Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Mąż Pani Premier...
  Przepraszam za wyrażenie, ale jak ten guzik pierdolnie, to kogoś zabije.
  #ciekawostki #sdm #heheszki #polityka

 • avatar

  Myślę, że warto podsumować ostatnie wydarzenia w Aleppo, bo śmiało można uznać, że jest to najważniejsze zwycięstwo syryjskiej armii od czasu przebicia się do Nubl i Zahra.

  Miesiąc temu elitarne Oddziały Tygrysa (syryjska armia) dowodzone przez słynnego generała Suheil Al Hassana, rozpoczęły operację zajęcia farm Mallah w płn. Aleppo. Celem operacji było przecięcie szlaków zaopatrzeniowych rebeliantów prowadzących do centrum miasta i przebiegających przez farmy oraz drogę Castello. Mniej więcej po dwóch tygodniach ciężkich walk, intensywnych bombardowań i zaciętych kontrataków dżihadystów, Oddziały Tygrysa ustanowiły kontrolę ogniową nad drogą Castello i tym samym technicznie odcięły rebeliantów w centrum miasta od zaopatrzenia.

  Praktycznie równocześnie z rozpoczęciem operacji na farmach Mallach, elitarne jednostki 4 Dywizji Pancernej oraz Gwardii Republikańskiej rozpoczęły ofensywę po drugiej stronie drogi Castello - w części przemysłowej dzielnic Khalidiyah oraz Leiramun. Celem ofensywy było przebicie się przez budynki fabryk, aż do drogi Castello co umożliwiłoby ustanowienie kontroli ogniowej nad przeciwległą stroną drogi oraz szlakami zaopatrzeniowymi do rebelianckiej dzielnicy Bani Zeid.

  Przez ostatnie tygodnie syryjska armia na obu frontach powoli posuwała się do przodu osiągając wyznaczone cele. W tym tygodniu doszło jednak do pewnego przełomu. Zarówno oddziały Tygrysa na farmach Mallah jaki i oddziały w dzielnicy przemysłowej zdołały zabezpieczyć wiele kluczowych pozycji przy drodze Castello, czego efektem było zbliżenie się obu frontów do siebie na odległość zaledwie 1 km. Przedwczoraj rebelianci w akcie desperacji zaatakowali kurdyjską dzielnicę Szejk Maksud. Kurdowie odparli atak, po czym przeszli do kontrofensywy, w wyniku której zajęli budynki "Kompleksu Młodzieży" i tym samym dopięli fizyczne okrążenie rebeliantów w centrum miasta.

  Sytuacja ta spowodowała, że rebelianci w dzielnicy Bani Zeid znaleźli się w niebezpieczeństwie zamknięcia w kotle. Wczoraj późnym wieczorem ku zaskoczeniu obserwatorów, rebelianci jednak zdecydowali się wycofać całkowicie z Bani Zeid, oddając ją tym samym w ręce syryjskiej armii. Umożliwiło to Oddziałom Tygrysa oraz jednostkom 4 Dywizji i Gwardii Republikańskiej spotkanie się dzisaj na drodze Castello, i tym samym przypieczętowało całkowite oblężenie rebelianckiej części Aleppo.

  Upadek Bani Zeid był szeroko świętowany w rządowej części Aleppo, bowiem to stamtąd rebelianci prowadzili ostrzał moździerzowy dzielnic mieszkalnych leżących w zachodnim mieście. Nie powinno więc dziwić, że w Bani Zeid armia zabezpieczyła dziesiątki pocisków do tzw "Hell Cannon" używanych przez rebeliantów.

  W związku z oblężeniem Aleppo, rząd syryjski wyznaczył specjalne korytarze, którymi cywile mogą się wydostać z kontrolowanego przez rebeliantów wschodniego Aleppo. Ilość cywilów w tej części miasta szacuje się na 50 tys - do 250 tys. Istnieją jednak obawy, że rebelianci mogą nie chcieć wypuścić cywilów z kontrolowanych przez siebie obszarów, gdyż ich obecność stanowi dla nich pewien gwarant bezpieczeństwa. Co ciekawe powstał też specjalny korytarz dla bojowników chcących się poddać - armia zrzuciła nad Aleppo ulotki nawołujące rebeliantów do złożenia broni i skorzystania z rozporządzenej dzisiaj amnestii.

  1. Nagranie z wczorajszych walk w dzielnicy Leiramun
  2. Ludzie w Aleppo świętują zdobycie przez armię Bani Zeid 1
  3. Ludzie w Aleppo świętują zdobycie przez armię Bani Zeid 2
  4. Ludzie w Aleppo świętują zdobycie przez armię Bani Zeid 3
  5. Armia w zdobytej dzielnicy Bani Zeid
  6. Ulotki z zaznaczonymi przejściami dla cywili
  7. Zdjęcia zdobytej amunicji do "Hell Cannonów"
  8. Gif z przebiegu walk
  9. Podkład muzyczny do czytania ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  #syria #bliskiwschod #wojna
  pokaż całość