Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Indianie Kayapo z Amazonii opowiadają fascynującą historię o istocie zwanej 'Bep-Kororoti', która dawno temu w dziwnym stroju przypominającym skafander astronauty przybyła z nieba i nauczała Indian. Kayapo do dziś kultywują pamięć o Bep-Kororotim, który przyniósł im wiedzę na różne tematy i dysponował dziwnymi urządzeniami. Wg Indian pewnego razu w górach Poukato-Ti rozległ się ogromny huk - kamienny dom zstąpił na ziemię i wynurzyła się z niego tajemnicza istota Bep-Kororoti. Kayapo byli zaskoczeni wyglądem owej istoty, ubranej w bardzo dziwny strój pokrywający całe ciało od stóp aż do głowy. W swej ręce trzymał on „kop” – dziwną broń rażącą piorunami. Wszyscy mieszkańcy wioski w przerażeniu skryli się w lesie. Po pewnym czasie mężczyźni z plemienia zebrali się i powrócili do wioski postanawiając chronić kobiety i dzieci i przegonić dziwną istotę z wioski. Nic bardziej mylnego. Oszczepy i strzały łamały się w kontakcie z ubraniem tajemniczego nieznajomego. Bep-Kororoti skierował swoją broń na drzewo i kamień, po czym zniszczył je bez śladu. Po takiej demonstracji siły Indianie zrozumieli, że nie są w stanie nic mu zrobić. Bep-Kororoti odleciał i pojawiwszy się ponownie po 3 dniach zawarł przymierze z Indianami, przemawiając w ich języku a głos jego był niczym grzmot. Plemię obwołało Bep-Kororotiego swym władcą.

  Wg Indian Bep-Kororoti był bardzo mądry i sprawiedliwy, nauczył ludzi budować domy, leczyć się, pokazał nowe sposoby polowania oraz uprawy roli. Zbudował specjalny dom-szkołę, w której uczył dzieci. Szkoły te przetrwały do dziś, znajdują się także w sąsiadujących plemionach, gdzie dorośli uczą dzieci łowiectwa i wielu innych rzeczy. Ciekawe, że zgodnie z mitami Indian Bep-Kororoti potrafił zabijać zwierzęta, nie raniąc ich, ale sam nigdy nic nie jadł ani nie pił, a całą zdobycz oddawał Kayapom - identyczne doniesienia znajdziemy w przytaczanej wcześniej przeze mnie opowieści o Oannesie u Sumerów, a podobnie zachowywał się także archanioł Rafał w Biblii. Bep-Kororoti spędził dużo czasu wśród Indian, po czym postanowił opuścić wioskę. Wziął swoją dziwną broń „kop”, wyrąbał nią drogę w lesie i udał się w góry. Tubylcy poszli za nim i ujrzeli, jak Bep-Kororoti wszedł do ogromnego kamiennego domu, który zapłonął ogniem, rozległ się straszliwy huk, a dom uniósł się i poleciał
  do nieba. Skutki tego ognia były straszne. Wszystkie drzewa dookoła wypaliło żywym ogniem, a wszystkie zwierzęta uciekły w inne miejsca.

  Bep-Kororoti zniknął na zawsze, lecz jego obraz przetrwał w rytuałach Indian Kayapo. Kiedy ma miejsce święto ich niebiańskiego nauczyciela, Indianie przygotowują kostium „kosmicznego przybysza”, starając się go odwzorować. Zdzierają z drzewa szerokie pasma łyka i robią z niego dziwny strój. Zakrywa on całkowicie twarz i nie ma w nim otworów dla oczu, ust i nosa. Całość przypomina jednoczęściowy kombinezon, bardzo podobny do współczesnych strojów astronautów. Wg Indian właśnie tak wyglądał ich niebiański nauczyciel. Indianie wkładają takie kostiumy, biorą w ręce pałkę symbolizującą jego broń „kop” i zaczynają rytualne tańce. Pierwszy raz owe stroje opisał etnolog Karl von den Steinen w 1884 roku, a następnie takie same stroje opisał Teodor Koch-Grunberg w 1909 roku. Pierwszy raz stroje sfotografował Joao Americo Peret w 1952 roku. Starszyzna Kayapo chętnie dzieliła się z pierwszymi Europejczykami historią o Bep-Kororotim a niektórzy z Indian do dziś wyczekują na powrót swojego nauczyciela.

  Mamy tu więc ciekawą historię, w której istnieje zarówno relacja opowiadana z pokolenia na pokolenie przez Indian, pełna nawiązań do intrygującej zaawansowanej technologii, a także wizerunek stroju owej istoty, zaskakująco podobny do stroju astronautów. Czy Bep-Kororoti to tylko mit, przyjazna opowiastka, którą Indianie wymyślili pewnej dżdżystej nocy, czy też faktycznie dawno temu Indian nawiedziła istota pozaziemska? Ciężko o jednoznaczną odpowiedź, choć analizując opowieści oraz strój nietrudno pokusić się o stwierdzenie, że faktycznie Bep-Kororoti mógł być kosmitą.

  Jeśli kogoś ciekawią takie historie to zapraszam do obserwowania tagu #kosmiczneopowiesci

  #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #ufo #swiat #kultura #historia #kosmiczneopowiesci
  pokaż całość

  odpowiedzi (68)

 • avatar

  #rozdajo #ksiazki #pinkfloyd #muzyka

  Do przekazania dalej w mikołajkowym prezencie dla kogoś mam biografię zespołu Pink Floyd - 'Prędzej świnie zaczną latać'. Zielonki nie biorą udziału, losowanie dziś o 21. Przesyłka na mój koszt.

  Jeśli chodzi o prezenty dla miłośników muzyki, to przy okazji mam też do sprzedania nowiutki głośnik bluetooth JBL Charge 2+.

  @powodzenia
  pokaż całość

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  odpowiedzi (14)

 • avatar

  Siedze z kilkoma rozowymi z pracy, przedzial wiekowy 26-32 lata

  Czekamy jeszcze na jednego niebieskiego, Radosława.
  Dziewczyny niezbyt lubia Radosława, właściwie nie wiem czemu, ja do chłopaka właściwie nic nie mam.

  heheheszki rozowych :"Pewnie znowu Radosław przyjdzie w bluzie z kapturem"

  Wchodzi Radosław.
  W bluzie z kapturem.
  Rozowe znowu heheszki "A nie mowilam? Radoslaw to wiesniak i czeresniak, przychodzi w bluzie z kapturem"

  Dwa tyogodnie pozniej, siedzimy w podobnym gronie.
  Do stolika dosiada sie Dżejms, Kanadyjczyk, wyslany do oddzialu naszej firmy.

  Dżejms podchodzi do stolika i mowi "how are you ladies ?"

  Rozowe kisiel w majtkach i "o jezuuuu jaki ten Dżejms słodki, nowoczesny i stylowy"
  Dżejms ma bluze z kapturem xD

  #logikarozowychpaskow
  pokaż całość

  odpowiedzi (37)