Wpis z mikrobloga

@Tom_Ja: @Gaya_Deguchi: @cosiasto:
A co konkretnie chcecie, by było uczone? Bo pewnej wiedzy na temat tej mitologii jest bardzo niewiele i to głównie są przypuszczenia i domysły. Do tego nie mają zasadniczo żadnego znaczenia historycznego, nie mają żadnego wpływu w późniejszą kulturę i sztukę - w odróżnieniu od mitologii grecko/rzymskiej, z której Europa czerpala później garściami.
nie mają żadnego wpływu w późniejszą kulturę i sztukę


@Ragnarokk: a później czytają Dziady czy Świtezianki i za wafla nie wiedzą skąd takie cuda. Co z tego, że nie ma wpływu. Czy mimo wszystko nie warto jednak chociaż poinformować dziatwę, że coś takiego jak mitologia słowiańska w ogóle istnieje? Przecież jesteśmy Słowianami, nasze korzenie były pogańskie. Rozumiałabym, gdyby na amen je zacierano na rzecz religii, ale popatrz ilu wierzących nie ma
@Gaya_Deguchi:
Tyle że to już nie jest mitologia, w XIX-wieczne wyobrażenia o tej mitologii. I te nasze pogańskie korzenie są tak homeopatyczne, że zasadniczo pozbawione są znaczenia. I trzeba też pamiętać, że mitologia słowiańska to szereg różnych wierzeń w zależności od rejonów, wymieszany też z wierzeniami celtyckimi czy germańskimi obecnymi na naszych terenach.

Aczkolwiek zgadzam się, że wiedza o mitologiach jest słaba. Tylko że bardziej taką słowiańską mitologię, nawet dość pobieżną
@Tom_Ja: Nie ma, czego uczyć. Ze względu na niski poziom rozwoju Słowian (brak rozwiniętej kultury materialnej; wbrew zapewnieniom turbopogan nie odnaleziono pisma) mamy niedostatek konkretnych danych na temat tego, co było. Te wszystkie próby określenia mitologii są w większym stopniu frywolnymi interpretacjami i pobożnymi życzeniami zapaleńców niż rzetelnym materiałem opartym na wiarygodnych źródłach.
szereg różnych wierzeń w zależności od rejonów


@Ragnarokk: Egipska mitologia ma podobny problem, tak naprawdę ciężko znaleźć oficjalne mity czy wyobrażenia, bo wiele zależy od regionu, w którym ją spisywano. Właściwie, to wiele mitologii to tylko gdybania naukowców i badaczy. Czytałam o wierzeniach też azteckich, celtyckich itd. i nawet tych chrześcijańskich i często jest podkreślane, że "być może". Albo, że wg jednego badacza było tak, a wg drugiego inaczej. Uczymy się