:]

Ciastka!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

•  

Jakie książki dadzą mi najlepsze pojęcie o mitologii greckiej? Ktoś siedzi w temacie? Na razie przychodzi mi do głowy Parandowskii i jego Mitologia oraz Iliada i Odyseja ;) #jasiepytam #ksiazki #mitologia

•  

@Nikczemny: Percy Jackson i Bogowie Greccy.

•  

@Nikczemny: walnij sobie jeszcze mity greckie, wanda makowska, wyd iskry

•  

Komentarz usunięty przez moderatora

•  

@Nikczemny: zdecydowanie tak jak mowisz- Parandowski

•  

@Nikczemny: mitologia grecka ssie. polecam Tolkiena ;p

•  

Komentarz usunięty przez moderatora

•  

@Nikczemny: Oczywiście żartowałam, przepraszam. Po prostu pomyślałam sobie tę odpowiedź, chichłam na głos i wrzuciłam jako odpowiedź. ◕‿◕

•  

@K_R_S: Trylogię i Hobbita lubię bardzo i po kilka razy przeczytałem, ale silmarillionu nie mogę strawić, miałem 2 podejścia :P
      @HadronsCoIIidor: książki mówię ;)
      @austra: niech będzie, że wybaczam :>

•  

@Nikczemny: niedokonczone opowiesci dalbys rade. polecam

•  

@Nikczemny: Najbardziej Parandowski, jest najbardziej przystępny. Pamiętaj, że badacze same mity różnie interpretowali. Możesz, dla ciekawości, porównać z Markowską, Pietrzykowskim (którego interpretacje i styl najbardziej mi się podobał z racji m.in. przystępności na początku kontaktu z mitologią). Z polskich autorów jest jeszcze Kubiak, Gainman.

•  

@Nikczemny: Jeśli chcesz traktować to jak pomniki literatury, to odpowiedzi już masz. Jeśli jednak chcesz zrozumieć jak to wszystko rozwijało się i działało, pomóc może np. (przynajmniej pierwsza połowa) J. Babiński, Udowodniony Bóg? Filozofia i wiara w kulturze uzasadnień.

•  

@Nikczemny: Tak, jak wspomina @staa - jak chcesz mieć ogólnie pojęcie, jakie mity były to Parandowski i inni. To taka popularna baza informacji. Ale jeśli chcesz wziąć się jakoś konkretniej za tę mitologię to musiałbyś sięgnąć po cięższy kaliber z serii naukowej typowo. Jakbyś chciał bardziej naukowo, mogę popatrzeć co tam na zajęciach nam rzucali. Aczkolwiek ostrzegam, że przyjemnie się nie czyta.

•  

@simsoniak: coraz większa baza, dzięki :)
      @staa: rozwój i działanie mnie nie interesuje niestety, mimo wszystko dzięki :)
      @wykopowa_ona: chodzi mi bardziej o zapoznanie się z bohaterami, przedmiotami, miejscami mitologicznymi itd... Naukowe podejście sobie odpuszczę. Dzięki za chęć pomocy! :)

•  

Graves, oczywista :>

•  

@Nikczemny:

Robert Graves - "Mity greckie"
      "Mity greckie Roberta Gravesa (1895-1985) angielskiego pisarza (autora bestsellerowych powieści historycznych, między innymi Ja Kladiusz i Klaudiusz i Messalina), poety, historyka, kulturoznawcy - to do dzisiaj njlepsze, najpełniejsze i najciekawiej opracowane kompendium wiedzy o wierzeniach i kulturze starożytnych Greków.. Od powstania świata z Chaosu i narodzin olimpijskich bogów przez prace Herkulesa aż do Wojny Trojańskiej i powrotu Odyseusza. Graves oprowadza po tym świecie z literacką biegłością i niezwykłą, erudycyjną wiedzą. Przedstawia różne, często nawet sprzeczne, wersje i interpretacje mitów tworząc z nich jednak jednolitą całość. W rezultacie proponuje nam świetnie literacko napisaną encyklopedię wiedzy o kulturze greckiej, niezbędną zarówno dla specjalistów jak i dla każdego poszukiwacza wiedzy o bogach, herosach, nadzwyczajnych wydarzeniach, które inspirowały Homera, Sofoklesa, Eurypidesa i wiedzy o tym co w zasadniczym stopniu ukształtowało europejską kulturę."

Karl Kerényi - "Mitologia Greków"
      "Książka ta zrodziła się z przekonania, że oto nadszedł już czas, by napisać mitologię grecką dla dorosłych. Nie dla specjalistów parających się studiami klasycznymi, religioznawstwem, czy etnologią; a już tym mniej dla dzieci, dla których w przeszłości preparowano czy w każdym razie wybieranie takie opowiastki, mające wpajać im tradycyjne wzory; po prostu dla dorosłych interesujących się różnymi sprawami. Powinna to być praca obejmująca problematykę klasyczną, religioznawczą, etnologiczną, na pierwszy plan wysuwając jednak to, co ludzkie. Współcześni pragnący znaleźć orientacje w sprawach ogólnoludzkich, kierują się również wytycznymi psychologii. To właśnie z psychologią - jak to trafnie sformułował jeden z wielkich przedstawicieli humanistyki współczesnej - "dokładnie tak samo wiążą się zainteresowania mitologiczne, jak cała literatura wiąże się z psychologią".
      A zatem autor niniejszej pracy staje w obliczu ludzi dorosłych, podając im pod osąd próbę przedstawienia mitologii Greków w formie spójnej opowieści - czyni to wchodząc w role niejako nie troszczącego się o potomnych - i na modłę Arystofanesa - niesfornego klasyka. Czyni to w nadziei, że trafi na czytelników wychowanych na najlepszej literaturze: takich, którzy bez większej trudności potrafią wczuć się w charakterystyczne dla Tomasza Manna nastawienie do archaicznej masywności i wolności, jednostajności i spontaniczności niedościgłego pod tym względem dokumentu ludzkiego, a jest nim mitologia grecka traktowana jako całość; takich zatem czytelników, którzy potrafią się w tym rozsmakować, którzy będą umieli rozpoznać w przedłożonym materiale tę właśnie dokumentację, którą należy dołączyć do uznanych dziś klasyków, by stworzyć pełny, prawdziwy obraz Starożytności greckiej."

Gorące dyskusje ostatnie 12h

Mircy, na ten tydzień pilnuję domu rodzinnego, na czas jak moi rodzice wyjechali. Nie mieszkam już tu dość długo, no ale w przeszłości zdażały się włamania, właśnie w trakcie wakacji. Dzisiaj mam wrażenie, że ktoś robi obczajkę, czy dom jest pusty.
    1. był głuchy telefon
    2. dziwny koleś stał na przystanku koło domu - sprawdziłem, w przeciągu pół godziny nie było na nim żadnego autobusu
    3. jak wróciłem, furtka (bramka, drzwiczki - różnie to ludzie nazywają) była uchylona

macie jakieś pro tipy, jak spłoszyć potencjalnych złodziei, ew. zwiększyć ochronę na noc?

pokaż spoiler siekiera już przyniesiona z garażu, artykuły o obrnoie koniecznej przejrzane

#niewiemjaktootagowac więc daję też #heheszki bo to w sumie wpis dla #beki
    pokaż całość

odpowiedzi (103)

Mirki, sytuacja taka. Drukowałem dziś w Poznaniu ilustrację dla mojej dziewczyny na urodziny, no i na miejscu zobaczyłem że jeden Pan przeglądał sobie mikro na nocnym, w dodatku był zalogowany. Chciałem mu powiedzieć żeby usunął konto, jednak nie było na to czasu.

Dodam że przeglądał mikro już po godzinach pracy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#pytanie #prosba #spotted #wykop #mirek

Wyplusujecie żeby zobaczył?
    pokaż całość

odpowiedzi (51)

Przepełnieni zapałem dławionym przez długie lata w kawiarnianych dyskusjach o tym, co oni by zrobili gdyby mieli władzę, nagle odkrywają, że znajduje się ona w ich rękach i że wszystko jest możliwe, jeśli uda im się tę władzę scentralizować i zastosować odpowiednią siłę. Ponieważ są jednak bardziej teoretykami niż niż realistami, mają ograniczone rozumienie praktycznej polityki, ludzkiej natury czy choćby nawet podstaw ekonomii. Brakuje im cierpliwości dla argumentów dostarczanych przez historię, ponieważ jedyna historia, jaką znają, jest propaganda zaszczepiona im przez ich własną klikę historyków, którzy odrzucili przeszłość jako coś, czego należy się pozbyć. Są arogancko pewni, że znają wszystkie odpowiedzi i w pośpiesznym dążeniu do ich zastosowania, odznaczają się "chorobliwym zamiłowaniem do upraszczających chwytów i drobnych, zwodniczych ułatwień" tam, gdzie "niedostatek mądrości należy pokrywać nadmiarem siły". Nie posiadając zaś politycznej mądrości, są łatwą ofiarą dla szarlatanów: "Za sprawą gwałtownego pośpiechu i lekceważenia naturalnych procesów skłonni są zawierzyć ślepo każdemu spekulantowi i awanturnikowi, każdemu alchemikowi i empirykowi". Zatem wydarza się to, co łatwo było przewidzieć, odrzuciwszy głosy doświadczenia i rozwagi, radykałowie zdumieni są chaosem jaki powstał po wprowadzeniu w życie ich długo pielęgnowanych planów, ze wszystkimi oczywistymi(choć przez nich nieprzewidzianymi) trudnościami i komplikacjami.

Edmund Burke o procesie przejmowania władzy przez radykałów.

#4konserwy #neuropa #czytelniablejka #konserwatyzm #burke
    pokaż całość

odpowiedzi (38)