Wpis z mikrobloga

Legendarne skrzyżowanie

Niewiele zostało już w Polsce czynnych kolejek wąskotorowych. Jedną z nich jest Wyrzyska Kolejka Powiatowa w Białośliwiu (600 mm), pozostałość po Bydgosko Wyrzyskich Kolejach Dojazdowych. To temat po prawdzie na osobne znalezisko, zamieszczę jednak ciekawostkę związaną z tymi kolejami.

Otóż na BKWD istniało skrzyżowanie linii z koleją normalnotorową (1435 mm), znajdowało się ono w miejscowości Karnówko koło Nakła nad Notecią. Linia normalnotorowa przebiegała z Oleśnicy przez Nakło do Chojnic (obecnie nieczynna, tory jednak pozostały), a wąskotorowa prowadziła z Nakła w stronę Bydgoszczy (także nieczynna, torów brak).

Na temat tego skrzyżowania krąży swego rodzaju legenda, niepotwierdzona w źródłach pisanych informacja na temat wypadku jaki miał tam miejsce w 1945 lub 1946 roku. Doszło do zderzenia pociągu normalnotorowego z wąskotorowym. Normalnotorowy parowóz jadący tendrem do przodu w kierunku Chojnic zderzył się z wąskotorowym pociągiem zmierzającym prawdopodobnie do miejscowości Kasprowo (w kier. Bydgoszczy). Do wypadku doszło z dwóch przyczyn: na WKP czas był liczony według strefy czasowej lokalnej, a na PKP według czasu moskiewskiego i pociągi na tym skrzyżowaniu się "nie zgrały", dodatkowo zignorowano sygnał na semaforze. Były ofiary śmiertelne...

Zebrałam wszystkie zdjęcia tego niezwykłego skrzyżowania jakie udało mi się znaleźć.

Najpierw fotka z 18 maja 1985 roku - parowóz Px38-805 na skrzyżowaniu.

#fotohistoria #historia #ciekawostki #kolej #pociagi #waskotorowka #dyktapoleca
HorribileDictu - Legendarne skrzyżowanie



Niewiele zostało już w Polsce czynnych ko...

źródło: comment_KYcZsxsmIIZjbLUtftReb2NVNIjd7lhc.jpg

Pobierz
  • 18
@vargemp: Wydaje mi się, że chodzi o rozwój turystyki, bo nie widzę zastosowania bardziej praktycznego (jeszcze gdyby były tory to można by myśleć o czymś więcej, ale torów nie ma...). U nas ta kolejka powstała w 1895 roku i służyła pierwotnie do przewozu buraków cukrowych z gospodarstw do dwóch okolicznych cukrowni. Później doszedł do tego transport osobowy, natomiast na początku lat 90-tych kolejka uległa całkowitej likwidacji, zostały tylko jakieś kursy turystyczne.