Wpis z mikrobloga

Jakiś czas temu pytałem tutaj czy warto wybrać się na wystwę Hagensa Body World w Katowicach i nie mam najmniejszych wątpliwości, że tak.
Każdy miał jakieś wyobrażenie układu nerwowego, organów wewnętrznych itp. podczas gdy w rzeczywistości nasze wyobrażenia są bardzo daleko od prawdy.
Wystawa w Katowicach jest poświęcona głównie zdrowiu, pokazane są choroby przede wszystkim cywilizacyjne, a dodatkowo podane są sposoby ich zapobiegania (które właściwie nie odbiegają w żaden sposób od powszechnie znanych prawd - zbilnsowana zdrowa dieta, aktywności fizyczne i ćwiczenia mózgu, w szczególności ucząc się zupełnie nowych rzeczy, jako prewencja przeciwko chorobie Alzheimera.
Jest też część z ludzkimi płodami, na szczęście tutaj możemy sami zdecydować czy jest to widok na jaki jesteśmy gotowi czy też nie. Tej części poświęcony jest pokój, który z łatwością możemy obejść. (do tego pokoju powinny być wysyłane przede wszystikm feministki, będące zwolenniczkami aborcji na telefon).

Generalnie można mieć jakieś obiekcje odnośnie etyki, faktycznie - wątpię, żeby wszystkie te eksponaty pochodziły od osób które celowo godziły się na to za życia, bo przecież nie było wiadomo ile osoby te będą żyły, a domyślam się, że tkanki i cały organizm osób w wieku 60-70 lat będzie trudniejszy do obróbki niż ciało 20-30 latka (ale mogę się mylić, nie jestem medykiem).
Dodajmy też, że ludzkich preparatów w formalinie są ogromne ilości, a w samej Polsce jest kaplica czaszek, z której zrobiono atrakcję turystyczną.
Wystawa ta na pewno sprawiła, że z chęcią wybrałbym się na ekspozycję z jeszcze większą ilością eksponatów. Póki co miło mi, że tego typu akcje wspierają w jakiś sposób świadomość społeczną i z całą pewnością będą osoby, które z tego skorzystają i przedłużą sobie życie.

#medycyna #katowice #nauka
  • 3
@Kreation: "do tego pokoju powinny być wysyłane przede wszystikm feministki, będące zwolenniczkami aborcji na telefon"

A były to normalne, zdrowe płody, czy bezczaszkowce, bezmózgowce, płody zniekształcone nowotworem, pozbawione narządów wewnętrznych, zewnętrznych itd?
Bo o ile zwolenniczką "aborcji na telefon" nie jestem, tak gadanie w stylu "ja widziałem zdrowy płód tuż przed porodem i będę teraz mówił, że aborcja jest zła" mnie irytuje