Wpis z mikrobloga

@MistrzuYoda @scyth @histeryk_13 i @shepard

Droga komisjo, konkurs z oporami ruszył, jest pierwsze zadanie dla Was. Przypominam sposób procedowania: wystarczą dwa wasze głosy popierające argumentację użytkownika i jest sprawa rozwiązana na jego (i wszystkich pozostałych z tym samym problemem) korzyść.

Pytanie brzmiało: "Proszę podać przynajmniej jedną (poza tenisem ziemnym) dyscyplinę olimpijską, w której zawodnicy rywalizują w deblu."

Użytkownik @k0rn1k: odpowiedział "siatkówka plażowa" argumentując tak jak tu, a ja się z nim nie zgadzam argumentując tak jak tu.

Proszę wydać opinię.
  • 17
@scyth: @histeryk_13:

Czy gdyby nie istniała stereofonia i monofonia, to zestaw składający się z 4 głośników możnaby nazwać kwadrofonią, czy nie? Możnaby, prawda? Zatem debla można nazwać deblem dlatego, że w drużynie grają dwaj zawodnicy, a nie dlatego, że istnieje singlowy, ósemkowy czy jedenastkowy odpowienik tej konkurencji.

Sformułowanie "debel, gra podwójna, konkurencja sportowa, w której rywalizują ze sobą pary zawodników" jest jednoznaczne, nie zawierające żadnych warunków dodatkowych w postaci "tylko
@k0rn1k: Ale w siatkówce plażowej grają tylko pary, jest to jedyna odmiana tej gry. Rozróżnienie debel/singiel czy inne ma miejsce w przypadku, gdy w tej samej dyscyplinie może rywalizować różna liczba graczy, a tu są zawsze pary. Tak samo nie powiesz, że Adrian Zieliński jest singlistą w podnoszeniu ciężarów.
@k0rn1k: jakby co to zapewnię tylko, że czekamy na zdanie całej komisji, bo sprawa się waha, mam listę osób, które tak samo odpowiedziały. Jeśli się nie wypowiedzą, uznam siatkówkę w imię zasady "na korzyść użytkownika".
@scyth: @MistrzuYoda: @Shepard:

Nadal się nie zgadzam. "Debel" jest spolszczeniem angielskiego "double (game)", czyli określenia na grę dwóch osób, tak jak "kwadrofonia" na 4-ścieżkową muzykę. Jakie ma znaczenie, czy posiada jakikolwiek odpowiednik w postaci rozgrywek jedno- sześcio- czy jedenastoosobowych?

Ponadto nadal twierdzę, że definicja http://encyklopedia.pwn.pl/haslo/3891159/debel.html jest spełniona w 100% w przypadku siatkówki plażowej.

Gdyby warunek isnienia odpowiednika singlowego był NIEZBĘDNY, to definicja na 100% by go zawierała.

Nie podaliście
@stekelenburg: Ta odpowiedź jest niepoprawna wg. mnie, także ja nie mam żadnych zastrzeżeń. Jeżeli będą jakieś skriny jednak ze wszystkich odpowiedzi, to chętnie przygarnę - z czystej ciekawości. Traktuję to tylko i wyłącznie jako całkiem fajną rozrywkę.