Wpis z mikrobloga

Decyzja na 90% podjęta, bo zanim zamówię - ktoś może mnie jeszcze próbować przekonać dobrymi argumentami.

Przesiadka z trzycyfrowego #canon na 70d (okolice 850-900eur samo body)

Uzasadnienie:

- używek nie lubię (mam do nich większego pecha, niż do nówek)

- skoro 3kl/s mi wystarczało ze słabym buforem (tak jakby) to 7kl/s w zupełności mi wystarczy, nie opłaca mi się na razie płacić podwójnej ceny żeby się podniecać szybkością 7dmk2 (którego jeszcze nie ma...).

- zawsze APSC, więc mimo oczywistych oczywistości jeśli chodzi o korzyści z FF - ani 6d, ani 5dmk2/3 na dzień dzisiejszy nie są mi potrzebne, plus nie będę musiał zmieniać szkieł, co pozwoli jakoś budżet związać; bo to tanie szkła i ich sprzedaż raczej nie pozwoli mi na zakup choćby 1 czy 2 sensownych (najtańszy zoom canona 55-250 IS, fisheye koreański czy jak mu tam, 50/1.8, jakieś śmieszne sigmy i inne canony do 1000pln w dniu zakupu, a teraz znacznie mniej...)

- przesiadka na kręcenie trochę więcej wideo - AF dla wideo w 70d ponoć się sprawdza, plus obrotowy ekran może być przydatny

- chyba najbardziej wielofunkcyjny korpus - cele: portret, reportaż, przyroda, wideo, architektura, długo nic, wnętrza

- ale guziczków mi będzie brakowało po lewej stronie ekranu :(

#pytanie #pytaniedoeksperta

Teraz pytania:

1. brać tego kita 135 stm czy samo body?

2. do portretu planuję w końcu zakup 85mm f/1.8 USM i teraz zagadka: jest EF (520eur) i EFS (340eur) za i przeciw każdemu z nich albo jakaś inna propozycja sensownego obiektywu do opisanych zastosowań? jeśli na razie odpuszczę kita 135 - mogę dołożyć do tych 540-550eur (z drugiej strony: myślał indyk o FF, a w sobotę cośtam cośtam)

3. lub propozycja zestawu 70d + "coś" żeby się zwrócił, niekoniecznie szybko (portret - np dzieci w szkole, reportaże z imprez organizowanych przez zaprzyjaźnione firmy i stowarzyszenia, wesele od czasu do czasu; wiem, że 5d, 6d, 7d itp mi się nie zwrócą, bo po prostu nie zamierzam uganiać się za klientami, za duża tu konkurencja; wymyśliłem sobie, żeby od czasu do czasu za jakieś śmieszne pieniądze albo za dobrą zabawę/przysługę zrobić komuś po znajomości coś, np. 3 razy w roku; aha - nie bójcie się, nie w Polsce, więc nie będę wam psuć rynku)

Wszelkie uwagi mile widziane.
  • 6
@FalseIdeas:

wychodzi, że idiota ze mnie i zamiast sprawdzić na stronie canona, zaufałem opisom w szemranych sklepach. obok siebie były właśnie 2 szkła 85mm i jedno za 340 a drugie za 520eur. i nawet brak recenzji w necie mnie jakoś nie zdziwił...

kur... jestem idiotą! dwie wpadki w 2 dni, co dalej? #oswiadczenie

chyba muszę się przespać, czy fotografia jednak jest nadal dla mnie... może brak działania starej puszki to jakiś
@taju: 70d fajny aparat, miałem tylko na chwilę ale po testach na yt jest niczego sobie :)

1. 18-135? Powiem ci tak - kit jak to kit szału nie robi. Ale tak samo jak 18-55 tak i to szkło jest na prawdę dobre. Masz niezły zakres, trochę słabe światło ale można przeżyć. Ja bym wziął to albo samo body + Tamrona 17-50 f/2.8

2. 85mm na APS-C to jest tele, ja
@kj5:

1. Ponoc do wideo 18-135 na poczatek calkiem calkiem. Thx.

2. Doswiadczenie z 50 1.8 mowi mi, ze wole wiecej. Myslalem nad 135 f/2 aaaleeeee... ;) zostane przy 85mm, unless alternatywa jakas sensowna w okolicach 85-135

3. Czesciowo tez do pkt. 1. odpowiedz: za duzo problemow mialem z tamronami zeby kupowac jakiegokolwiek. Znajomi nie mieli, a ja ciagle err... Wiec chyba sobie odpuszcze.