt, iż nasze wyprawy były objęte patronatem Muzeum Morskiego. Kapitanat bardzo niechętnie podejmuje ten