•  

  pokaż komentarz

  treść tego wykopu można zmieścić w opisie, zakop

 •  

  pokaż komentarz

  czy ważne jest, aby faza była podłączona z lewej strony gniazdka? Podłączałem gniazdka w całym domu i nie zwracałem na to uwagi. Są jakieś konsekwencje prócz fachowości i poprawności podłączenia?

  •  

   pokaż komentarz

   @Weeman86: Prawdę mówiąc to nie ma w Polsce jasno określonej zasady co do pozycji L i N w gnieździe. Ale generalnie przyjmuje się, że faza powinna być z lewej strony. "Bolec" oczywiście na górze.
   Dla urządzeń nie ma znaczenia jak podłączymy (a przynajmniej te przeznaczone na polski rynek jeśli są wyposażone we wtyczkę, to nie mogą tego wymagać), z resztą nie da się tego zachować z racji popularnych u nas podwójnych gniazdek, gdzie po prostu w zależności od tego gdzie podłączymy wtyczkę to faza raz będzie z lewej, a raz z prawej.
   Jest wyjątek - kotły gazowe przeważnie wymagają fazy z lewej strony, inaczej nie działa wykrywanie płomienia na palniku i taki kocioł się nie załączy, tylko będzie zgłaszać błąd.

   Co do artykułu, to tylko w naprawdę fachowo wykonanych instalacjach te kolory wszędzie się zgadzają. W pozostałych (niestety większość) zdarzają się miejsca, gdzie kolorystyka jest spartolona. Tym bardziej jeśli chodzi o bardzo stare instalacje, także z powodu innych norm wtedy obowiązujących.
   Generalnie nigdy nie wolno ufać kolorom przewodu, tak samo jak temu, że wyłączając bezpiecznik odcinamy dopływ prądu. ZAWSZE trzeba się wesprzeć odpowiednimi pomiarami zanim zaczniemy coś majsterkować. Dlatego elektryka to zdecydowanie zajęcie dla fachowca lub kogoś, kto ma o tym spore pojęcie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Weeman86: dokładnie tak jak mówi kolega, Ty zrobiłeś po amerykańsku, bo tam właśnie tak jest, że faza z prawej.

  •  

   pokaż komentarz

   @michcio: nie strasz ludzi, masz oczywiście sporo racji, ale chyba każdy kto ma trochę wiedzy technicznej i rozsądku da sobie z gniazdkiem radę. Dlatego właśnie wrzuciłem to znalezisko żeby ludzi więcej wiedzieli, co nie oznacza, że nie trzeba podchodzić z dużą ostrożnością do tematu.

  •  

   pokaż komentarz

   @michcio: chyba najlepiej sprawdzić próbnikiem który przewód jest fazowy ale lepiej i tak nie dotykać niczego bez wyłączenia bezpiecznikół

  •  

   pokaż komentarz

   @p4trykx: jak wyłaczysz bezpieczniki..... to jak sprawdzisz który jest fazowy?

  •  

   pokaż komentarz

   @michcio: według moich doświadczeń kolory jednak najczęściej się zgadzają (jeżeli chodzi o owe instalacje), choć z małymi wyjątkami. Przewody 4x1,5mm2 czasem mają szarą żyłę zamiast niebieskiej , i we włącznikach schodowych często się spotyka fazę na żółto-zielonym lub niebieskim w przewodzie między włącznikami.

  •  

   pokaż komentarz

   @michcio: Dlaczego kotły muszą mieć z lewej fazę, żeby wykryć płomień? Faktycznie tak jest, kiedyś miałem i nie działało, kiedy się włożyło wtyczkę odwrotnie (chociaż sam piecyk się włączał).

  •  

   pokaż komentarz

   @Weeman86:
   Nie ma to żadnego znaczenia, jak sobie podepniesz tak będziesz miał.
   Najbardziej irytujący są ludzie, którzy wierzą, że prąd rozpoznaje kolory i dziurki w śwince.

  •  

   pokaż komentarz

   @skud:
   Najważniejsze, to nieć próbówkę(neonówkę) przy sobie i jej używać :)

  •  

   pokaż komentarz

   @asfalt6: Nad palnikiem jest elektroda jonizacyjna. Służy ona do wykrywania obecności płomienia. Wykorzystywane jest zjawisko przepływu prądu pomiędzy obudową a metalowym palnikiem (obudową) kotła poprzez płomień. Jeśli na elektrodę będzie podany przewód neutralny, to przepływu prądu nie będzie, bo obudowa (przewód ochronny) ma przeważnie potencjał równy temu na neutralnym, lub też bardzo bliski.
   Stąd elektronika działa, bo dla niej jest to bez znaczenia, ale płomienia nie wykryje.
   Generalnie, jak już pisałem, takie urządzenia, które wymagają konkretnej kolejności podłączenia do zasilania nie mogą być wyposażane we wtyczkę. Takie coś można stosować np. w UK, USA czy innych krajach, gdzie pozycja fazy jest ściśle ustalona, ale nie u nas. Ale rzeczywistość swoje...

 •  

  pokaż komentarz

  Co oznaczają kolory przewodów elektrycznych?
  Nie dotykaj !!!

 •  

  pokaż komentarz

  Zamieszczam uzupełnienie tematu żeby nie było tak ubogo http://www.eitpg.za.pl/znaczenie_kolorow_przewodow.html

  •  

   pokaż komentarz

   @skud:
   Wszystko pięknie, tylko weź pod uwagę, że w Polsce to niestety nie działa, przez 30 lat pijani elektrycy kładli w wielkiej płycie to co mieli i możesz teraz mocno się zdziwić, nikt wtedy nie patrzył na kolory, jaki mu się podpiął, taki był.

 •  

  pokaż komentarz

  Odradzam bawić się w elektryka bez sprawdzenia przewodów testerem napięcia (tylko 2 zł) lub jakimś miernikiem. Nigdy nie można mieć pewności jak są podłączone.