Wpis z mikrobloga

#neuropa

http://www.wykop.pl/link/1851666/16-milionow-wyzusowanych-bez-mydla/

i tak to wygląda - ludzie są święcie przekonani, że ich dziadkowie/rodzice to sobie na emerytury tyle pieniędzy nadpłacili, że głowa mała, a ZUS rozkradł i oszukuje

serio wiedza społeczeństwa jest kiepska w tym zakresie - system od początku funkcjonował inaczej: najpierw ludzie poszli na emerytury, a ich dzieci miały te emerytury sfinansować składkami... w międzyczasie spotkały nas jeszcze bankructwa i pustka w kasie Państwa

na tym polega nasz problem z ZUS i cała dziura budżetowa - na wielkim pokoleniowym 'amber gold' gdzie nasi rodzice i dziadkowie dostają emerytury naszym kosztem, a nas niestety jest co raz mniej (na niekorzyść systemu działają też ogromne przywileje emerytalne rozdane głównie w latach 80tych... do niedawna większość przechodzących na emeryturę była PONIŻEJ ustawowego wieku emerytalnego)...
  • 9
@RageKage: (#)

Co mnie obchodzi recepta dla 50 latków czy obecnych emerytów? Oni płacili całe życie pieniądze do ZUS więc chyba oszczędzili na swoje emerytury na kontach ZUS? Jak nie to co mnie to obchodzi?


To nieźle podsumowuje podejście wielu ludzi.
serio wiedza społeczeństwa jest kiepska w tym zakresie - system od początku funkcjonował inaczej: najpierw ludzie poszli na emerytury, a ich dzieci miały te emerytury sfinansować składkami... w międzyczasie spotkały nas jeszcze bankructwa i pustka w kasie Państwa


@RageKage: Może jakby przestać pieprzyć o jakichś ubezpieczeniach tylko nazwać to po imieniu podatkiem, świadomość wielu ludzi by się zwiększyła. Dlaczego ktoś ma rozumować zgodnie z twoim postem (że pierwsze składki były dla
Może jakby przestać pieprzyć o jakichś ubezpieczeniach tylko nazwać to po imieniu podatkiem, świadomość wielu ludzi by się zwiększyła.


@offway: ale od 1999 roku ma to formę ubezpieczenia bo zmieniliśmy system ubezpieczeń na kapitałowy - i Twoja emerytura jest wynikiem odłożonych składek i wyniku OFE (no to już w mniejszym zakresie)
@RPG-7: @RageKage:

Zgodnie ze znowelizowanym ostatnio prawem, otwarte fundusze emerytalne przekazały wczoraj do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych aktywa o wartości 153,15 mld zł. Przekazano obligacje skarbowe warte 134 mld zł, 106 mln euro, 17,2 mld w obligacjach gwarantowanych przez skarb państwa i 1,9 mld zł w gotówce. - W wyniku operacji dług publiczny spadł o 9 proc. PKB, licząc według metodologii unijnej - poinformował wczoraj minister finansów Mateusz Szczurek.


może te
@RageKage: No tak, tylko że tych składek tam nie ma, czysty zapis księgowy. Wg mnie ludzie rozumują całkiem logicznie: skoro moje pieniądze są odkładane na kontach ZUS w ramach mojego osobistego ubezpieczenia emerytalnego, to niby czemu miałoby ich zabraknąć, gdy się zestarzeję? Wpływ na takie myślenie mają w dużej mierze właśnie kwestie semantyczne (ubezpieczenie, składna emerytalna). Jeżeli mielibyśmy sytuację taką, że każdy pod przymusem odkłada składki do ZUS, ale odkłada faktycznie