Wpis z mikrobloga

- Jakie błędy popełniliście?


@the4dk: Wyjechalem za pozno.

- Co zrobilibyście inaczej?


@the4dk: W moim wypadku? Poza tym co powyzej - nic.

- Protipy dla przyszłego emigranta?


@the4dk: Dobrze sie przygotowac, miec plan B, mozliwosc powrotu. etc. Dobrze znac jezyk i podstawowe regulacje (podatki, ubecpieczenie zdrowotne, EKUZ etc.). Dobrze dobrac lokalizacje do mozliwosci, zawodu i realiow miejscowych. Nie brac mieszkania tam gdzie najtaniej bo zawsze jest powod tego ze
  • Odpowiedz
@the4dk: Aha - ureguluj w PL tak wiele spraw jak sie tylko da - przedluz paszport, wyrob nowy dowod, zalatw sprawy w skarbowce.

Za niektore z tych czynnosci ambasady kasuja sporo ££ a poza tym kazdy wylot do PL w dni robocze to nei tylko koszt biletow ale takze utraconych zarobkow czy zmarnowanej czesci urlopu
  • Odpowiedz
@the4dk: za mało wzielem że soba waluty. Oblicz koszty pomnóz razy 2 i wyjdzie prawidłową kwota. Błędy hmm nie pozalatwialem spraw do końca w Pl. Wyjechałem bez paszportu, tylko z peknietym dowodem. Co zrobiłbym inaczej? Nic, sytuacja w pl nie pozwalała mi na więcej. Brak kasy i czasu.
  • Odpowiedz
@the4dk:

błąd : wyjechałem za późno. trzeba było zostać po maturze jak była ku temu okazja.

protip : całkowite wyłączenie polskich mediów. Gazety, książki, radio, tv, filmy jedynie w języku kraju do którego się emigruje. Tzw dobrze znam jezyk ze szkoły w praktyce często oznacza dukanie i brak swobody.

Prawie wszystko mozna załatwić siedząc na dupie w Polsce przez internet i telefon.
  • Odpowiedz
@the4dk:

1. Każde przekładanie telefonu o nin to mniej kasy na start - nie rób tego, rozmowa jest miła i nie gryzą :).

2. Uczył się więcej słówek, zaplanował wyjazd wcześniej.

3. Od razu do lekarza się zarejestruj i po dostaniu numeru nhs/nin wyrób kartę ehic. Z dużym filtrem traktuj polaków i ich opowieści. Posłuchaj radia z miejsca gdzie jedziesz, osłuch z akcentami i innymi ludźmi jest ważny.
  • Odpowiedz
@wszyscy: Ja tak sobie przeliczyłam pi razy drzwi, że żeby wylecieć na wyspy w ciemno, potrzebowałbym jakieś 2000 funtów (bo 500 na mieszkanie, 500 na życie i x2 zakładając, że w drugim miesiącu znajdę pracę, bo jak nie to powrót). To jakieś 10 000 zł... Poważnie tyle trzeba wziąć? Bo jak dla mnie to kwota zaporowa na dwie osoby...
  • Odpowiedz
@MrDerinq: Tutaj jeden kolo szuka kogos na mieszkanie do siebie i pomaga w zatrudnieniu u niego na magazynie, wiec taka okazja pozwala miec na starcie ogarniete od razu podstawowe rzeczy. Patrz na #sorekabbey

Poza tym - z tego co tu czytalem - w przypadku lokalizacji poza Londynem 1k£ - 1.5£ powinno dac rade. Kolega @innv pisal ze tam gdzie jest to prace mozna bylo meic praktycznie nastepnego dnia po przyjezdzie.
  • Odpowiedz
@the4dk:

za pozno pojechalem

za malo jezyka sie uczylem za mlodu

nie poszedlem wczesniej do dentysty

nie zrobilem listy tego co lubie miec i nie kupilem zapasu

zapomnielem o ekuz

stresowalem sie ze to ludzie na zachodzie sa zli - nie, to polacy wszedzie sa zli :(

protipy - gadaj i pracuj tylko dla zachodniego pracodawcy ;) np dzis widzialem ogloszenie polskiego janusza ktory szuka mechatronika samochodowego do niemiec za 10euro
  • Odpowiedz
@the4dk:

- Jakie błędy popełniliście?


Gdybym miał w Polsce gorszą pracę, to powiedziałbym, że wyjechałem za późno. Na szczęście pracę miałem taką, że żal było zostawiać, ale jeśli ktoś nie ma podobnych uczuć w stosunku do swojej, to niech jedzie jak najszybciej ;-)

Poza tym wyjechałem stosunkowo niedawno (9 miesiąc leci), więc być może niektórych błędów JESZCZE nie popełniłem ;-)

- Co zrobilibyście inaczej?


Póki co - nie ma takiej rzeczy.
  • Odpowiedz
np dzis widzialem ogloszenie polskiego janusza ktory szuka mechatronika samochodowego do niemiec za 10euro ;)


@bazingaxl: to jeszcze nic, ja wczoraj widzialem oferte programista aplikacji androida, min. 3 lata w programowaniu mobile appek na androida, mile widziane doswiadczenie z iOS. dodatkowy atut - znajomosc niemieckiego, praca dla klienta z niemiec.

stawka - 25zł/h
  • Odpowiedz