Wpis z mikrobloga

#prawo #neuropa

http://www.wykop.pl/link/1853312/zabil-czlowieka-i-za-40-tys-jest-wolny/

uwielbiam takie nagłówki + źródło 'FAKT'

koleś dopiero będzie sądzony - wpłacił 40 000 PLN jako zabezpieczenie przed ucieczką (ucieknie to straci kasę, stawi się do sądu to kasę odzyska), natomiast zaraz się nakręci spirala hejtu wynikająca z tego że ludzie i dziennikarze nie odróżniają (lub nie chcą odróżniać) środka zapobiegawczego od kary...

decyzji sądu wypada przyklasnąć - areszt jest w Polsce zdecydowanie nadużywany co kosztuje nas kupę kasy (koszty utrzymywania aresztantów + odszkodowania za nieuzasadnione areszty)
  • 15
@ostr: kpk poniża człowieka, nie wiesz :P?

btw o tej konwencji był już jeden #!$%@? tekst z wpotylicę o tym jak odbiera ona wolność i wprowadza społeczeństwo militarne
@Tamerlan: nie wiem, ja mam mieszane uczucia co do całej tej zmiany ze zgwałceniem...

niby tylko Polska i chyba Rumunia w Europie nie miały ścigania z urzędu i ściganie z urzędu ma poprawić 'skuteczność' walki z gwałcicielami

z drugiej strony miałem przyjemność m.in. pracować w Policji i mam pewne wyobrażenie jak to wygląda, zgłaszanie czegokolwiek dyżurnemu to często droga przez mękę i żadna konstytucja, ustawa, kpk czy konwencja nie ma tu
@RageKage: a ja np. jednak wierzę, że to dobry krok do zmiany mentalności. Ja wiem, że policjanci to Janusze i mogą nie ogarnąć subtelności sytuacji ze zgłaszaniem gwałtów, ale równie dobrze można złożyć zawiadomienie od razu do prokuratora, który z reguły jest bardziej ogarnięty. Powinno się zrobić coś, żeby ofiary gwałtów się o tym dowiedziały, no ale to już inna bajka :|
@stekelenburg2: może i masz rację, problem jednak z Januszami w Policji jest taki, że ciągle skraca się czas przygotowania do służby bo 'braki kadrowe'... W policji jest od cholery wakatów, a powstała też spora dziura po likwidacji poboru i szkolenie podstawowe skracano, skracano i skracano...

a jak tu z Janusza zrobić w miarę ogarniętego kolesia jak on jedzie do szkoły na pół roku i ma tam kontakt głównie z Januszami? :)
@RageKage: nie wiem, może lokować kobiety na dyżurkach. Kobiety są z natury bardziej empatyczne, a w sprawach ofiar gwałtów, to już w ogóle. Ale tu wracamy do punktu wyjścia i tego, że nikomu na przyjmowaniu zgłoszeń i rozwiązywaniu problemów ludzi nie zależy, bo statystyka, statystyka. Jak żyć ;\