Wpis z mikrobloga

Mireczki, wymieńmy się dobrymi tytułami książek popularnonaukowych. Warunki są dwa: ma być możliwie jak najmądrzej i jak najciekawiej. Książka nie może nudzić, więc typowe podręczniki odpadają. Nie musi też wyczerpywać tematu do końca, więc zrezygnujmy z cegieł (zresztą takie z definicji przynudzają).

Oto moje typy:

Więźniowie geografii - sedno współczesnej geopolityki na 300 stronach. Dlaczego Chinom tak zależy na Tybecie? Czemu Polska, Białoruś i Ukraina irytują Rosję? Dlaczego morze Południowochińskie i Arktyka są na celowniku największych mocarstw? Żadnej nudy.
Bez ograniczeń. Jak rządzi nami mózg - niedawno zmarły prof. Vetulani opowiada o tym, na czym zna się doskonale. Czyli Mózg mówi o mózgu. Krótko, ale bardzo treściwie.
Sekretne życie drzew - nie spodziewajcie się odpowiedzi na pytanie czym różnią się sosny od świerków. Książka pokazuje jak niewiele wiemy o czymś, z czym spotykamy się na co dzień. Drzewa śpią i mają poczucie upływającego czasu. Bestseller niemieckiego leśnika i popularyzatora nauki. Przy okazji polecam też Duchowe życie zwierząt. Mniej obrazoburcze, ale nadal ciekawe.
Wszystko zależy od przyimka - mistrzowie słowa udowadniają, że warto ich słuchać. Profesorowie Bralczyk, Miodek i Markowski o języku w wywiadzie z Jerzym Sosnowskim. Mistrzowska pozycja. Językoznawstwo nigdy nie było takie ciekawe.
Płytki umysł. Jak internet wpływa na nasz mózg - "Po co myśleć? Przecież masz internet!". Nauka daje odpowiedź na częste tutaj pytanie dlaczego warto czytać, choćby i słabe książki, zamiast przeglądać strony internetowe czy obejrzeć kolejny serial.
Szczera prawda o nieuczciwości - psychologia wyjaśnia, że każdy kłamie, i że być może nie jest to wcale takie złe działanie. Wciąga.
Paradoks wyboru. Dlaczego więcej oznacza mniej - ciekawe spojrzenie na nadmiar bodźców i możliwości w dzisiejszym świecie. Nie martwcie się, to nie jest żaden atak na kapitalizm, a przynajmniej ja tego tak nie odebrałem. Polecam każdemu, bo można wyciągnąć ciekawe wnioski.
Po pierwsze, nie szkodzić - ta pozycja może najmniej tutaj pasuje, ale nie znam nikogo, kto by jej nie przeczytał z zapartym tchem. Historia neurochirurga, który w przystępny sposób wyjaśnia, o co w tym wszystkim chodzi i jakie cholerstwa mogą nam się zagnieździć w mózgu. Z życia wzięte.

A wasze typy?

#ksiazki #nauka #ciekawostki
  • 199
@RDwojak:
1. 50 wielkich mitów psychologii popularnej - znani i cenieni psychologowie rozpracowują mity psychologiczne popularne w społeczeństwie, np. to, czy naprawdę wykorzystujemy 10% mózgu, dominacja prawej lub lewej półkuli mózgu, słuchanie muzyki klasycznej w ciąży pomaga w rozwoju umysłowym płodu etc.
Podzielone na rozdziały: mity o mózgu i pamięci, mity o rozwoju i starzeniu, mity o zaburzeniach psychicznych, mity o świadomości, emocjach, osobowości, relacjach społecznych itd.
Wszystko opatrzone sporą bibliografią,
@RDwojak: Test Marshmallow. O pożytkach płynących z samokontroli Trochę opowieści o samym teście, trochę o innych obserwacjach oraz o konkluzjach płynących z testu oraz jak możemy to wykorzystać dla siebie.
Jak ktos lubi opowieści o róznych krajach, to dość specyficzny opis rożnych krain Francji można znaleźć w książce Marka Brzezińskiego Kulisy Kulinarnej Akademii Przy okazji kilka anegdot z życia polityków.
Dla tych co lubią trochę bardziej statystyczne podejście, opis USA okiem
@RDwojak:
Zrozumieć niepojęte. Fizyka kwantowa i rzeczywistość Jeżeli ktoś chce trochę rozszerzyć sobie spojrzenie na rzeczywistość która nas otacza to jest to bardzo fajna książka, wchodząca do tematu fizyki od początku, opisująca anegdotami największe umysły i pokazująca jak to 'wszystko działa' od podstaw. Napisana fajnym językiem, przytacza dużo faktów historycznych :)

Przyszłość umysłu. Dążenie nauki do zrozumienia i udoskonalenia naszego umysłu Co tu dużo mówić, jak każdą książkę Michio Kaku, tę
Chaos. Narodziny Nowej Nauki - opisuje narodziny nowej nauki, która widzi porządek tam, gdzie dotychczas obserwowano tylko przypadek, nieład i nieprzewidywalność, czyli chaos. Chociaż chaos jest nauką, u podstaw której leży wyrafinowana matematyka, zajmuje się zjawiskami codziennego życia, odpowiada na pytania: jak tworzą się chmury? jak unosi się dym? jak powstają wiry w strumieniu?

Kosmos - Kosmos jest opowieścią o długiej odkrywczej podróży ludzkości oraz o tych, którzy wywarli znaczący wpływ na
@RDwojak:

"Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym" http://lubimyczytac.pl/ksiazka/154212/pulapki-myslenia-o-mysleniu-szybkim-i-wolnym
Książka, której chyba nie trzeba przedstawiać. Daniel Kaheman, noblista w dziedzinie ekonomii (dobra, wiem, że nie ma nobla z ekonomii tylko nagroda banku Szwecji im Nobla) za prace z psychologii odkrywa w "Pułapkach..." najczęstsze błędy jakie popełniamy, świadomie i nieświadomie podczas procesów myślowych. Dla mnie 10/10, książka, która zmieniła mój sposób patrzenia na świat.

"Nieświadomy umysł" http://lubimyczytac.pl/ksiazka/312388/nieswiadomy-mozg-jak-to-co-dzieje-sie-za-progiem-swiadomosci-wplywa-na-nasze-zycie
Och! Ach! Ech! Taka dobra
@RDwojak:
Książki Olivera Sacksa, neurologa z talentem do pisania. Sacks w swoich książkach opisuje najciekawsze przypadki z jakimi spotkał się w swojej pracy, z pasją opowiada o skomplikowanej strukturze pracy mózgu i przybliża nam zrozumienie tego jak bardzo złożone są procesy, które stoją za oczywistymi dla nas funkcjami, takimi jak na przykład rozpoznawanie twarzy. Na początek polecam "O mężczyźnie który pomylił swoją żonę z kapeluszem." Książka składa się z kilkunastu rozdziałów,