Wpis z mikrobloga

@Matyson: O ostatni sakrament jednak zabiegał, a wtedy pijar już go raczej mało obchodził.

„Zapowiedziałem, że udzielę mu rozgrzeszenia. Marszałek uniósł dłoń i spojrzał na wizerunek Matki Bożej Ostrobramskiej, wiszący nad łóżkiem. Po czym uczynił znak krzyża świętego. Choremu udzieliłem absolucji sakramentalnej, nałożyłem Oleje Święte i udzieliłem odpustu w godzinę śmierci.”

– ks. Władysław Korniłowicz
ma szansę na zbawienie.


@Gigant_Reakcji: to warunkiem zbawienia jest wiara czy czyny? Jak to tam u Was z tym jest?
Bo się zastanawiam co z ludźmi, którzy nie mieli okazji poznań chrześcijańskiego Boga i wierzą w innego :(
@rajet: Poza Kościołem nie ma zbawienia. Obecność w Kościele wymusza dobre czyny, ale same czyny chociaż są potrzebne do zbawienia, to nie wystarczą. Z "przynależności do Kościoła" są zwolnione osoby, które nie miały szansy go poznać. Tę kwestię (oraz użyty cudzysłów) dobrze wyjaśnia zamieszczony przeze mnie tekst oraz filmik.

"Sobór Florencki zda się wykluczać od zbawienia tych, którzy nie pozostają w wyraźnym związku z Kościołem, ale dotyczy to osób świadomie z
G.....i - @rajet: Poza Kościołem nie ma zbawienia. Obecność w Kościele wymusza dobre ...
@Matyson: Warto też wspomnieć, że odrzucił on katolicyzm na rzecz religii luterańskiej, ale nie ze względu na wiarę, ale ze względu na to, że luteranie mogli dać mu ślub z rozwódką. Na religię samą w sobie miał wywalone, ale czasy były takie, że wśród wron trzeba było czasem krakać jak one.
@TwojStaryToKorniszon: Ale to jest właśnie idealny przykład dlaczego idea boga jest najzwyklejszą zapchajdziurą na niewiedzę i strach. Równocześnie pokazuje, że wiara jest pójściem na łatwiznę w życiu. Blaise Pascal opisał właśnie dlaczego po prostu bardziej się opłaca wierzyć w boga i na takiej samej zasadzie w obliczu śmierci wiele osób wybiera łatwiejszą i bardziej opłacalną drogę.

@Niszczyciel666: Cytat pochodzi z "Kroniki Józefa Piłsudskiego" autorstwa Wacława Jędrzejewicza.
@Gigant_Reakcji zawsze mnie śmieszy ta teoria, że nawet niewierzący mogą być zbawieni jeżeli nie mieli szans na poznanie chrześcijaństwa. To po co rozprzestrzeniać wiarę skoro przez to ludzie trafiają do piekła xd