•  

  Jakie książki dadzą mi najlepsze pojęcie o mitologii greckiej? Ktoś siedzi w temacie? Na razie przychodzi mi do głowy Parandowskii i jego Mitologia oraz Iliada i Odyseja ;) #jasiepytam #ksiazki #mitologia

  •  

   @Nikczemny: Percy Jackson i Bogowie Greccy.

  •  

   @Nikczemny: walnij sobie jeszcze mity greckie, wanda makowska, wyd iskry

  •  

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   @Nikczemny: zdecydowanie tak jak mowisz- Parandowski

  •  

   @Nikczemny: mitologia grecka ssie. polecam Tolkiena ;p

  •  

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   @Nikczemny: Oczywiście żartowałam, przepraszam. Po prostu pomyślałam sobie tę odpowiedź, chichłam na głos i wrzuciłam jako odpowiedź. ◕‿◕

  •  

   @K_R_S: Trylogię i Hobbita lubię bardzo i po kilka razy przeczytałem, ale silmarillionu nie mogę strawić, miałem 2 podejścia :P
   @HadronsCoIIidor: książki mówię ;)
   @austra: niech będzie, że wybaczam :>

  •  

   @Nikczemny: niedokonczone opowiesci dalbys rade. polecam

  •  

   @Nikczemny: Najbardziej Parandowski, jest najbardziej przystępny. Pamiętaj, że badacze same mity różnie interpretowali. Możesz, dla ciekawości, porównać z Markowską, Pietrzykowskim (którego interpretacje i styl najbardziej mi się podobał z racji m.in. przystępności na początku kontaktu z mitologią). Z polskich autorów jest jeszcze Kubiak, Gainman.

  •  

   @Nikczemny: Jeśli chcesz traktować to jak pomniki literatury, to odpowiedzi już masz. Jeśli jednak chcesz zrozumieć jak to wszystko rozwijało się i działało, pomóc może np. (przynajmniej pierwsza połowa) J. Babiński, Udowodniony Bóg? Filozofia i wiara w kulturze uzasadnień.

  •  

   @Nikczemny: Tak, jak wspomina @staa - jak chcesz mieć ogólnie pojęcie, jakie mity były to Parandowski i inni. To taka popularna baza informacji. Ale jeśli chcesz wziąć się jakoś konkretniej za tę mitologię to musiałbyś sięgnąć po cięższy kaliber z serii naukowej typowo. Jakbyś chciał bardziej naukowo, mogę popatrzeć co tam na zajęciach nam rzucali. Aczkolwiek ostrzegam, że przyjemnie się nie czyta.

  •  

   @simsoniak: coraz większa baza, dzięki :)
   @staa: rozwój i działanie mnie nie interesuje niestety, mimo wszystko dzięki :)
   @wykopowa_ona: chodzi mi bardziej o zapoznanie się z bohaterami, przedmiotami, miejscami mitologicznymi itd... Naukowe podejście sobie odpuszczę. Dzięki za chęć pomocy! :)

  •  

   Graves, oczywista :>

  •  

   @Nikczemny:

   Robert Graves - "Mity greckie"
   "Mity greckie Roberta Gravesa (1895-1985) angielskiego pisarza (autora bestsellerowych powieści historycznych, między innymi Ja Kladiusz i Klaudiusz i Messalina), poety, historyka, kulturoznawcy - to do dzisiaj njlepsze, najpełniejsze i najciekawiej opracowane kompendium wiedzy o wierzeniach i kulturze starożytnych Greków.. Od powstania świata z Chaosu i narodzin olimpijskich bogów przez prace Herkulesa aż do Wojny Trojańskiej i powrotu Odyseusza. Graves oprowadza po tym świecie z literacką biegłością i niezwykłą, erudycyjną wiedzą. Przedstawia różne, często nawet sprzeczne, wersje i interpretacje mitów tworząc z nich jednak jednolitą całość. W rezultacie proponuje nam świetnie literacko napisaną encyklopedię wiedzy o kulturze greckiej, niezbędną zarówno dla specjalistów jak i dla każdego poszukiwacza wiedzy o bogach, herosach, nadzwyczajnych wydarzeniach, które inspirowały Homera, Sofoklesa, Eurypidesa i wiedzy o tym co w zasadniczym stopniu ukształtowało europejską kulturę."

   Karl Kerényi - "Mitologia Greków"
   "Książka ta zrodziła się z przekonania, że oto nadszedł już czas, by napisać mitologię grecką dla dorosłych. Nie dla specjalistów parających się studiami klasycznymi, religioznawstwem, czy etnologią; a już tym mniej dla dzieci, dla których w przeszłości preparowano czy w każdym razie wybieranie takie opowiastki, mające wpajać im tradycyjne wzory; po prostu dla dorosłych interesujących się różnymi sprawami. Powinna to być praca obejmująca problematykę klasyczną, religioznawczą, etnologiczną, na pierwszy plan wysuwając jednak to, co ludzkie. Współcześni pragnący znaleźć orientacje w sprawach ogólnoludzkich, kierują się również wytycznymi psychologii. To właśnie z psychologią - jak to trafnie sformułował jeden z wielkich przedstawicieli humanistyki współczesnej - "dokładnie tak samo wiążą się zainteresowania mitologiczne, jak cała literatura wiąże się z psychologią".
   A zatem autor niniejszej pracy staje w obliczu ludzi dorosłych, podając im pod osąd próbę przedstawienia mitologii Greków w formie spójnej opowieści - czyni to wchodząc w role niejako nie troszczącego się o potomnych - i na modłę Arystofanesa - niesfornego klasyka. Czyni to w nadziei, że trafi na czytelników wychowanych na najlepszej literaturze: takich, którzy bez większej trudności potrafią wczuć się w charakterystyczne dla Tomasza Manna nastawienie do archaicznej masywności i wolności, jednostajności i spontaniczności niedościgłego pod tym względem dokumentu ludzkiego, a jest nim mitologia grecka traktowana jako całość; takich zatem czytelników, którzy potrafią się w tym rozsmakować, którzy będą umieli rozpoznać w przedłożonym materiale tę właśnie dokumentację, którą należy dołączyć do uznanych dziś klasyków, by stworzyć pełny, prawdziwy obraz Starożytności greckiej."

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Pamiętacie scenę z "Interstellar" z wielowymiarowymi pokojami?
  Pewnie myślicie że wszystko to CGI...
  Zobaczcie jak ta scena powstała naprawdę.
  #ciekawostki #film #interstellar

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  odpowiedzi (9)

 • avatar

  Ok, jak juz mowilismy w tym temacie nasz nadworny astronom i czlowiek badz co badz oczytany, nie moze sobie nawet pozwolic by zagrac sobie jak czlowiek w #ksp #kerbalspaceprogram.. Dlatego, ze wydaje mi sie, ze czlowiek z taka wiedza i pasja powinien moc uczciwie pracowac i sie rozwijac, postanowilem, ze zrobimy dla niego prezent od wykopowiczow.

  Na co zbieramy? Ile? Na nowego laptopa - chcemy mu kupic cos dobrego, dlatego wydaje mi sie, ze 2500zl to minimum na taka rzecz - oczywiscie, jesli zbierze sie wiecej, to kupimy mu cos lepszego, uznajmy jednak, ze to pewne niezbedne minimum - jesli sie nie uda, po prostu przekazemy mu to co uzbieralismy.

  Jakkolwiek problemem moim jest brak Polskiego konta bankowego, dlatego sam zajme sie zbieraniem datkow z 3 zrodel:

  #bitcoin: 1LECJ1YfKm5hbAdk6WZqGQf73qg5D5upkD
  #paypal: loboda.maciej@gmail.com
  Oraz konto bankowe w #uk:
  M Loboda
  AN: 83420639
  SC: 200450

  Aby zaczac dobrze, sam od siebie wrzucam do skarbonki 200zl - jesli nikt nic nie placi pieniadze wrecze mu osobiscie podczas mojej wycieczki do Polski :)

  Gdy wyslecie cos napiszcie mi PW na wykopie, wiem, ze wiele ludzi chcialo dorzucic od siebie grosza. Prosilbym tez kogos z PL kontem by mogl udostepnic zbieranie datkow lokalnie w Polsce by usprawnic proces. Wolam zainteresowanych:

  @kocham_jeze @Skalcik @Al_Ganonim @sorek @SchrodingerKatze64 @grodd_belham @ZlodziejeTraszek @M4rcinS @Trololo @Czarny_szakal @sortris

  Pod tagiem #laptopdlaganonima mozecie sledzic przebieg zbiorki i zadawac pytania, bede tez updatowal status zbieranych dobr na bierzaco po kazdej wplacie i dodawal wpisy.

  Na chwile obecna:
  Stan konta:
  200zl - @sorek

  #astronomia #gruparatowaniapoziomu #astronomiaodkuchni
  pokaż całość

  odpowiedzi (38)

 • avatar

  Z lampą błyskową ale mimo wszystko się udało ;)

  odpowiedzi (25)