Cześć wszystkim!

W dniu dzisiejszym ruch społeczny #StopACTA2 wysłał list otwarty do Premiera Mateusza Morawieckiego oraz do Ministra Piotr Glińskiego z apelem o porzucenie prac nad rozszerzeniem opłaty reprograficznej od tzw. czystych nośników (smartfony, tablety, Smart TV), w myśl której określony procent od sprzedaży konkretnych urządzeń multimedialnych miałby być przekazywany na konta organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, takich jak Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, ZPAV. STOART - Związek Artystów Wykonawców itd.


 WAŻNE! Ty również możesz dołączyć do apelu. Równolegle z listem otwartym odpaliliśmy petycję na Change.org. Wyraź swój sprzeciw wobec kolejnym podatkom, na które chcą nas skazać lobbyści dogadani z przedstawicielami rządu Prawa i Sprawiedliwości!


✅ LINK DO PETYCJI


14 maja 2020 roku

Prezes Rady Ministrów
Pan Mateusz Morawiecki
 
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Pan Piotr Gliński
APEL O PORZUCENIE PRAC NAD ROZSZERZENIEM OPŁATY REPROGRAFICZNEJSzanowny Panie Premierze!
Szanowny Panie Ministrze!Apelujemy do Rządu Rzeczypospolitej Polskiej o zajęcie negatywnego stanowiska wobec projektów, które w ostatnim czasie trafiły do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze strony części artystów scenicznych i przedstawicieli szeroko pojętego sektora kreatywnego, a także – przede wszystkim – organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi.
Z informacji, które pojawiły się do tej pory w przestrzeni publicznej, wnioskujemy, że resort kultury pozytywnie odnosi się do propozycji twórców dot. opłaty za tzw. czyste nośniki, w myśl której producenci oraz importerzy sprzętu elektronicznego zmuszeni byliby przekazywać odpowiednią część zysków ze sprzedaży niektórych urządzeń multimedialnych (konkretnie: smartfonów oraz tabletów) na konta konkretnych podmiotów, ze szczególnym uwzględnieniem stowarzyszeń i organizacji zrzeszających artystów scenicznych.

Z informacji, które docierały do nas w ostatnim czasie, zarówno ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jak i przedstawicieli strony lobbującej za wdrożeniem opłaty za czyste nośniki, wynika, że rozszerzenie opłaty reprograficznej miałoby mieć na celu przede wszystkim poprawę statusu materialnego twórców, którzy w dobie pandemii koronawirusa utracili część wpływów z tantiem oraz pozbawieni zostali innych możliwości zarobkowania (m.in. koncertowania).


Reprezentanci twórców domagają się obciążenia opłatą tych konkretnych urządzeń, bowiem w ich rozumieniu to za ich pomocą właśnie najczęściej dochodzi do zwielokrotnienia utworów chronionych prawem autorskim. Nie zgadzamy się z takim usprawiedliwieniem obarczania Polaków dodatkową opłatą, tym bardziej, że nie jest prawdą, jakoby wszyscy użytkownicy smartfonów i tabletów wykorzystywali je do przechowywania lub udostępniania nieautoryzowanych kopii utworów. Nasze uzasadnione obawy zwróciła dodatkowo wypowiedź Pana Ministra Piotra Glińskiego, który w dniu 29 kwietnia br. zasugerował, że część opłaty pozyskanej w ten sposób mogłaby być przeznaczona na utworzenie „funduszu ubezpieczeń dla artystów”. Uważamy, że takie ulgowe i nierówne traktowanie, by nie powiedzieć faworyzowanie, przedstawicieli konkretnego sektora, byłoby niesprawiedliwe dla pozostałych podmiotów, zwłaszcza artystów niezrzeszonych w organizacjach zbiorowego zarządzania oraz małych i średnich przedsiębiorstw, które w obecnej sytuacji związanej
z kryzysem zmagają się z wieloma trudnościami, aby tylko utrzymać się na rynku. Mając powyższe na uwadze, kategorycznie nie zgadzamy się z opinią Autorów propozycji, która określa wprowadzenie opłaty od czystych nośników jako ruch sprawiedliwy.


Uważamy, że opisana wyżej praktyka, w przypadku uzyskania poparcia większości sejmowej i wdrożenia w formie ustawy bądź rozporządzenia, wpłynie przede wszystkim na podwyższenie cen urządzeń elektronicznych dostępnych w sprzedaży dla obywateli Polski. Bardzo prawdopodobnym jest, że producenci oraz importerzy elektroniki, zmuszeni do wypłacania owej opłaty reprograficznej, zdecydują się kosztami tymi obciążyć klienta końcowego. Nie mamy wątpliwości, że wprowadzenie opłaty, która nosi wszelkie znamiona podatku, wpłynie negatywnie na status materialny Polaków. Pragniemy jednocześnie zwrócić uwagę, że próby sugerowania przez Autorów pomysłu, jakoby wspomniana opłata nie stanowiła obciążenia dla budżetu naszego kraju i dla jego obywateli, mają tym samym niewiele wspólnego z prawdą.


Okoliczności związane z globalną pandemią koronawirusa, z którą zmagamy się od pewnego czasu nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, spowodowały, że nikt tak naprawdę nie jest pewien, co czeka go w najbliższej przyszłości i jaka będzie jego sytuacja finansowa. Spora część Polaków utraciła miejsca pracy, przedsiębiorstwa zawiesiły lub zamknęły działalność,
a pozostali żyją w obawie co przyniesie kolejny dzień i czy uda się związać koniec z końcem. Obecna sytuacja dotknęła wielu branż, nie tylko artystów, a nałożenie na wymienione urządzenia dodatkowej opłaty spowodować może dodatkowe problemy polskich producentów, importerów i szeroko pojętej branży dystrybucyjnej tabletów i smartfonów. Podniesienie kosztów w Polsce może bowiem skłonić nabywców do zakupów poza granicami kraju
i dodatkowo uderzyć w osłabioną już polską gospodarkę.


Uważamy, że jest to najmniej odpowiedni moment na to, aby obiektywnie i bez emocji,
a przede wszystkim z uwzględnieniem interesów wszystkich zainteresowanych, dyskutować wprowadzanie dodatkowych opłat, które negatywnie wpłyną na status materialny nas wszystkich.


Dlatego też apelujemy o porzucenie prac nad omawianym projektem dot. rozszerzenia opłaty reprograficznej.

Z wyrazami szacunku,
Organizatorzy, uczestnicy i promotorzy protestów przeciwko dyrektywie ACTA2

Adam Bandurski – fotograf
Jason Bassler – niezależny dziennikarz, „The Free Thought Project”
Łukasz Belter – wiceprezes partii Odpowiedzialność
Aleksandra Białkowska
Halszka Bielecka
Krzysztof Paweł Bogocz – producent filmowy i muzyczny
Jacek Bury – senator RP
Maciej Dudek – założyciel Partii Libertariańskiej
Michał Dydycz – prezes Polskiej Partii Piratów
Artur Dziambor – poseł na Sejm RP
Jan Maria Fijor – wydawca
Mieszko Gościniak
Kamil Grzebyta – fotograf, samorządowiec
Eryk Hałas – członek rady głównej partii Odpowiedzialność
Przemysław Hankus – Stowarzyszenie Libertariańskie
Piotr "Yoyo" Jakimów
Mariusz Jałowiecki – Polska Partia Piratów
Sebastian Jankowski – publicysta, artysta
Grzegorz Jastrzębski
Aurelia Jonecko
Andrzej Kania vel Tramway – fundacja ŚWO
Marcin Hugo Kosiński – Radio KonteStacja
Jan Franciszek Kowalski
Franciszek Kukioła – właściciel galerii artystycznej „Wzgórze”
Rafał Kulicki – publicysta
Krzysztof Maczyński vel ByteEater
Karolina Napora
Karol Parkita – koordynator krajowy partii Możemy!
Bernard Pyszkiewicz – prezes stowarzyszenia Młodych(.)net
Krzysztof "Dr Yry" Radzimski
Sławomir Rychłowski – Polska Partia Piratów
Patryk Sadowski – filmowiec
Jacek Sierpiński
Michał Sobczyk
Krzysztof Sokołowski – zespół „Nocny Kochanek”
Dobromir Sośnierz – poseł na Sejm RP
Jacek Spendel – prezes Fundacji Wolności i Przedsiębiorczości, prezes Liberty International
Marcin Staryczenko – wiceprezes Polskiej Partii Piratów
Stanisław Stopka
Robert Suligowski – współprzewodniczący wrocławskiego koła partii Zieloni i członek Rady Krajowej
Dariusz Szczotkowski – prezes stowarzyszenia Niskie Składki
Piotr Śmielak – Stowarzyszenie Niepokonani 2012
Damian Śpiewok – Polska Partia Piratów
Cezary Świtała – prezes partii Libertarianie
Paweł Tanajno – kandydat na Prezydenta RP
Patrick Täsler
Jacek Tomczyk
Jacek Wilk
Artur Witczak
Krzysztof "Ator" Woźniak
Marek Zemsta – Kontestacja
Stanisław Żółtek – kandydat na Prezydenta RP


595835396151414b41686378_1589448240pPxD9rMn5nHgoZmWTRAPKZ.jpg


#CzysteNośniki #OpłataReprograficzna #StopACTA2 #ACTA #ACTA2 #StopACTA #NieDlaACTA

Statystyki zobacz

© copyright 2022 by Wykop.pl