•  

  pokaż komentarz

  straszna żenada.
  ta kwestia "ruscy" co to w ogóle ma być?
  nie tzreba być prawosławcym czy grekokatolikiem, żeby wiedzieć, że u nich w wigilię obowiązjue post- sresztą tak jak niedawno jeszcze u nas. żadnych mięs. żadnych

  •  

   pokaż komentarz

   @puchatyptys:
   Nie tylko mięs, zresztą podczas postu prawosławni dokonują wyboru z czego rezygnują- jedni całkowicie z mięsa, nabiału, słodyczy, inni tylko mięsa. Wiglii jako wigilii też nie mają, tylko idą do cerkwi na nabożeństwo w rodzaju katolickiej pasterki, a następnego dnia zaczynają normalne świętowanie, bez właśnie żadnych postów już- chyba o to chodziło panu w filmiku. Ale w żadnym wypadku nie jest to kolacja wigilijna.
   Ogólnie to rzeczywiście kompromitacja, już nawet nie o "ruskich" (pomińmy, że prawosławie jest dominujące nie tylko w Rosji) chodzi, tylko o wiedzę o tym, o czym robią program, a raczej jej brak oraz sposób odnoszenia się do innych ludzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @kasiknocheinmal:
   podepnę się pod ten wpis bo zaniepokoiło mnie stwierdzenie z którym nie bardzo się zgodzę "wigilii jako wigilii też nie mają" - wigilię a i owszem mamy podobną jak u katolików jak mi się wydaje - oczywiście postną (nawet mowy nie ma o mięsie!) w ramach ciekawostki powiem, że poprzedzoną szczególnie surowym postem w tym dniu (oczywiście w miarę możliwości od osoby) - przez surowy post należy rozumieć "bez jedzenia i wody" aż do momentu wigilii.

   kolejna ciekawostka apropo "pasterki" - nie wiem ile trwa w kościele katolickim, ale u prawosławnych w zależności od parafii raczej nie mniej niż 4 godziny ;)

   nie wiem dlaczego zrozumiałem, że prawosławni też czerpią z polsko-góralskich tradycji - to też świadczy o tej Pani znajomości historii ogólnie religii chrześcijańskiej !

  •  

   pokaż komentarz

   @Maver87:
   No to w takim razie chyba wigilia zależy od regionu, ponieważ moja bratowa mówiła, że w żadnych wypadku w domu rodzinnym wigilii nie obchodzą ;) Co do surowego postu to mówiła tak ogólnie o posiłku, nie w rozumieniu kolacji. W kościele katolickim pasterka 1,5-2 godziny, zależnie od tego jak bardzo się ksiądz wczuje. Za to samą liturgię macie przepiękną, a sensowniejszej przysięgi ślubnej niż u Was, w wypadku ślubu kościelnego nie widziałam.

  •  

   pokaż komentarz

   @kasiknocheinmal: Nie wiem jak w Rosji ale na Ukrainie prawosławni obchodzą wigilię. Po ukraińsku nazywa się swiatyj weczir (święty wieczór). U mnie w rodzinie kultywuje się jeszcze taką tradycję, że dzieci przynoszą dziadkom, wujkom, rodzicom chrzestnym wieczerzę (tzn jakiegoś gościńca do jedzenia - ja dostałem od chrześniaka torbę ze słodyczami i owocami ;) ), a ci odwdzięczają się im prezentem - jeżeli dzieci są starsze to najczęściej są to pieniądze.

  •  

   pokaż komentarz

   @puchatyptys: O "ruskich" mówił kucharz, który nie musi być poprawny politycznie. Dziennikarka powinna go poprawić, ale nie czepiajmy się jej słownictwa.
   @Maver87: Nikt nic nie mówił o czerpaniu z tradycji góralskich. Kucharz stwierdził jedynie, że skoro rosyjski turysta zawita już w Zakopanem, to nie ważne od okazji i tak wcisną mu ogórki, smalec i oscypka.

  •  

   pokaż komentarz

   kutia akurat to domena wschodniej części Polski, nie tylko wyznawców prawosławia ;)

  •  

   pokaż komentarz

   Wyjaśnię może - nie bronię tutaj TVN, bo uważam tę stację za skaranie boskie - ale pani pogodynka przeprowadzała wywiad z kucharzem z jednej z zakopiańskich knajp, które przygotowują posiłki dla tzw. Nowych Ruskich , którzy przyjeżdżają do Zakopanego na narty. Formalnie Nowi Ruscy są prawosławni, ale ogólnie są mało religijni i o swojej prawosławnej tradycji wiedzą mało albo zgoła nic. Po prostu w Rosji jak święta zaczynają się na Nowym Roku tak trwają aż po prawosławne Boże Narodzenie i z religią jako taką nie mają nic wspólnego.

   Tego nie będą jedli polscy prawosławni tylko areligijni średniozamożni turyści z Moskwy czy Petersburga, którzy przyjechali do Zakopanego pojeździć na nartach.

   I większą żenadą jest określanie tego sortu ludzi jako reprezentacji prawosławia... to już lepiej było pójść do warszawskiej cerkwi i pogadać z tamtejszym popem albo jego owieczkami o prawosławnych zwyczajach.
   Ale najwyraźniej TVN ma jakiś deal z zakopiańską knajpą... może w następnej turze jadą pracownicy tej stacji i będą wpierniczać te mięsiwa i pasztety???

  •  

   pokaż komentarz

   @Maver87: Ale denerwuje was jak się was kacapami nazywa co nie?

  •  

   pokaż komentarz

   @OnlyShadow: Bratowa z Abchazji, więc tam może być jeszcze inaczej- w sumie Ukraina i okolice ma (choćby z racji terenów) sporo ludności mniej lub bardziej związanej z polskimi tradycjami, a okolice Morza Czarnego z polskimi terenami są powiązane trochę większą odległością historyczną, to może z tego to wynika? Ciekawa rzecz, wypytam bratową jak jej koleżanki z Białorusi, Ukrainy i Rosji obchodzą, może z tego coś się dokładniej dowiem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Maver87: Zrób AMA. Nie znam nikogo prawosławnego i z chęcią dowiem się paru rzeczy;)

  •  

   pokaż komentarz

   @isw: No wreszcie jakas rozsądna wypowiedź w tym wątku.
   Oczywiście wywiad jest głupi, ale jest głupi właśnie z tego powodu, ze ani pani pogodynka, ani wywiadowany kucharz nie mieli żadnego innego skojarzenia z prawosławnymi jak tylko Rosjanie przyjeżdżający na święta do Zakopanego. Natomiast zupełnie nie rozumiem tych wszystkich oburzonych wypowiedzi napisanych przez prawosławnych, że sie ich nazywa "Ruskimi", że u nich wigilia tak nie wygląda itd., bo autorzy tych wypowiedzi wyraźnie nie rozumieją, że ten materiał w ogóle nie jest o nich. On jest faktycznie o Ruskich, i o tym, co oni jedza w jakims hotelu czy pensjonacie w Zakopanem, gdzie przyjeżdżają na święta. A z autentyczna prawosławną wigilia ma to wspólnego tyle co nic, ot, głupie i nietrafne skojarzenie osób obecnych na ekranie.

  •  

   pokaż komentarz

   @kasiknocheinmal: > Cytowany tekst...moja bratowa mówiła, że w żadnych wypadku w domu rodzinnym wigilii nie obchodzą

   Cytowany tekst...
   nie wiem skąd jest Twoja bratowa, ale wszyscy prawosławni, znani mi na Podlasiu (Hajnówka, Bielsk Podlaski, Siemiatycze ,Białystok), a także w Warszawie, obchodzą wigilię.

 •  

  pokaż komentarz

  Myślałem, że na koniec jeszcze podsumują "czyli prawie jak ludzie"...
  Żenada, ale jaka TV taki poziom programów...

 •  

  pokaż komentarz

  Stereotypy według DD TVN:
  Polak = Katolik
  Prawosławny = "Rusek"

  Tragedia!

  Do tego: "Czy oni również mają ochotę spróbować naszych potraw?" brakowało mi tylko "Czy oni, tak jak my oddychają powietrzem?"

  •  

   pokaż komentarz

   @Moloch99:

   Stereotypy według DD TVN:
   Polak = Katolik


   no to wychodzi na to, że DD TVN to narodowcy :) Bo ten sam stereotyp - "wielka polska katolicka" itp. Prawosławny może być właśnie co najwyżej "rusek", albo "dziki wschód" wg tej logiki.

   A na marginesie - straszna pierdoła i bicie piany. Dzięki bogu nie jestem wyznawcą żadnej religii i nie muszę się obrażać o pierdoły czy tam nawet niekompetencje na tej płaszczyźnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @sgsman: ale czego źródło? wykrzykiwanych haseł "wielka polska katolicka" na śmiesznych marszach narodowców? Serio? :)

  •  

   pokaż komentarz

   Stereotypy według DD TVN:
   Polak = Katolik
   Prawosławny = "Rusek"


   @Moloch99: oj chyba nie tylko wg TVN. Na podlasiu sporo osób mówiąc prawosławny myśli ruski. I naprawdę nie są to pojedyncze osoby.

  •  

   pokaż komentarz

   @Moloch99: Raczej Polak to "katol" jako symbol polskiego zaścianku.Pamiętajmy że wg.tvn hasło "Bóg honor ojczyzna " to hasło obaźliwe(o ile się nie myle byla to dziennikarka DDTvn)

  •  

   pokaż komentarz

   @rajet: śmieszni mniej czy bardziej, warto zapoznać się ze stosunkiem myśli narodowej do innych religii mimo wyznawanego hasła (np. w "My, nowe pokolenie", gdzie J. Giertych, "hardkorowy" katol i chyba największy zwolennik tego hasła zachęca wszystkich narodowców do gorliwego wyznawania swojej religii, czy to wyznania prawosławnego, czy islamu, czy mozaizmu). Inna sprawa, że sporo narodowców to dziś po prostu ateiści.

  •  

   pokaż komentarz

   @sgsman:

   Inna sprawa, że sporo narodowców to dziś po prostu ateiści.

   raczysz chyba żartować :D tak jest ich sporo, że jakoś nie mogą przebić się zza skandowania "bóg, honor i ojczyzna", "wielka polska katolicka" i deklaracji ideowej onru, która zakłada "Oparcie pojęć Sprawiedliwości, Moralności, Sumienia i Honoru na doktrynie Chrześcijaństwa jako religii objawionej".
   Z drugiej strony nop też jakoś ateistyczny nie jest.
   Ciekaw jestem gdzie zatem widzisz tych narodowców-ateistów. Chyba w kibicach pielgrzymujących na jasną górę z szalikami "Witamy w piekle" i czyniących z pielgrzymki kolejny wiec polityczny :D

  •  

   pokaż komentarz

   @rajet: odnoszę wrażenie że chodzi o skinheadów-słowian, a nie o narodowców... ale oni też raczej nie są ateistami, tylko wyznawcami światowida...

   Ale właśnie to co mi się podoba w Prawosławiu to to, że są bardzo tradycyjni.

  •  

   pokaż komentarz

   @rajet: Przykro mi ale nie masz racji. Wystarczy poczytać fora nacjonalistyczne żeby zobaczyć jaki jest odsetek ateistów i jak często to podkreślają. Zresztą dla Ciebie i tak to nie ma znaczenia bo zapewne i tak stwierdzisz nacjonalista-ateista= nazista nacjonalista-katolik=frankista(?) nacjonalista-muzułmanin= też pewnie wg. Ciebie jakiś psychol.Ps. bardzo chciałbym zobaczyć zdjęcie tego szalika, na stronie wyborczej prócz zmanipulowanego artykułu i 53 zdjęć z tej pielgrzymki nie ma zdjęć rzeczonego kontrowersyjnego szalika

  •  

   pokaż komentarz

   @jasiulec:

   Wystarczy poczytać fora nacjonalistyczne
   wyobraź sobie, że czasem dla beki właśnie czytam :) Szczególnie lubię te kibolsko-nacjonalistyczne gdzie nie brak też 14/88 w podpisach i nickach :) Polecam każdemu na poprawę humoru.
   Gdzie normą jest stwierdzenie - ateista=lewak.

   bardzo chciałbym zobaczyć zdjęcie tego szalika

   http://i43.tinypic.com/jua91d.jpg

   ale możesz też nie dać wiary, że kibice na tę okazję nie zmieniali swych uniformów na apaszki i lakierki, a poszli w barwach klubowych :)
   Bo wiadomo - informacja z GW, więc na 100 kłamstwo :)

  •  

   pokaż komentarz

   @rajet:Zapewne chodzi Ci o kibice.net. Jednak z tego co naczytałem się przed 11.11.11 na forach stricte nacjonalistów widać że jest w tym środowisku spory dysonans sprawie ateizmu(a ateista=lewak odnosi się do wojujących ateistów wg. schematu "Ateizm tak, antyklerykalizm nie"). 14/88 coś słabo ma się do polskiego nacjonalizmu.Ps.chodziło mi o zdjęcie szalika na rzeczonej pielgrzymce/mszy a nie pierwsze lepsze z google.No i oczywiście rzeczony artykuły z wyborczej http://m.wyborcza.pl/wyborcza/1,105226,10925282,_Staruch__z_pielgrzymka_na_Jasna_Gore.html

  •  

   pokaż komentarz

   @lkzb: Prawosławny to wg Ciebie "rusek" a jak nazwiesz Rosjanina-katolika, czy Ukraińca bądź Białorusina-katolika?
   jest wiele stereotypów na temat Polaków Niemców, Czechów - zgadzasz się z nimi?

   Cytowany tekst...Na podlasiu sporo osób mówiąc prawosławny myśli ruski. I naprawdę nie są to pojedyncze osoby
   Cytowany tekst...

   ... to tylko dowodzi że na Podlasiu jest sporo osób wierzących, ale mało wiedzących o Chrześcijaństwie.

 •  

  pokaż komentarz

  Nic nowego. Przecież prawie każdy odcinek "Dzień dobry TVN" to jedna wielka kompromitacja. Codzienna dawka porannej głupoty i dyletanctwa.

 •  

  pokaż komentarz

  No i na dodatek Podlasie to sami prawosławni "Ruscy", co jest nieprawdą. Prawosławni to mniejszość, spotykana przede wszystkim w Białymstoku i Bielsku Podlaskim. Podobna propaganda, jak sami Niemcy mieszkają na Śląsku.