Wpis z mikrobloga

Ten wpis z serii #ciekawostkiozespolach jest nietypowy. Zamiast skupić się na jednym zespole, opiszę, skąd pochodzą nazwy różnych zespołów. Możliwe, że za 2 lub 3 tygodnie dorzucę kolejny wpis z pochodzeniem nazw zespołów. Lista alfabetyczna

*Abba - akronim od imion muzyków (Anni-Frid Lyngstad, Benny Andersson, Björn Ulvaeus i Agnetha Fältskog), źródło

*AC/DC - na nazwę zespołu składają się dwa skróty, oznaczające prąd zmienny (AC – alternating current) i prąd stały (DC – direct current); źródło.

*Anthrax - nazwa pochodzi z podręcznika do biologii. Muzycy uznali, że sama nazwa jest groźna. Słowo "anthrax" to łacińska nazwa wąglika; źródło.

*Bajm - akronim od imion pierwszego składu zespołu (Beata Kozidrak, Andrzej Pietras, Jarosław Kozidrak, Marek Winiarski), źródło.

*The Beatles - muzycy zainspirowali się zespołem "The Crickets" (Świerszcze), przez co ich zespół nazywał się Żuki (The Beetles). Zamiana jednego "e" na "a" nastąpiła, gdy muzycy odkryli grę słów beetle (żuk) i beat (rytm, uderzenie); źródło.

*Black Sabbath - od horroru pt. samym tytułem; źródło.

*Brygada Kryzys - początkowo zespół miał działać jako Kryzys (pierwsza kapela Brylewskiego), ale Lipiński (Tilt) nie chciał działać pod nazwą Kryzys. Ostatecznie podjęto kompromis, w wyniku którego Lipiński do nazwy zespołu dodał "Brygada", przez co niejako "stworzył" nowy zespół, niedziałający dalej jako "Kryzys".

*Czerwone Gitary - nazwa od... gitar muzyków, które były czerwone (grunt, żeby zespół miał nazwę; źródło).

*Daft Punk - nazwę zawdzięcza jednemu z krytyków brytyjskiego czasopisma Melody Maker, który słysząc pierwsze dokonania zespołu określił ich jako "a bunch of daft punk" (czyli: "banda głupich gnojków"; źródło).

*Dire Straits - tym określeniem muzycy określili swoją sytuacje finansową na początku swojej kariery (Dire Straits - tłum. poważne tarapaty; ; źródło).

*Dżem - zespół początkowo działał jako "Jam", ale na jednym z koncertów organizatorzy źle zapisali nazwę zespołu; źródło.

*Enej - od głównego bohatera Eneidy Iwana Kotlarewskiego; źródło. Co ciekawe, pewien polityk z PiS zarzucał zespołu, że nazwa zespołu pochodzi od pseudonimu pułkownika UPA Petra "Eneja" Olijnyka (sami muzycy odcinają się od działalności UPA); źródło.

*Kraftwerk - muzycy nie mając pomysłu na nazwę zespołu, zwrócili uwagę na stosy elektroniki w ich otoczeniu. Pomyślieli, że to nie ma nic wspólnego z muzyką, a z elektrownią. Z kolei niemiecka nazwa miała podkreślać niemiecką tożsamość muzyków; źródło.

*KSU - od tablic rejestracyjnych w samochodach zarejestrowanych w Ustrzykach Dolnych; źródło.

*Lady Pank - od piosenki "Mała lady punk" (źródło). W domu mam małą książeczkę z wywiadem Andrzeja Mogielnickiego (drugiego założyciela zespołu), w którym przyznał, że zespół miał początkowo nazywać się "Żużel" - jak ktoś będzie chciał, mogę podesłać w ciągu tygodnia skany wywiadu.

*The Rolling Stones - nazwa pochodzi od powiedzenie "A rooling stone gathers no moss" (tłum. dosł. toczący się kamień nie obrasta mchem). Muzycy w ten sposób nie chcieli pokazać, że są ludźmi nudnymi, oklepanymi, bez świeżych pomysłów; źródło.

*Tilt - nazwa od napisu na flipperach informujących o blokadzie urządzenia przez gwałtowanie uderzanie i szarpanie ("Chcieliśmy tak działać na społeczeństwo – „tiltować" je""); źródło.

Spamlista: @JaTubagno @krzemyk @Sixshoes @onionista @your_ex @PrezesZapalniczki @Wickerie @kAdi @UlicznyPoeta @trzyka @tommiG @nom_om @dominik-ortyl @Psychopathy_Red @kamil_snk @Widelec @Gorasul @endrjupl @Arkolita @Trzeszcz @visa23 @Xax92 @Sejm @Jach00 @Czafincz @KeinenMikusien @Daisy @lukiryba @sztachetazplota @Eustachiusz @wykopowa_ona @JayRG @blazmerc @jgoluch @niedajerady @Szokatnica @Fisek @NeXer @scharlottka @kubbach @osmanho @Kaczorra @strychnina77 @linvelin @yoreciv @foxmurder @rudeangie @Tetur @udgz

Tagi: #ciekawostkiozespolach #ciekawostkimuzyczne #muzyka #ciekawostki
  • 18
*AC/DC - na nazwę zespołu składają się dwa skróty, oznaczające prąd zmienny (AC – alternating current) i prąd stały (DC – direct current); źródło.


*Black Sabbath - od horroru pt. samym tytułem; źródło.


@UrzadPracy: a w podręczniku do religii w gimbazie pisali, że tak naprawdę chodzi o Antichrist Come/Devil's Child i Czarną Mszę, komu wierzyć? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
*Bajm - akronim od imion pierwszego składu zespołu (Beata Kozidrak, Andrzej Pietras, Jarosław Kozidrak, Marek Winiarski), źródło.


@UrzadPracy: No na to nie wpadlem:D
@UrzadPracy:

*Daft Punk - nazwę zawdzięcza jednemu z krytyków brytyjskiego czasopisma Melody Maker, który słysząc pierwsze dokonania zespołu określił ich jako "a bunch of daft punk" (czyli: "banda głupich gnojków"; źródło).


Wieczna beka z polskiej wiki.

Po pierwsze, nie "banda głupich gnojków" (wtedy byłoby "punks" w liczbie mnogiej).

Po drugie nie "ich", tylko "ich muzykę".

Po trzecie nie "a bunch of daft punk", tylko "a daft punky thrash" = "głupkowaty
@Dutch: Za źródło podałem filmweb. Z tego co pamiętam, ciężko jest coś dodać na filmweb jako użytkownik, ponieważ jest duży nacisk na źródła. Sam już nie mogę edytować posta, więc raczej nikt nie poprawi tam informacji. Nie mniej dzięki za zwrócenie uwagi
@UrzadPracy:

Za źródło podałem filmweb.


Wiem, ale podejrzewam że wiki było pierwsze (zdanie jest identyczne, a filmweb nie jest tam podany jako źródło).

dzięki za zwrócenie uwagi


Nie ma za co, sam jestem fanatykiem muzyki i zwracam uwagę na takie pierdoły ;)
*Lady Pank - od piosenki "Mała lady punk" (źródło). W domu mam małą książeczkę z wywiadem Andrzeja Mogielnickiego (drugiego założyciela zespołu), w którym przyznał, że zespół miał początkowo nazywać się "Żużel" - jak ktoś będzie chciał, mogę podesłać w ciągu tygodnia skany wywiadu.


@UrzadPracy: Będę ogromnie dźwięczny za skany :)