Gorące dyskusje ostatnie 12h

Rozdajo 2-3 kg żurawiny

Zanim jednak zaczniecie plusować, to warto przeczytać coś więcej. Żurawina (surowa) jest paskudna w smaku (bardzo kwaśna), nie najecie się nią jak borówką amerykańską, maliną czy truskawką. Dlatego wolałbym, żeby plusowały to osoby (różowe paski bardziej – o wybaczcie mój seksizm), które potrafią zrobić z tego konfiturę albo ogólne przetwory. Jestem wieśniakiem – nie trawię marnowania żywności, jakby powiedział Adaś Miauczyński. Z 2 – 3 kg zrobicie już dużo słoiczków (pewnie z 10/15). Żurawina jest bardzo twardym (dosłownie i w przenośni) owocem i może bez problemu „siedzieć” po zerwaniu z krzaków przez tydzień. Zerwę ją tego samego dnia, gdy będę wysłał paczkę (wyślę prawdopodobnie w środę) – nic złego nie powinno się stać przez dwa dni (podróż). Jeszcze nigdy nie robiłem rozdajo, więc ktoś może wyjaśnić czy jakiegoś skryptu się używa czy losujecie rzutkami ciskanymi w monitor. Żurawina pochodzi z mojej małej (na razie 13 000 sadzonek) plantacji. Tradycyjnie zielonki nie biorą udziału. Nie wiem jeszcze jak paczki działają, dlatego jeszcze nie zdecydowałem czy to będzie 2/3 kg. Nie wiem, czy ktokolwiek wie, jak żurawina rośnie, ale niektóre owoce mogą być niewybarwione, ponieważ rosną wewnątrz krzaków i stykają się czasem albo opierają się o ziemie/piasek – stąd czasem żółte plamki. Zupełnie to nie przeszkadza (wyślę bordową, ręcznie zbiorę) – nawet żółtawa żurawina zamienia się w bordową pyszną maź po „smażeniu”. Losowanie jutro.

Jak ktoś ewentualnie chcę kupić żurawinę to zapraszam, ale to tylko dla ludzi z Południa, jak mniemam.

Nie będzie mnie przez kilka godzin. Wrócę później, aby odpowiedzieć na ewentualne komentarze.

#rozdajo #rolnictwo #ogrodnictwo #myrmekochoria
    pokaż całość

#ocieplaniewizerunkuadolfahitlera

. . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .