Gorące dyskusje ostatnie 12h

WILLIAM BLAKE (1757-1827)

- Anglik, romantyzm
    - zapewne bardziej znany jako poeta i pisarz niż jako malarz
    - ekscentryk, nazywany był Mad Blake
    - już w młodości wysłany przez rodziców do szkoły rysunku
    - jako ścieżkę zawodową wybrał rytownictwo, co dziwne, bo zajęcie to nie było zbyt szanowane
    - właściwie przez całe życie zarabiał jako rytownik, na początku kopiował, później tworzył własne ilustracje
    - zagorzały mistyk
    - nie miał oporów, żeby związać się z jakąś podejrzaną sektą
    - w ciągu życia doznawał wielu objawień religijnych, wizji
    - ożenił się z ubogą analfabetką, uczył ją pisać i czytać
    - żona na akcie małżeństwa podpisała się "X"
    - byli szczęśliwi, czasem odgrywali scenki historii Adama i Ewy w swoim ogrodzie
    - mimo wszystko krytykował instytucję małżeństwa, kontroli państwa nad związkami, cudzołóstwem
    - jednocześnie był feministką xD walczył o większe prawa i równość dla kobiet
    - krytykował klasyczną religię i monarchię, stanął nawet przed sądem za wygłaszanie takich poglądów
    - sztukę postrzegał w kategoriach duchowości i symbolizmu
    - nie akceptował nowoczesnych tendencji w sztuce
    - czasem zajmował się tworzeniem ilustracji do wierszy
    - znał kilka języków, żeby móc czytać utwory w oryginalnym wydaniu
    - pod koniec życia otrzymał zlecenie na stworzenie ilustracji do Boskiej Komedii Dantego, mimo, że go nie dokończył to i tak jest uważane za jedną z najlepszych prac
    - obraz "Wielki czerwony smok i niewiasta obleczona w słońce" możecie kojarzyć z pewnego filmu ;)

galeria: https://www.wikiart.org/en/william-blake

#malarznadzis - mam plan dalej wrzucać ciekawostki o dawnych malarzach artystach
    dodatki mile widziane w komentarzach

#malarstwo #ciekawostki #sztuka #gruparatowaniapoziomu
    pokaż całość

odpowiedzi (14)

Założę się o 11456324532 PLN że nie przeczytałeś dokładnie tej liczby. Zwyczajnie przeleciałeś tylko wzrokiem. Nawet się nie zorientowałeś, że wstawiłem tam literę. No dobra nie wstawiłem, ale wróciłeś wzrokiem żeby sprawdzić. Teraz chcę mojego plusa
    #glupiewykopowezabawy

odpowiedzi (9)

Plusujcie Izu Ugonoh, jeszcze nikt nie plusował Izu Ugonoh!
    #afera

odpowiedzi (14)