Wpis z mikrobloga

Ostatnio w jednym wpisie, jedna zielonka wytknęła mi, że nie interesuje jej kim był ojciec Maksymilian Kolbe. Bardzo mnie to zasmuciło, dzisiaj jest 76 rocznica śmierci tego człowieka.

Ojciec Maksymilian Kolbe jest głównie znany z tego, że oddał życie za współwięźnia w Auschwitz, dobrowolnie wstawić się za drugim człowiekiem to oznaka bycia wielkim człowiekiem.

Poza tym był to człowiek orkiestra - Studia filozoficzne i teologiczne uwieńczył dwoma doktoratami. Do tego był człowiekiem zafascynowanym matematyką, fizyką i astronomią. Jest autorem m.in. koncepcji etereoplanu, czyli pojazdu do poruszania się w przestrzeni kosmicznej. Interesował się również teorią przesyłania informacji za pomocą fal radiowych, a także możliwością nagrywania dźwięku i przetwarzania go na sygnał telegraficzny.

Poza tym po 1922, czyli po pierwszej wojnie światowej dostrzegając powojenną laicyzację kraju, zaczął wydawać gazetę "Rycerzy Niepokalanej", która sprzedawała się w ilości 5 tys. egzemplarzy.

Dzięki temu że pisał do prostych ludzi prostym językiem, w 1927 już sprzedawała się w ilości 70 tys. egzemplarzy, a członków miała 126 tys.

Zaletą dystrybucji była fakt, że płaciło się co łaska, czyli można było za darmo wziąć tę gazetę i przekazywać ją dalej innym, nie trzeba było płacić, a więc był to swoisty crowdsourcing.

Wtedy też założył Klasztor Niepokalanów, który to był swego czasu największym klasztorem katolickim na świecie. Miał on nawet oddział Ochotnicznej Straży Pożarnej, czyli strażaków w habitach. Oprócz tego był gorącym zwolennikiem wyjazdów integracyjnych, założył dom wypoczynkowy niedaleko Niepokolanowa gdzie na 2 tygodnie w roku bracia mogli wyjechać odpocząć od życia zakonnego.

Później nakład „Rycerza Niepokalanej” doszedł do 750 tysięcy egzemplarzy, a jego wersji dla dzieci – 221 tysięcy. „Mały Dziennik” osiągnął liczbę 137 tysięcy egzemplarzy, a jego wydanie niedzielne – 225 tysięcy. Ojciec Kolbe nie chciał ograniczać swojej działalności wyłącznie do Polski.

W latach 1930-1938 udał się na misję do Nagasaki do Japonii, zakładając tam też klasztor Niepokalanów i wydając japońską edycję gazety. Udało mu się to ostatecznie jeszcze robić to w Chinach i Indiach.

Klasztor pod jego nieobecność w Polsce nieco podupadał, ale szybko wrócił do sprawnego działania pod przewodnictwem ojca Maksymiliana.

Od roku 1938 Niepokalanów posiadał także własną radiostację, o zasięgu obejmującym niemal cały kraj. Nie bojąc się nowinek technicznych i chcąc jak najbardziej usprawnić pracę, ojciec Maksymilian planował także budowę lotniska, aby przyśpieszyć kolportaż czasopism. W tym celu wysłał nawet swoich dwóch współbraci na szkolenie lotnicze do Warszawy, plany jednak pokrzyżowała wojna. Dnia 19 września Niemcy przystąpili do likwidacji Niepokalanowa. Bracia zostali aresztowani i umieszczeni w obozie w Amtlitz, później wywieziono ich do Ostrzeszowa, skąd jednak zostali zwolnieni 8 grudnia 1939 roku.

Ojciec Kolbe natychmiast powrócił do Niepokalanowa. Mimo zakazu okupanta, zajął się przygotowaniem trzech tysięcy miejsc dla uchodźców z Wielkopolski, w większości Żydów. Oprócz zapewnienia duchowego spokoju uciekinierom, otworzył warsztaty naprawy zegarków i rowerów, wystawił kuźnię i blacharnię, zorganizował szwalnię i dział sanitarny. *

17 lutego 1941 roku gestapo zabrało świętego Maksymiliana do Warszawy na Pawiak, skąd 25 maja 1941 roku trafił do Auschwitz. Zmarł w celi śmierci 14 sierpnia 1941, zgłosiwszy się na ochotnika zamiast współwięźnia. Dnia 17 października 1971 roku papież Paweł VI dokonał osobiście uroczystej beatyfikacji, a dnia 10 października 1982 roku Jan Paweł II dokonał kanonizacji Maksymiliana Marii Kolbego.

* Generalnie to, jak i notka na wikipedii wyraźnie wyjaśnia sprawę antysemityzmu, który zarzucało mu wielu ludzi, w tym ateistów na wykopie w w/w na początku wątku.

#katolicyzm #religia #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu
  • 13
@luvencedus:

Nieprawda.

http://www.historycy.org/index.php?showtopic=85572&st=30

Chodzi o wpis MarekMRB z 5/03/2013, 14:59 (niestety nie da się go zalinkować bo coś wywala)

To co tam jest napisane to odpowiedź na zarzuty, pokrywające się z odpieraniem ich na wikipedii https://pl.wikipedia.org/wiki/Maksymilian_Maria_Kolbe

Niestety nie jestem historykiem ani nie śledzę aż tak tematu, więc ciężko mi to zweryfikować. Na pewno jednak to nie Rycerz Niepokalanej był silnie antysemicki, tylko prędzej Mały Dziennik, ale i ten zarzut jest tam