Wpis z mikrobloga

@Mesk: ja się nie znam, ale jak to zdjęcie zobaczyłem, to tak mi trochę szczęka opadła. Ono było jakoś przerabiane potem w ps? Takie tam, nie wiem, kontrasty, nasycenie, inne-pojęcie-któreg-nie-znam? :) Bo mój plus poleci dopiero jeśli tego nie było!!! :P

Ehhhh, po zastanowieniu, pewnie było, gdzieś czytałem, że takie fotki to wy fotografowie to tam zawsze pobrzerabiacie :(
@kepulg: Oczywiście że była obróbka. Ustawiasz aparat żeby oprócz standardowych plików jpg robił zdjęcie również w pliku RAW. Pliki raw zawierają w sobie dużo więcej informacji dotyczących zapisanego obrazu niż jpg (to samo zdjęcie majace w jpg 8MB w RAW będzie miało ok. 25MB). Później te informację (barwy, nasycenie, kontrast itp.) możesz wyciągnąć z pliku specjalnym programem do wywoływania plików RAW (np. lightroom, czy bezpłatny rawtherapee). Możesz dowolnie wzmacniać barwy (lub
@kepulg: O i przybył nam tu pan purysta. Tylko goła fotografia, najlepiej z ręcznie i samodzielnie wykonanej z camera obscura z drewna sezonowanego co najmniej 5 lat na wzgórza Rohanu.
Każda fotografia to jest oszustwo, tak to działa i wpływa na to wszystko od wrażliwości estetycznej danego fotografa, przez puszkę, szkło, sposób obróbki, bo nigdy nie dostajesz "czystego" zdjęcia, po medium na jakim jest prezentowane.
Chcesz sobie obejrzeć negatyw? Na filmie
@kepulg: @pavulon78 już to ładnie wyjaśnił, ale dodam od siebie jedno: Jak robisz zdjęcie telefonem, aparatem kompaktowym czy nawet lustrzanką w formacie JPG, to ono też jest obrabiane. Tyle tylko, że przez automat, według wybranego profilu, a nie zgodnie z tym, czego chce autor zdjęcia.

Zdjęcia z aparatów analogowych też były "obrabiane", bo nikt nie chce oglądać negatywów. I tutaj odpowiednikiem "suwaczków" z Lightrooma czy innego programu były różne chemikalia
Jesień na zdjęciach

Jesień w rzeczywistości


@resuf: Ta jesień na zdjęciach, też jest w rzeczywistości. Tylko trwa tak z 1-2 tygodnie, dopóki te kolorowe liście nie zbrązowieją całkiem i nie spadną ;) Potem zostaje już tylko szara plucha
@kepulg: Może Cię to zszokuje, ale każda fotka jest przerabiana. A to tez dlatego, aby zrównać poziom miedzy fotografią a tym, co widzimy na żywo. Bo fotografia bez obrobki najczesciej jest po prostu brzydka, a każda wada i skaza jest podkreślona - nie to, co na zywo, gdzie jednak tak nie zwracamy uwagi na szczegóły i całokształt obrazu ktory widzimy jest i tak ładniejszy. Nie ma fotografii nieobrobionej. xD