Wpis z mikrobloga

Może ktoś kto na co dzień siedzi we frontendzie powiedzieć jak widzicie perspektywy w tym obszarze? Mam na myśli to, że np. w Javie jest dosyć prosta ścieżka, czyli java jako język, później java ee/spring lub android i oprócz tego jest masa mniejszych rozwiązań, które można poznawać gdzieś przy okazji. I tak jest w sumie od dobrych kilkunastu lat, są sprawdzone rozwiązania, które się rozwijają i ewoluują, pojawiają się nowe alternatywy, ale nie sprawiają, że to z czego korzystało się 2 lata temu jest przeżytkiem.

We froncie w pewnym momencie dominujący był angularjs, teraz mam wrażenie, że to wszystko się coraz bardziej rozdrabnia, jest angular2, react, vue, ember, meteor, pewnie coś jeszcze. Każdy robi coś po swojemu, nie ma między tym jakiejś głównej myśli przewodniej. Angular poszedł w stronę typescriptu, czy poza tym ts jest gdzieś szerzej wykorzystywany i jakie ogólnie są jego perspektywy? Jak wygląda adaptacja ES2015, wszyscy już go używają, czy nadal pisze się w "starym" JSie?
Co jest dominujące, co ma najlepsze perspektywy w okresie powiedzmy 2 najbliższych lat, jeśli wybieracie coś na chwilę obecną to jaki zestaw technologii?
Jak macie jakieś artykuły, czy filmy w tym klimacie to też możecie podrzucić.
#programowanie #frontend #javascript
Eoghan - Może ktoś kto na co dzień siedzi we frontendzie powiedzieć jak widzicie pers...

źródło: comment_m6n696Vht1P8evclBA6QETfAccZkWZdQ.jpg

Pobierz
  • 22
@Eoghan: Myślisz, żeby wejść w szkolenia Javascript/Front-end? React jest najbezpieczniejszym zakładem, bo jest bardzo popularna, a jeszcze go nie znienawidzono. Vue jest "tym fajnym nowym ziomeczkiem co się właśnie wprowadził" ale nie wiadomo co z niego wyrośnie. Resztę chwilowo trzeba olać :)
@Eoghan: Patrz glownie na procesz zycia samych frameworkow.

Dobry framework powinien informowac swoich uzytkownikow (innych devow, ale takze osoby odpowiedzialne za ten wybor, ktorzy moga nie byc devami) o czasie supportowania. Jeśli projekt ma trwać długo, to logicznym jest wybranie takiego frameworka który ma jakiś długi ten czas wsparcia.


Jeśli chwilę się zastanowić, to w JS teraz to są zabawki. Nie warto się uczyć żadnego. Znajdź mi "hot framework", który ma
@Eoghan w tym momencie jaram sie ts + angular 2, na razie co chce to pisze, jako framework nie blokuje mnie, daje się łatwo rozszerzać. Chociaż nie wiadomo, czy znowu nie będzie rewolucji w angularze bo został stworzony pod kątem programowania obiektowego, a robi się hype na funkcyjne. Nie przyglądałem się jeszcze A4 bo mam na ukończeniu projekt w A2, ale słyszałem, że angular chyba zmienia kurs na programowanie funkcyjne
@Eoghan: Trochę poważna opowiedź:

React, Angular2(4?), Polymer i wiele innych pojawiających się w ostatnich latach rozwiązań mają w dużej mierze jeden pomysł na siebie - wygodne dostarczanie Web Componentów. Chodzi o budowanie frontu z reużywalnych klocków kodu, które mogą łatwo przekazywać info między sobą i być w miarę niezależne od siebie, środowiska, itp. (Do wygooglowania: Shadow DOM)

To jest ostatnio główny kierunek rozwoju, a wojna trwa o to czyje rozwiązanie przetrwa,
@Eoghan: react też lepiej robić w typescript niż w czystym JS. Jeśli jednak JavaScript to oczywiście ES2015, zawsze można użyć transpilera.

Najlepiej, jak już napisano powyżej, skupić się na nauce języka oraz dobrych praktyk programistycznych i wzorców. Modą na frameworki o długości życia muszki owocówki nie ma co się przejmować.

Co do Reacta hype jest obecnie ogromny lecz myślę, że nie potrwa długo nim zostanie znienawidzony gdyż zachęca do antypaternów (mieszanie
@Eoghan: A pierwszy AngularJS (obecnie 1.6) się MOOOOOCNO zestarzał, bo powstawał w 2009 roku, prawie 10 lat temu, kiedy dopiero zaczynał się wybuch popularności JSa, nie było Node'a, Webpacka, Gulpa, wszelkich narzędzi, które obecnie rozwiązują wiele problemów, do których używa się Angulara.

Można to chociażby zobaczyć po tym jak radzi sobie z wstrzykiwaniem zależności (coś, co w latach 2009 wymagało napisania całego kombajnu do sprawdzania katalogów i systemów plików do sprawnego
@Eoghan: Po tej dłuuuuuuuugiej wypowiedzi i wysraniu dużo info podsumuję radą jak wygląda ścieżka front-endowca. Każdy po jednym zdaniu, a rozwinięcie w spoilerze:

1. Uczysz się JSa.


2. Jak już ogarniesz składnię, to uczysz się go drugi raz, bo tak naprawdę po nauce z tutoriali na Codecademy gówno umiesz.


3. Jak już naprawdę dobrze ogarniasz sam język, to możesz popatrzeć na jakieś popularne frameworki i narzędzia do automatyzacji pracy, wybrać czego