Wpis z mikrobloga

@lakukaracza_ napisał:

Tym razem sprofanowano święty sejf na zakrystii ( ͡° ͜ʖ ͡°)


Wiele kościołów posiada w zakrystii sejf/szafę pancerną
Przechowuje się w nich naczynia używane w liturgii: pozłacane kielich, puszki, pateny, monstrancje.
Te rzeczy zazwyczaj są bogato zdobione, stare, zabytkowe, posiadają kamienie szlachetne - mają znaczną wartosc.
Są używane w liturgii - i dlatego włam i kradzież takich jest profanacją.

#bekazkatoli
  • 44
@polskipolaczek: w takim razie zdajesz się bagatelizować (pomimo XXIw) faktu, że istnieją różnorakie wyznania, które są bardzo ważną sprawą dla wyznawców. Dlatego istnieje w Kodeksie Karnym paragraf na obrażanie uczuć religijnych, gdyż działania mieszczące się w obrażaniu uczuć religijnych mogą stać się przyczyną niepokoju społecznego, wybuchu zamieszek, itp.

Zapamiętaj.

Włamanie się do synagogi i buchnięcie księgi Tory, nie jest kradzieżą książki z księgarni.
Włamanie się do kościoła i buchnięcie naczyń liturgicznych,
@Jarek_Bzoma: Nie moja wina, że ludzie wierzą w takiej bajki, a drudzy ludzie przytakują na ich widzimisię.

Zapamiętaj.

Włamanie się do restauracji i buchnięcie z magazynu całych zapasów przeznaczonych na spaghetti, to nie jest kradzież makaronu i innych dodatków, a coś więcej.

Poza tym w tej śmiesznej książeczce napisane jest, by się modlić w "swoje izbie", a nie w jakimś kościółku.
@polskipolaczek:

Nie moja wina, że ludzie wierzą w takiej bajki, a drudzy ludzie przytakują na ich widzimisię.


Nieznajomość prawa szkodzi. Wiem, że to nie Twoja wina że coś takiego jak kodeks karny powstał, ale powstał i tworzyli go wykształceni ludzie.

Włamanie się do restauracji i buchnięcie z magazynu całych zapasów przeznaczonych na spaghetti, to nie jest kradzież makaronu i innych dodatków, a coś więcej.


Widzę, że niezbyt rozumiesz. Podpowiem: "coś więcej"
@Jarek_Bzoma:

Słabo znasz tą lekturę. Gdyż kilka rozdziałów wcześniej jest opisane, żeby namiocik zamienić na dom z cedrów libańskich, a budować miał nie Dawid a jego następca Salomon.

To jak to w końcu jest? Lektura sama sobie przeczy.

Nieznajomość prawa szkodzi. Wiem, że to nie Twoja wina że coś takiego jak kodeks karny powstał, ale powstał i tworzyli go wykształceni ludzie.

Wykształceni ludzie tworzą prawej dla wykształconych, ale szczególnie dla tych,
Twoja wina że coś takiego jak kodeks karny powstał, ale powstał i tworzyli go wykształceni ludzie.


@Jarek_Bzoma: żaden argument. Obraza uczuć religijnych jest w pewnym stopniu pogwałceniem wolności słowa i stawianie religii na uprzywilejowanej pozycji. Satanic Tample w USA walczy właśnie przeciw takiemu postępowaniu, bo jeśli taki przepis jak "obraza uczuć religijnych" istnieje, to może być mieczem obusiecznym.
https://en.wikipedia.org/wiki/Statue_of_Baphomet
Podobnie jest ze specjalnym sposobem rozliczania się instytucji kościelnych w różnych krajach
@polskipolaczek:

1) gdybyś przeczytał "Chłopów" tak po 1 zdaniu na 3 kartki, to uzasadnionym było by powątpiewać, za co Reymont dostał Nobla. Jednocześnie osoby które przeczytały w całości miałyby uzasadnioną podstawę by nie traktować Ciebie poważnie.

Słowa o modleniu się w izdebce odnoszą się do krytyki Jezusa z Nazaretu (Żyda) wobec stronnictwa faryzejskiego (część Żydów) i jakim cudem wyciągnąłeś z nich wniosek o zbędności kościołów?

2) Abyś nie gdybał: proszę ustal
@boguchstein: tzw " mowa nienawiści" również stanowi pogwałcenie wolności słowa i "kłamstwo oświęcimskie" również gwałci wolność słowa.

Pamiętaj, że w demokracji rządzi, sądzi i stanowi prawo większość. Jeżeli większość chce by związki wyznaniowe - od szamanów i animistów po rabinów miała ulgi podatkowe i przywileje - w czym problem? w mniejszości?
@Jarek_Bzoma:
1) czyli razem doszliśmy do konsensusu, że biblia to literatura zmyślona jak "chłopi"
2) wykształcenie nie czyni człowieka wolnym od wiary. nawet gdy posiada wyższe wykształcenie. współczuć tylko ofiarom socjalizacji.
3) insulina ratuje życie, skradziony kielich nie poczyni większych szkód.
@Jarek_Bzoma: jest różnica w obrażaniu kogoś (mowa nienawiści), a obrażaniu/krytykowaniu/wyśmiewaniu jego poglądów/ideologii, czyli to czym jest religia. Różnicą jest wyśmiewanie się z cech, które są niezależne od osoby(rasa, wzrost itd.), a ich poglądów, które są zależne od nich.
@polskipolaczek:
1) Biblia podobnie jak Chłopi niewątpliwie jest książką.
Dla chrześcijan i żydów jest książką pisaną pod natchnieniem, zawierającą to co Bóg chciał by było zawarte. Dla Ciebie, animistów i ateistów, może być książką fantasy. Nie ma żadnego konsensusu, ale miło mi, że znasz takie trudne słowo.
2) Ciężko musi być ci żyć w XXIw, nie potrafisz się pogodzić z istnieniem wiar jako takich.
3) W takim razie nie zrozumiałeś tłumaczenia
@boguchstein: trudne jest życie twoje, poszukując różnic tam gdzie różnic nie ma i nie widzieć różnic, tam gdzie róznice są. Idąc twoim tropem mową nienawiści jest obrażanie homoseksualisty za to, że urodził się z taką orientacją. Bo jest to od niego niezależne. Ale juz od niego zależy czy uprawia seks z facetem czy nie (akt uprawiania seksu jest aktem woli) więc obrażanie go za to, że ciupcia się z facetem nie
@Jarek_Bzoma:
1) większość książek jest napisanych pod natchnieniem, czy to Sartre'a, czy markiz De Sade, ale nie trzeba ich brać dosłownie.
2) zawsze jest się z czegoś pośmiać i podyskutować.
3) wtf. ty naprawdę wierzysz w te brednie i jesteś psem swojego pana jezusa, który musi udowadniać szatanowi, że biedny hiob będzie dalej wierzył w niego (boga) mimo iż wszystko mu zostanie zabrane? wierzysz w tego sadystę?
ps. nie jedz dzisiaj
@polskipolaczek:
1) Bardzo ciężko tobie przejść do porządku dziennego nad istnieniem wiar i zaufaniem do niektórych książek.
2) Być może szydzenie myli ci się z żartowaniem, a dyskutujesz nieumiejętnie. Choć zapewne masz szacun wśród sobie podobnych.
3) Kilka komentarzy wyżej sugerowałem, że dyskusja o "Chłopach" pomiędzy osobą czytającą 1 zdanie co 3 strony a osobą czytającą całosć - musi być mało sensowna.

ps - nie wiem czy wiesz, ale bezmięsne piątki