Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  najbardziej zajebistym motywem w serialu Lost dla mnie była Inicjatywa DHARMA, te stroje, bazy, filmy szkoleniowe..

  klimat zajebisty w chuj (。◕‿‿◕。)

  #seriale #lost

  odpowiedzi (44)

 • avatar

  Człowiek, kiedy już dorośnie, zaczyna brać pewne rzeczy za oczywistość, jakość coraz trudniej mu zauważyć ich osobliwość, skoro ma z nimi do czynienia na co dzień.

  Chociażby pająki. Zauważę pająka w kącie i wzruszę ramionami, nawet mnie specjalnie nie zainteresuje, bo widziałem je już setki razy. A przecież to stworzenie jest cudaczne, przedziwne, jak z innego świata.

  Ma szkielet na zewnątrz ciała, zbudowany z chityny, czyli czegoś podobnego do celulozy. Kiedy rośnie, to ten swój szkielet zewnętrzny zrzuca. Wyłazi ze swojego ciała.

  proces linienia pająków jest zjawiskiem bardzo ciekawym - poprzez specjalne enzymy rozmiękczają one swoje stare pancerze, a następnie przez miejscowe podwyższenie ciśnienia krwi powodują ich zrzucenie. Nowa powłoka ma inny kolor - gdyż potrzebuje ona nieco czasu na świeżym powietrzu do stwardnienia. W tym czasie pająki są najbardziej narażone i najczęściej giną - dlatego tak rzadko zrzucają one "skórę" (ok. 11 razy w ciągu życia).

  A to jego ciało ma dwie części - głowotułów i odwłok. Do głowotułowia jest przyczepione osiem nóg. Co ciekawe, tylko cztery nogi są odnóżami krocznymi. Z przodu ma nogogłaszczki, które nie służą do chodzenia, tylko do orientowania się w terenie. Nogi bardzo skomplikowane, złożone z wielu części: biodro, krętarz, udo, rzepka, goleń, człon piętowy, człon stopowy, pazurki. Działają przy tym trochę jak pompa hydrauliczna, pająk używa mięśni, by zginać odnóża, a żeby je odgiąć, wtłacza do nich płyny ze swojego ciała i manipuluje ciśnieniem. W porównaniu do owadów pająk ma bardzo wysokie ciśnienie w ciele, dlatego też zraniony ma olbrzymie problemy z poruszaniem się i bardzo mocno krwawi. A widzieliście kiedyś martwego pająka? Zawsze jest skulony, mięśnie się rozluźniły.

  Im mniejszy pająk tym większy jego mózg i tu też jest zupełnie inaczej niż moglibyśmy instynktownie myśleć, pająk nie ma mózgu w głowie, pająk ma mózg w każdej wolnej przestrzeni swojego ciała. Ba, u takich małych gatunków centralny układ nerwowy jest też w nogach. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że myślą nogami.

  pokaż spoiler U człowieka mózg to 2-3 procent masy ciała, u pająka nawet kilkanaście.


  Kontrolują też pracę serca, to się przydaje podczas polowania, przez to są bardzo szybkie. One nie muszą się rozpędzać, po prostu zmieniają szybkość przepływu krwi w swoim ciele, mogą od razu ruszyć sprintem. Trudno to sobie wyobrazić.

  Oddychają przez odwłok, czy też raczej przez płucotchawki, do których powietrze dostaje się przez przetchlinki, czyli takie małe otwory w ciele.

  Pająki, które polują aktywnie, zamiast siedzieć w sieci, mają lepszy wzrok. Oczy z przodu wytwarzają obraz bardzo dobrej jakości, ale pod małym kątem. Oczy boczne zauważają ruch i to nawet pod kątem 360 stopni.

  Jest mnogość gatunków i chociaż zdolność budowania sieci jest fascynująca, nie jest to jedyna forma zdobywania pożywienia. Ba, jest ich mnóstwo.

  Niektóre pająki polują aktywnie, goniąc ofiarę; inne atakują z zasadzki, gdzie czekają na zdobycz. Pewne gatunki rozpościerają wokół nory, w której siedzą, rodzaj pola minowego z nici lub z połączonych przędzą patyczków – dzięki temu wyczuwają zbliżającą się ofiarę. Wiele gatunków praktykuje kleptopasożytnictwo, wykradając ofiary z sieci innych pająków. Zdarza się, że złodziejami są też samce wyczekujące na peryferiach sieci na kopulację z właścicielką. Jeść coś trzeba, a angażowanie się w polowanie i budowa własnych sieci to (z ich punktu widzenia) strata czasu i energii oraz ryzyko, że w tym czasie z samicą będzie kopulował rywal. Istnieją pająki pijące nektar, odżywiające się pyłkiem, a u jednego gatunku stwierdzono nawet wegetarianizm. Pozostałe to bezwzględni drapieżcy, którzy polują na inne stawonogi i drobne kręgowce.

  A czym jest pajęczyna? Jest to płynne białko, które w kontakcie z powietrzem twardnieje. Pająk potrafi robić różne rodzaje sieci, klejące lub nie. Podczas chodzenia po pajęczynie pająk dotyka odnóżami tylko lin nie-lepkich.

  A w jaki sposób pająk zjada ofiarę, kiedy już ją złapię, w ten czy inny sposób? Hmm. Trawi ją na zewnątrz swojego ciała. Pokrywa pożywienie sokami trawiennymi, czeka, aż zrobi się z niej koktajl, a później przyjmuje wszystko w formie płynnej.

  A te nogogłaszczki, o których tam wcześniej wspominałem, to służą pająkowi za pindola. To właśnie w nich gromadzi się sperma, którą później samiec aplikuje samicy. U wielu gatunków po hehe seksie staje się niepotrzebny, albo raczej potrzebny, bo staje się źródłem pożywienia dla pani pająkowej. W ten sposób jest większa szansa, że potomstwo przetrwa. Ewolucja to bezlitosna sucz.

  To tylko kilka ciekawostek, mały, chaotyczny fragmencik cudacznego świata. Kiedy następnym razem zobaczycie pająka spróbujcie wykrzesać w sobie dziecięcą fascynację. Pomyślcie, jak dziwne, że taki kosmita żyje z nami na ziemi.

  #ciekawostka #gownowpis #zwierzeta #pajaki #biologia
  pokaż całość

  odpowiedzi (24)

 • odpowiedzi (11)