Wpis z mikrobloga

“Spowiedź robotnika”.

Na zdjęciu ksiądz Henryk Jankowski podczas strajku udziela rozgrzeszenia spowiadającemu się robotnikowi, Alojzemu Szablewskiemu.

W czasie strajku w sierpniu 1980 roku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina na odprawiane były msze święte. Stanowiło to niemałe zaskoczenie dla świata. Sceny ze spowiadającymi się i przyjmującymi komunię polskimi stoczniowcami budziły zdziwienie. W prasie zagranicznej pytano, czy strajkujący są radykalnymi socjalistami i syndykalistami czy też pobożnymi dziećmi Kościoła, a jeśli Kościoła, to jakiego? W rok później odpowiedzi udzielił Jan Paweł II encykliką Laborem exercens.

Autorem zdjęcia jest Leszek Biernacki, zdjęcie zostało wyróżnione przez Skandynawów, o czym dowiedział się przez przypadek dopiero kilka lat później, nagrody nigdy nie odebrał.

Autor tak wspomina historię powstania tego zdjęcia.

"Ksiądz Henryk Jankowski zamówił kilka dużych kompletów zdjęć ze strajku. Mówił, że trafią do Episkopatu i Watykanu. Jeden komplet przekazał skandynawskim dziennikarzom, którzy w 1981 r. uznali moje zdjęcie za najlepszą fotografię roku 1980. Nadali mu tytuł „Spowiedź robotnika”. Nie znali autora i o tym fakcie powiadomili ks. Jankowskiego, który powiedział mi o tym dopiero po czterech latach, w 1985, kiedy jako anonimowy autor urządzałem w kościele św. Brygidy wystawę swoich 21 zdjęć na piątą rocznicę Sierpnia ’80. "

#historiajednejfotografii #fotohistoria #fotografia #wiara #religia #4konserwy
siwymaka - “Spowiedź robotnika”.



Na zdjęciu ksiądz Henryk Jankowski podczas strajk...

źródło: comment_X9Y2BYlsT1K6oY1OsdK5RQJqsP8TyCE9.jpg

Pobierz
  • 8
@siwymaka: Kilka razy spotykałem się z Alojzym Szablewskim - jako harcerz, a poznałem go dlatego że w jakichś harcerskich sprawach załatwiałem coś u ks. Jankowskiego. Niesamowity człowiek - walczył w powstaniu warszawskim, a potem brał udział w strajkach roku '80. Mówił, że młodzi stoczniowcy przygotowywali broń na stoczni (nie pamiętam o co dokładnie chodziło, ale raczej nie palna). P. Szablewski i inni weterani powstania i innych akcji w czasie wojny, wymusili