Wpis z mikrobloga

UWAGA, UWAGA! Przestępcy są coraz bardzie zuchwali i chamscy. Szwagier opowiedział mi właśnie sytuację, która może spotkać każdego z Was więc postanowiłem rozpowszechnić wiedzę na temat nowego (nie słyszałem wcześniej o tym) typu naciągactwa. Szwagier prowadzi sklep i odbiera dużo przesyłek kurierskich. Szczęśliwie trafiło na wysyłkę z firmy, z którą współpracuje od lat i wie jak pakują swoje przesyłki ale do rzeczy:

1. Szwagier zamówił towar od firmy
2. Firma zapakowała towar jak zwykle (charakterystyczny sposób) i wysłała
3. Kurier dostarczył paczkę ale powiedział szwagrowi, że zapomniał listu przewozowego, więc oderwali świstek z paczki żeby kurier miał dowód, że dostarczył paczkę
4. Kluczowe - szwagier opłacił paczkę (ponad 1kPLN)
5. Po tygodniu przyszedł ten sam kurier w rękach z inną paczką rzekomo z tej samej firmy co wcześniej i tu zaczyna się ZONK! Paczka zapakowana inaczej niż zwykle (mają swój charakterystyczny sposób, współpracują od lat). Na paczce przyklejona kartka z tej pierwszej przesyłki (paczka ma inny/wielokrotnie mniejszy rozmiar)
6. Kurier grozi, że będą dodatkowe koszty jak nie odbierze paczki etc.
7. Szwagier go pogonił i zadzwonił do firmy, której towar odebrał już wcześniej

i teraz najlepsze

8. Firma nie dostała pieniędzy za towar, który szwagier odebrał, paczka, którą odebrał figuruje w systemie przewoźnika jako nieodebrana i nieopłacona, najprawdopodobniej do firmy wróci ta podrabiana paczka - nie wiadomo co jest w środku. Firma kurierska twierdzi, że pieniędzy nie otrzymała. Szczęśliwie, firma ubezpieczyła wysyłkę czyli teoretycznie powinni odzyskać pieniądze.

RADA

Jeżeli wysyłacie coś wartościowego ubezpieczajcie przesyłkę. Uprzedźcie żeby ktoś za Was nie odbierał paczek, szczególnie jak nie wiecie co w nich jest a są wysyłane za opłatą. Nie odbierajcie paczek, jak macie wątpliwość czy to to co zamówiliście.

P.S. Poradziłem szwagrowi żeby sprawę zgłosił na policję, żeby ten proceder ukrócić. Sprawa miała miejsce na Wawrze, w Warszawie.

P.S.2. Nazwy firmy póki co nie podaję, bo wydaje się, że to mogło spotkać każdą firmę a kurier, może po takim numerze zmieniać region i pracodawcę.

  • 21
@tomasz-szalanski:
Drugi popularny wałek jest taki, że dzwoni niby-kurier na numer starszej osoby i mówi, że ma paczkę pobraniową do doręczenia (numer oczywiście zastrzeżony). Rodzice/dziadkowie płacą takiemu oszustowi, bo pewnie jak zwykle młody czy młoda coś z interneta zamówili. Potem wychodzi, że nic nie było zamawiane, kasy nie ma a w paczce są kartofle. Mój wujek miał taką sytuację, tylko pojawił się drobny problem, bo dwóch młodszych synów było w UK,
ale źle zrobił bo mógł poczekać na przyjazd, pogadać, w między czasie zapamietać wygląd gościa i numery rejestracyjne samochodu, i dopiero potem go pogonić.


@Gh0st: Jeszcze lepiej byłoby się umówić na jakąś późniejszą godzinę, a zaraz po tym zadzwonić na policję, aby złapali go na gorącym uczynku ( ͡° ͜ʖ ͡°)

P.S. Poradziłem szwagrowi żeby sprawę zgłosił na policję, żeby ten proceder ukrócić. Sprawa miała miejsce na
@tomasz-szalanski: Coś mi nie pasuje w tej historii.
Równie dobrze kurier może sobie zrobić ksero albo w domu wydrukować te kwitki.
Dwa, co do za duża firma o zasięgu ogólnokrajowym co chodzi bez terminali, tylko kwituje na papierze?
I trzy, dużo przesyłek, stały odbiorca i bierze pobraniówki (i płaci za to?)