Wpis z mikrobloga

#gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #ewolucja
Chcę wam opowiedzieć historię o tym jak pewne słowo w ciągu tysięcy lat opuściła Europę, dotarło do Chin, po czym ponownie wróciło do Europy. Będzie to historia o pochodzeniu nazwy mandarynek.

Owoce te do Europy sprowadzono dopiero w XIXw, ale znane były już wcześniej. W chinach nazywane są "ci", ale europejska nazwa pochodzi od japońskiej "madariorendżi" , która z kolei pochodzi prawdopodobnie od tajskiej "Somendarin" co znaczy "owoc Mandarynów",
Kim są mandarynowie? To chińska kasta urzędnicza. Mandaryni pochodzą od ludności indoeuropejskiej (Ariów?) która osiedliła się na terenie Chin zachodnich


i wymieszała się z tamtejszą ludnością, reformując system państwowy i tworząc kastę urzędniczą, która dziś rządzi Chinami. Mandarynowie nosili pomarańczowe szaty, ale także oni byli jednymi z głównych odbiorców wówczas tych luksusowych owoców.
Nazwa "Mandaryn" pochodzi ze sanskrytu (język indoeuropejski prawdopodobnie rozprzestrzeniony przez Ariów) od słowa "mantri", gdzie oznacza po prostu urzędnika, lub osobę wykształconą.
Sanskryt to język względnie blisko spokrewniony z językami słowiańskimi, gdzie jego odpowiednikiem jest wyraz "mądri", czyli osoba mądra.
https://cache.eupedia.com/images/content/R1a_migration_map.jpg

4500 lat ewolucji jednego słowa:

mądri>mantri>mandain>so-mendarin>mandari-orendżi>mandarin>mandarynka

Tak wiec smacznego przy zajadaniu się tym mądrowocem ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
Pobierz orkako - #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #ewolucja
Chcę wam opowiedzieć historię...
źródło: comment_0i5EhkZZi8z2Cub0Qd8IaUNLQRYjkLqk.jpg
  • 15
raczej jakieś powiązania z przedstawicielami kultury andronowskiej?


@israelcube: Prawdopodobnie tak. Opisałem jedynie zagadnienie lingwistyczne wspominając o wpływie indoeuropejczyków których przedstawicielami była z całą pewnością kultura andronowska.
A tak poza tym - co sądzisz o Ajnach?


@israelcube: Nic. Opisałem zagadnienie lingwistyczne, a więc dotyczące języka.

Podeślesz cos ciekawego do poczytania o twoim wątku?


@israelcube: O mandarynkach, językach indoeuropejskich, ekspansji indoeuropejczyków, czy zapożyczeniach językowych?
Trzymaj tekst o zależności języków indoeuropejskich i hablogrupy R1.
http://www.taraka.pl/jezyki_indoeuropejskie_a_genetyka

Dodatkowo Wikipedia podaje, że słowo mandarynka pochodzi od wyspy Mauritius na Oceanie Indyjskim,


@crowbar: Tak, jest też takie przypuszczenie, ale o dziwo tylko