•  

  pokaż komentarz

  szkoda, że ciekawie i obiektywnie napisany tekst wrzucono na wykop z tak jednostronnym komentarzem. rozumiem, że ma być atrakcyjnie, ale po co przekłamywać przekaz?

  •  

   pokaż komentarz

   "Gdybym był rzetelnym dziennikarzem, powinienem po równo rozpatrzyć wszelkie za i przeciw, gdy tymczasem skupiłem się jedynie na grzechu kościoła. Stało się tak jednak za sprawą słów Innocenta o nienawiści wobec Papieża i za sprawą mojego zdziwienia nieobecnością Katolików w tym kraju. Kwestię winy lub nie-winy Jana Pawła II pozostawiam pod rozwagę Was wszystkich we własnym zakresie."

   Poza tym:
   -tytuł wpisu to "Księża podczas ludobóstwa"
   -opis na wykopie to fragmenty tekstu Konrada

   Naturalnie także uważam, że ci księża byli bardziej Hutu niż księżami, co nie zmienia faktu, że byli księżami. I że JP2 tam był. I że mógł coś zdziałać. I że tego nie zrobił. I że wcale nie był taki wspaniały, jakim się go przedstawia w Polsce.

  •  

   pokaż komentarz

   tak, zauważyłem, że to fragmenty. ale zamiast wybrać fragment można spróbować w kilku zdaniach streścić tekst i zwrócić uwagę, że mówi o roli niektórych księży. autor tekstu - przyznając się do swojej nieobiektywności - moim zdaniem wykazał się paradoksalnie o wiele większym obiektywizmem.

  •  
   b..........l

   0

   pokaż komentarz

   siemano. Proszę o jakieś dokładne źródła dot. ludobójstwa w Rwandzie i udziale w tym Kościoła Katolickiego. Będę wdzięczny zarówno za literaturę obiektywną jak i subiektywną. Dzięki temu wykopowi zainteresowały mnie aspekty "przemilczane" w współczesnej Europie. Być może, albo nawet na pewno niedawno zdarzyła się zbrodnia większa niż rzekomo olbrzymi w skutkach holocaust. Proszę o rzeczowe odpowiedzi.

  •  

   pokaż komentarz

   "-Bruneteau, B. Wiek ludobójstwa, Warszawa, "Mówią wieki", 2004.
   -Ilibagiza, I., Erwinmm, S. Ocalona aby mówić, Duc In Altum, 2007.
   -Kayitesi, A., Jeszcze żyjemy, Warszawa, Muza SA, 2007.
   -Coff, C., Pamięć kości, Rzeczpospolita SA, 2007.
   -Pałyga, J., Rwanda czas apokalipsy czas nadziei, Apostolicum, Ząbki 1998."

   Tyle wiem z wiki. Proponuję napisać maila do Konrada, pewnie chętnie pomoże :) Rzuć też okiem na komentarze niżej.

  •  

   pokaż komentarz

   **po pierwsze zabijający księża to byli hutu, prosze nie kreować sobie w głowach obrazu białego księdza z europejskimi wartościami!

   i warto odpowiedzieć na pytanie dlaczego do tego doszło?
   Tutsi inaczej wyglądali i tylko za to zginęli?
   Nie, oni byli dla nich jak plaga, która zalała cały kraj, mała grupka uchodźców nagle stała się elitą kraju**, najbogatszymi ludźmi, którzy często po trupach doszli do władzy, hutu było pospólstwem i w końcu zorganizowali się aby odzyskać własny kraj, tak okrutny sposób, owszem, ale nie jest im kulturowo obcy, to nie jest ewenement w ich kulturze, to wpisuje się w ich historie, a jest zaskakujący tylko ze względu na skale - 1mln w 100 dni, Hitler takiej przepustowości nie miał i nikt nigdy, bo to nie była walka rządzących, tylko narodu o przetrwanie, o lepszą przyszłość dla dzieci, a gdy zaczęło się zabijanie, każdy kolejny krok nakręcał coraz to gorsze zbrodnie.
   Dla świata to były bawiące się małpki brzytwami, a właściwie meczetami bo za biedni byli na normalną broń, świat na to patrzył i nic nie robił, w wiadomościach oglądaliśmy to i nic, a przecież to najokrutniejsza zbrodnia z możliwych, my mamy swój holokaust z przed pół wieku, a tu na naszych oczach robi się okrutniejszą powtórkę, przecież to było w czasach gdy w Polsce były już bardzo dobrze rozwinięte wolne media.

  •  

   pokaż komentarz

   dramat: w pierwszym akapicie moge nawet sie nieco zgodzic (choc zalatuje rasizmem, w czym gorszy jest czarny ksiadz od bialego? jesli czarny to juz moze zabijac?)

   ale w drugim P*ysz jakpotluczony. skad wziales te brednie?

   zapraszam do czestego odwiedzania bloga, niedlugo opisze roznice tutsi i hutu. bo to kolejna sprawa zupelnie inaczej widziana w rwandzie a inaczej przedstawiana przez media w europie

  •  

   pokaż komentarz

   "skad wziales te brednie?" no niezły poziom, co tu dodać, ależ oczywiście wyssałem z palca, każde słowo to zupełna brednia nie związana z rzeczywistoscią niewarta sprawdzenia
   nawet jeśli gdzieś totalnie rozminąłem się z prawdą to nie lepiej wskazać i udowodnić gdzie? sam jestem ciekaw
   pisałem z głowy informacje z różnych artykułów, reportaży nawet filmów, kiedyś interesowałem sie tym tematem z chęcią zweryfikuje poglądy ale daj człowieku szanse

 •  
  a.......i

  +19

  pokaż komentarz

  "zamordowano niemal milion ludzi w niemal równe sto dni"...Okrucieństwo ludzi nie zna granic...

 •  

  pokaż komentarz

  zawsze mnie zastanawia dlaczego w polsce panuje taki kult jednostki i w kierunku papieza nie moze isc zadna krytyka

  •  

   pokaż komentarz

   A ja się zastanawiam dlaczego ludzie nie mogą zrozumieć, że papież jest głową KK który cały czas mówi, że nie można zabijać, a nie szefem supermocarstwa który może wysłać 100tys. żołnierzy aby zaprowadzić porządek w jakimś państwie.

 •  

  pokaż komentarz

  o kuźwa...

  szybkie wnioski: Na świecie jest okropnie, niby mamy nowoczesną cywilizację. Ale ja się pytam czy aby na pewno, co rusz słychać jakieś gwałty na dzieciach, morderstwa itd. I teraz, w tym cywilizowanym społeczęństwie najwięcej jest..."chrześcijan, katolików" przynajmniej w Polsce.
  Czyżby okazało się że tak naprawdę religia przekazuje to co prezentują katolicy? A co prezentują katolicy? Widać chociażby po tzw moherach. I to nie jest wina ludzi którzy źle rozumują tylko tego co im się mówi i oni na tej podstawie rozumują.
  Zresztą człowiek w miarę inteligenty wie że już minęło tyle lat że obecna religia została tak okropnie zdeformowana że zostało w niej to co widzimy...morderstwa, gwałty, kłótnie, spieranie się itd. itd.
  Do katoli -> tak to atak na was... ;/

  •  

   pokaż komentarz

   tak, z religii katolickiej po tylu latach zostały już tylko gwałty i mordy...

  •  

   pokaż komentarz

   "Na świecie jest okropnie, niby mamy nowoczesną cywilizację. Ale ja się pytam czy aby na pewno, co rusz słychać jakieś gwałty na dzieciach, morderstwa itd"
   Np. za morderstwo trzeba odsiedzieć 15lat, to jest sprawiedliwość w "nowoczesnej cywilizacji".

   "A co prezentują katolicy? Widać chociażby po tzw moherach."
   Bo to jest grupa reprezentatywna... ale przynajmniej nie zarzynają ludzi, nie?

   "Zresztą człowiek w miarę inteligenty wie że już minęło tyle lat że obecna religia została tak okropnie zdeformowana że zostało w niej to co widzimy...morderstwa, gwałty, kłótnie, spieranie się itd. itd."
   Nie wiem czy śmiać się czy płakać z powodu Twojego błyskotliwego wywodu...

  •  

   pokaż komentarz

   Mimo wszystko z urzędu dostał kilka plusów i nadal jest na +2 (obojętnie jak, ale po "katolach" pojechał także się należy...)

  •  

   pokaż komentarz

   bo jest to modne.
   Większość ludzi plusujących plucie na katoli, to nie zatwardziali ateiści tylko dzieci które korzystają z tych tekstów jako usprawiedliwienia swojej niechęci do niedzielnej mszy czy lekcji religii, do których ZMUSILI ICH RODZICE. Przecież to całe dwie godziny w tygodniu które można spędzić jako wolne.

   widząc taką REPREZENTATYWNĄ młodzież, która nie umie spokojnie powiedzieć NIE, tylko wymyśla jakieś bluzgi, sam popieram Chrzest i inne sakramenty w wieku 18 roku życia, dla chętnych w ramach własnej decyzji.
   Przynajmniej ty tysiące pseudo specjalistów od (bluzgania) kościoła słowem by sie nie odzywało, i trollizm by sie zmniejszył.
   Słowem: Społeczność internetowa by tylko na tym skorzystała.

 •  

  pokaż komentarz

  Oskarżenia pod adresem Jana Pawła II zawarte w artykule opierają się w głównej mierze na informacjach uzyskanych od 2 miejscowych osób (Innocent i Robert), którzy formułując swoje oskarżenia wykazują się brakiem pewnej podstawowej wiedzy w tym temacie.

  Innocent nie wie za bardzo jak nazywa się osoba którą oskarża:
  "- Jak on się nazywał? - zastanawia się Innocent - Jean Paul…?"

  A Robert myli się twierdząc że papież odwiedził Rwandę w 1993r.
  "Tłumaczy czym była wizyta Jana Pawła II na rok przed ludobójstwem w kraju, w którym księża, biskupi i arcybiskup nawoływali do zbrodni."

  Do ludobójstwa doszło w 1994r. Papież odwiedził Rwandę w 1990r:
  "Pastoral Visit in Tanzania, Burundi, Rwanda and Yamoussoukro (1-10 September).
  Apostolic Voyage 49"
  http://www.vatican.va/news_services/press/documentazione/documents/santopadre_biografie/giovanni_paolo_ii_biografia_pontificato_en.html

  •  

   pokaż komentarz

   z tej strony autor bloga

   Powiedzialem Innocentowi co napisales i przyznal ze faktycznie moze to byc 1990, ja teraz nie jestem w stanie tego sprawdzic. w 1990 Innocent mial 4 latka wiec jest calkiem mozliwe ze nie pamieta dokladnie. ja nawet nie pamietam ile mialem lat jak bylem na spotkaniu z papiezem w Polsce, pamietam tylko ze bylem w podstawowce. Innocent jedynie pamieta, ze bylo to przed ludobojstwem.
   co wiecej nie podejrzewam by mial jakikolwiek cel by cos wymyslac. powiedzial ze ludzie go nienawidza, ale sam caly czas podkresla ze do katolikow nie ma nic.

   calosc oparlem na rozmowie z kilkoma osobami (wspominam o dwoch) ale moje glowne zrodlo wiedzy to wspomniana w tekscie ksiazka. czysty dokument z tzw neutralnym punktem widzenia. jak wspomnialem w tekscie opisuja takze heroiczne postawy ksiezy, ja jedynie skupilem sie na tych negatywnych, o czym wyraznie w tekscie informuje.

   niestety: chcemy tego czy nie - ksieza strzelali do ludzi. ale tu kazdy strzelal do kazdego

  •  

   pokaż komentarz

   wogole oi cyzm to jest jakas powiesc? science-ficition?:O

  •  

   pokaż komentarz

   To zaraz zaczniemy opowiadania polskich ówczesnych czterolatków ze Stanu Wojennego? "Brak teleranka, ale nie pamiętam dokładnie tak coś mi mama przypomina, więc Jaruzelski był szatanem!"