Wpis z mikrobloga

Sorry za ścianę tekstu, ale temat jest poważny. Wołam #wroclaw po raz kolejny, bo wg mnie jest #afera.

Byłam wczoraj w Centrum Kultury Agora na spotkaniu w sprawie Studium Zagospodarowania Przestrzennego dla osiedli na północ od Odry czyli Różanka, Polanka, Karłowice, Poświętne, Polanowice, Sołtysowice. Na spotkanie przyszli przedstawiciele UM oraz Członkowie Rady Osiedla Karłowice-Różanka i działacze akcji "Stop spalarni śmieci"

Lista spotkań dla innych osiedli: http://zaplanuj.wroclaw.pl/harmonogram

W skrócie: oficjalna wersja jest taka, że Fortum chce nam wrocławianom zrobić dobrze budując ciepłownię zasilaną gazem, a jakaś banda oszołomów protestuje. Tak naprawdę chcą zbudować spalarnię śmieci, a działka obok jest szykowana pod sortownię odpadów. Jakim cudem? Kwestia użycia kilku słów-kluczy w dokumentach, panie z urzędu nie rozumieją lub udają, że nie rozumieją. Nie muszą nazywać inwestycji spalarnią śmieci. Mogą zrobić zakład przetwórstwa śmieci, z nich pozyskiwać paliwo (może tu jakiś chemik się wypowie?) i to paliwo spalać. Mogą w nazwie użyć "współspalanie", "biomasa", "paliwa ekologiczne" i wrzucać całkiem legalnie do kotła absolutnie wszystko bez regulacji filtrów. Profesor z PWr, który wydawał opinię na temat tego przedsięwzięcia ocenił krótko: "to kryminał". Miasto twierdzi, że się nie zgadza na spalarnię, ale wydaje kolejne zgody na przyłącza itp. po czym umywa ręce twierdząc, że Fortum to prywatna firma i działka też jest prywatna.

Jest tak:
1. Z jednej strony urzędnicy wypierają się, że spalarnia ma powstać, ale za chwilę podają przykład spalarni w Wiedniu. Tylko spalarnia w Wiedniu utylizuje popioły jako substancje radioaktywne, we Wrocławiu nie ma w ogóle planu co z tym robić, ani którędy takie transporty miałyby być puszczane.
2. Którędy będą wozić te śmieci? Zakorkowaną pełczyńską i obornicką które mają po 1 nitce i są wytłuczone przez ciężarówki z targpiastu? Już teraz jest problem z korkami na rondzie i dalej, aż do Broniewskiego. Kto zapłaci za naprawę tych ulic?
3. Fortum ma zgodę na podciagnięcie sieci CO do tej działki na której podobno ma nie być ciepłowni. To po co UM wydał zgodę? Na spotkaniu udawali że nie wiedzą, a mieszkańcy podali numer konkretnej decyzji.
4. Istniejące elektrociepłownie mają nadwyżki a nie jest planowana rozbudowa istniejącej sieci. Po co więc nowa ciepłownia, skoro całe osiedla dalej będą ogrzewane piecami na węgiel, drewno itp?
4.1 Wrocław nie produkuje nawet tyle śmieci żeby zasilić tę potencjalną spalarnię. Fortum zarabia na utylizacji śmieci z całego świata, nie robi wrocławianom prezentu i nie chce pomóc rozwiązać problemu śmieci które produkuje miasto tylko chce zrobić zakład utylizacji na którym zarobi kasę a ciepło to efekt uboczny.
5. Sieć CO należy do Fortum, a ciepło produkują kotłownie należące do Kongregacji. Fortum chce zbudować ciepłownię i wprowadzić monopol na ciepło w mieście - na spotkaniu z komitetem społecznym przedstawiciele Fortum jasno dali to do zrozumienia, a zapytani o potencjalny kilkukrotny wzrost cen nie zaprzeczyli.
6. Wiceprezydent Wrocławia - pan Adamski jest w zarządzie Fortum.
7. Nawet po wydaniu pozwolenia na budowę ciepłowni zasilanej gazem można się zwrócić o decyzję środowiskową na zmianę rodzaju spalanego paliwa. Więc zapewnienia Rafałka to ja mam gdzieś.

Możecie sobie dalej myśleć, że jestem oszołomem, ale wg mnie w interesie całego miasta leży to żeby nie dopuścić do tej budowy choćby ze względu na podwyżkę cen ciepła która jest realna przy monopolu. Reszta do indywidualnego przemyślenia.
Osobiście uważam, że po cichu na ostatnie 1,5 roku kadencji Rafałka za naszymi plecami ktoś właśnie kręci dobre lody jako zabezpieczenie na przyszłość.

Dodatkowo smaczku dodaje fakt, że informacja o spotkaniu została podana do informacji publicznej jeden dzień przed jego rozpoczęciem a po wejściu na stronę nie wyświetlało się bez przekliknięcia jeszcze kilku przycisków.

Kilka linków dla ciekawskich:
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?p=139007513
https://www.facebook.com/OsiedleKarlowiceRozankaWroclaw/?fref=ts
http://www.karlowice-rozanka.com.pl/jak-ma-wygladac-polnocny-wroclaw-burzliwa-debata-na-temat-nowego-studium-wroclawia-w-ck-agora/
  • 44
@krave każda działalność związana z przetwarzaniem odpadów wymaga decyzji starostwa (i chyba po opinii rdoś). To po pierwsze. Odpady nie muszą być czerpane tylko z Wrocławia, ale również przyleglych okolic. Zgodnie ze sztuką potrzeba bieżącej dostawy odpadów od ok. 800 k producentow odpadów, żeby spalarnia się opłacała. To jest do wykonania w aglomeracji Wrocławia.
Jestem ciekaw, kto pisal opinie z PWr w tej sprawie? Orientujesz się? Siedzę w tym od paru lat
ja tam się nie znam ale mi to wygląda na akcje "wzięcia ludzi pod #!$%@?"
stawiam na to że firma fortum chciała zrobić na działce deweloperke ale UM się nie zgodził twierdząc że te grunty są pod przemysł...
więc wymyślili przemysł który nikomu się ne spodoba aby mieszkańcy sami chcieli betonowych bloków po 3 piętra pośrodku niewysokich kamienic i zieleni... ewentualnie chcą wykupić ziemię graniczącą z ich działką za bezcen sugerując że
@devs: nie cytuję dosłownie tylko przytaczam opinię jako laik, więc nie ma podstaw do oceny opiniodawcy. Nie znam nazwiska bo nie ja kontaktowałam się z ta osobą, natomiast na pewno będzie przytoczone wraz z opinią przedstawioną przez komitet. Miasto dało aż jeden dzień na przygotowanie się komitetowi do spotkania, więc było trochę po wariacku.
Właśnie o czerpanie odpadów z przyległych okolic też chodzi: Fortum będzie brało kasę od ościennych gmin za
@devs technologia w tym przypadku to kwestia wydaje mi się drugorzędna. Zwróć uwagę na to, że ta inwestycja w tym miejscu nie ma zasadności bytu z punktu widzenia mieszkańców Wrocławia. Jest to zwyczajna inwestycja prywatna nastawiona na wyzysk dodatkowo szkodząca. Co z infrastrukturą, podwyżką cen, odpadami po spalaniu, zapachem z sortowni (róża wiatrów) itd... spłycasz temat identycznie jak urzędasy z UM. Widzę, że siedzenie kilka lat na PWR nie nauczyło Cię myślenia
@krave: a masz jakieś źródło tych danych o nadwyżkach cieplnych z EC? Z pewnością takie nadwyżki będą w lecie przy spalarni odpadów (SO), ale trzeba pamiętać, że SO nie generuje mimo wszystko tyle ciepła co EC w rozumieniu mocy cieplnej(tzn. w W), bo kaloryczność odpadów jest niewielka w stosunku do węgla. Może powstanie SO wymusi rozbudowę sieci ciepłowniczej we Wrocławiu -> zmniejszenie problemu smogu. Uwierz mi, że elektrofiltry i cała instalacja
@npbs: widziałeś to miejsce na mapie? nikt normalny na tych działkach nie kupiłby mieszkania od dewelopera, mało tego, mieszkańcy bardzo chętnie widzieliby tam zabudowę mieszkalną bo tak naprawdę zostałaby zachowana ciągłość zabudowy.
@devs: Fortum jasno powiedziało, że nie zamierza rozbudowywać sieci mimo budowy nowej ciepłowni. Miasto też nie chce. Więc po co? Rozumiem, że z częścią tych rzeczy które napisałam można dyskutować (nie mam źródeł, jak będę miała to się od razu podzielę), ale punkty 1, 2, 3, 5, 6 i 7 są chyba jasne?
Nie widzę korzyści płynących dla mieszkańców z przywożenia do miasta śmieci z gmin ościennych na których paleniu będzie
@devs proponuję zapoznać się z dokumentem na stronie bipu "Ograniczenia niskiej emisji z indywidualnego ogrzewania węglowego na terenie Wrocławia" i zweryfikować pogląd o słuszność powstania tej inwestycji w tym miejscu. Biorąc pod uwagę nadwyżki w Kogeneracji i Świdniku pomyśleć czy czasami problem leży w dużej mierze na braku inwestycji w przyłącza co miejskiego do budynków na terenie np. Śródmieścia. Temat na wysoką emisyjność dwutlenku itd mamy dla wymienionych w dokumencie dzielnic zamknięty.
@krave: musisz pamiętać że ludzie we Wrocławiu kupują mieszkania w wielu szalonych miejscach patrz osiedle graniczna. a z tego co mi się wydaje z tej działki do centrum handlowego masz 700 metrów, do lini tramwajowej też niedaleko, kawałek do autostrady dużo fabryk i zakładów produkcyjnych - ktoś mógłby chcieć mieszkać niedaleko pracy.

nie mówię że tak musi być sugeruję tylko że to możliwe...

mam jeszcze pytanie google podpowiada że tam już
@npbs: nie kojarzę firmy o której piszesz, na Ligockiej jest tylko skup złomu i biorą chyba też elektrośmieci ale tego nie magazynują.
Z tymi szalonymi miejscami to racja, mało tego zabudowanie tego pasa niską zabudową wielorodzinną byłoby kontynuacją obecnej zabudowy.
@krave: ale żaden deweloper nie bedzie robił niskiej zabudowy tylko jak pisałem 3 piętra co najmniej - kasa panie kasa się liczy - i sądzę właśnie że chodzi o to żeby ludzie zaczęli krzyczeć że już wolą tam mieć drugi kozanów niż spalarnie, a firma fortum na to NIE MA SPRAWY :D!!!