Wpis z mikrobloga

@Ginden: To prawdopodobnie przez stanowisko w sprawie ochrony środowiska ("Ochrona środowiska jest ważniejsza niż dbanie o wzrost gospodarczy", odpowiedź, którą zaznaczyli w imieniu KNP: "Zdecydowanie się nie zgadzam").

Ja zaznaczyłem "trudno powiedzieć", bo nie jest dla mnie jednoznaczne co przez to rozumieją. KNP przewiduje np., że państwo będzie zajmowało się dbaniem o środowisko, więc mam wątpliwości czy autorzy testu dobrze wybrali ich odpowiedź.
@Supercoolljuk2: Co do całkowicie wolnego rynku: jeśli ktoś ponosi szkodę z tytułu zanieczyszczeń, np. właściciele działek zlokalizowanych wokół fabryki, to należy im się odszkodowanie. Nie potrzeba więc państwa, ani ograniczeń państwowych, żeby opłacało się emitować jak najmniej zanieczyszczeń.

Jeśli zaś mówisz o KNP i ich programie, to oczywiste jest, że nie popierają całkowicie wolnego rynku i tym różnią się np. od anarchokapitalistów. Zakładają przecież np. istnienie państwowej policji czy sądownictwa.
@Supercoolljuk2: Jeśli wszyscy mieszkańcy ziemi ponoszą szkodę z tytułu działalności jakiejś firmy, to wszyscy mieszkańcy ziemi mogą pozwać taką firmę i domagać się od niej odszkodowania. Nie muszą tego zrobić osobiście, ale ktoś przedsiębiorczy może zdobywać upoważnienia od ludzi na ulicy i ich reprezentować przed sądem w zamian za prowizję.
@Zaratusztra: Zależy o jakim systemie mówimy... Czy KaNaPowym, czy różnych wariantach libertariańskich...

Moim libertariańskim zdaniem należy Ci się zwrot różnicy między ceną twojej działki przed zanieczyszczeniem powietrza i po zanieczyszczeniu, ewentualne odszkodowanie i opłacenie Twojego leczenia itd, ale to czy możesz domagać się zamknięcia takiej fabryki to kwestia dyskusyjna. IMO o coś takiego nie można wnioskować, chociażby dlatego, że uciążliwe dla Ciebie efekty można zlikwidować inaczej, np. montując lepsze filtry w