Wpis z mikrobloga

#zagadkilingwistyczne #kalambur

Ponieważ pojawiały się już różne rodzaje kalamburów, a zasady były spisane tylko do jednego z nich (zawsze jak pojawiał się jakiś inny typ, to musiałem je doprecyzowywać), w związku z tym w tym wpisie zostaną opisane zasady do wszystkich rodzajów kalamburów, jakie mogą się tutaj pojawiać. Gdyby był jakiś nowy typ, to też go zdefiniuję w odpowiedzi do tego wpisu i do tego opisu będę się później odwoływał.

Ogólna idea

Ogólna idea kalamburów jest taka, że składają się one z dwóch części. W jednej części znajduje się opis (wyrazy bliskoznaczne, wyrazy które z jakichś względów się kojarzą lub krótkie definicje) kilku słów, które połączone ze sobą dadzą nowy wyraz - rozwiązanie kalamburu. Druga część zaś składa się z krótkiej definicji samego rozwiązania. Najczęściej te dwie części są w takiej kolejności jak podałem, ale wcale nie musi to być reguła (czyli najpierw może być definicja rozwiązania, a potem opis krótszych słów, chociaż zwykle jest na odwrót).

Kalambur (klasyczny)

Najczęściej występujący rodzaj kalamburu. Słowa z pierwszej części pisane ciągiem tworzą rozwiązanie, np.

Gdy nie ma nikogo - zdziwiony kantat słuchasz,

Wsiadasz, zamykasz drzwi i w daleki świat wyruszasz.


Przeanalizujmy: gdy nie ma nikogo - jestem SAM. Ze zdziwienia mogę wydać odgłos OCH zaś kantaty to inaczej ODY - ale w kalamburze jest kantat w dopełniaczu, więc mamy ÓD.

SAM+OCH+ÓD=SAMOCHÓD co zdecydowanie pasuje do drugiej części (do samochodu się wsiada, zamyka drzwi i wyrusza).

Uwaga: zwykle rodzaj gramatyczny wyrazu w kalamburze i w krótkim słowie do rozwiązania powinien się zgadzać (tak jak kantat - ód), ale nie zawsze tak musi być i nie zawsze należy się tym sugerować.

Kalambur wiązany

W tym rodzaju kalamburu, dwa kolejne słowa z pierwszej części mogą się zaczynać i kończyć tą samą literą. Wówczas, te litery należy związać - i pozostanie wtedy jedna litera. Zobaczmy to na przykładzie.

On szkodzi narybkowi a pół tonu niżej wiersza część

Dużo spustoszenia może nieść.


KAT to pospolita ryba, która szkodzi narybkowi. a pół tonu niżej to AS, zaś wiersza część to STROFA.

KAT+AS+STROFA = KATASTROFA

Jak widać wyrazy AS i STROFA zostały "związane" i została tylko jedna literka S.

Kalambur szufladkowy

Wyrazy odgadywane w pierwszej części nie są czytane ciągiem, tylko jeden wyraz należy wsunąć w drugi niczym szufladę. Zwykle treść kalamburu sugeruje jest "szufladą". Poniżej przykład.

W narkotyku ubrań stos

Biega w klatce - taki los!


Zwracamy uwagę na to, że jest napisane w narkotyku - czyli w ten wyraz będziemy musieli wsunąć drugi.

Narkotykiem jest KOKA, zaś ubrań to inaczej SZAT. Teraz musimy spróbować jedno z drugim tak połączyć, żeby wyszło coś biegającego w klatce :)

I da się to zrobić w taki sposób: KO-SZAT-KA. Wyraz SZAT został włożony w wyraz KOKA i w ten sposób dostaliśmy KOSZATKĘ, która jest rozwiązaniem kalamburu.

Kalambur z grą półsłówek

Mój autorski pomysł :) Zasady praktycznie identyczne jak w klasycznym, ale po odgadnięciu wyrazów w pierwszej części, należy wykonać grę półsłówek i dopiero potem wyjdzie odgadywany wyraz. Przykład:

Nasyp i kara

To morska fala


Nasyp - to WAŁ, kara (na wykopie na przykład) to BAN. Jeśli zrobimy grę półsłówek na WAŁ i BAN dostaniemy BAŁ i WAN, a więc BAŁWAN - spieniona fala morska.