•  

  pokaż komentarz

  I znów wszystko sprowadza się do tego, że ktoś ma się o nas zatroszczyć :) Jak kiedyś szlachcie król się nie podobał to nie pisali do papieża/cara/cesarza tylko chwytali za szable...

  •  

   pokaż komentarz

   @zburzycsejm: dzisiaj też łapia za szable, ale przed redtube...

  •  

   pokaż komentarz

   @Hiera: Oby tylko taki szlachcic nie krzyżował miecza z sąsiadem :D

  •  

   pokaż komentarz

   @zburzycsejm: No tak, robiła się wojna domowa, kraj robił się jeszcze bardziej podzielony - bo przecież nie cała szlachta się buntowała. Wojna, plądrowanie, głód. A w ostateczności król bunt tłumił, a kraj był biedniejszy. A nawet jak szlachcie się ewentualnie udało, to żarli się kogo wsadzić na tron. Po jakimś czasie mowy król nie podobał się kolejnej szlachcie, więc zabawa zaczynała się od początku.

   Nie mówiąc już o możliwości takich na przykład chłopów, których przecież była większość - no mogą się zbuntować, ale kończy się rzezią.

   To ja już wolę współczesne rozwiązywanie problemów - sądem i wyborami.

   Sorry, ale przykład kretyński, zwłaszcza w odniesieniu do tematu wykopu. Poza tym jak sobie wyobrażasz wzięcie sprawy we własne ręcę, gdy sąd przewleka postępowanie? "Męska rozmowa" z sędzią?

 •  

  pokaż komentarz

  Zawsze można przecież udać się do innego trybunału, któremu Polska podlega.

  •  

   pokaż komentarz

   @Hiera: Zartujesz? Bo jesli nie, to moze wymien do jakiego innego miedzynarodowego Trybunalu mozna osobiscie zlozyc skarge na lamanie praw czlowieka.

  •  

   pokaż komentarz

   @hahacz: ETPCz powstał przy Radzie Europy choć nie jest jej organem.
   Polska należy np do UE czyli podlega również pod Europejski Trybunał Sprawiedliwości (chociaż tu RP ma protokół, który nie uprawnia Polaków do dochodzenia swych praw - w tym praw człowieka).
   Polska jest tez członkiem ONZ, a tam też są różnego rodzaju trybunały i komisje, które zajmują się ochroną praw człowieka ( http://www.un.org/en/rights/ ) i co śmieszne na swoje oczy widziałem takie postepowanie wszczęte wobec uczelni przez studenta wyrzuconego ze studiów za , jak twierdził, jego żydowskie pochodzenie i orientację seksualną. Ale podsumowując, zmuszono Polskie władze do zajęcia się to sprawą i dokonania sprawozdania z wykonanych czynności.

   A wracając do ETPCz, to nie zgadzam się na odrzucanie kierowanych do nich skarg jako bezzasadnych w przypadkach opisanych w artykule, ale dobrze tez wiesz, że ludzie zasypują różne instytucje swoimi sprawami, niekoniecznie właściwie...

  •  

   pokaż komentarz

   @Hiera: Nie znam innego Trybunalu miedzynarodowego do ktorego mozna zlozyc skarge osobiscie na lamanie wszystkich praw czlowieka, takich jak opisane w Konwencji i protokolach dodatkowych. Trybunal przeciwko zbrodniom wojennym pomijam, bo to nas w praktyce nie dotyczy, nie bylo formalnie wojny ostatnio w Polsce. Do TSUE, ktory wspominasz nie mozna zlozyc skargi osobiscie (zastrzenie ktore zrobila Polska dotyczy tylko takich przypadkow, ktorych nie ma w polskim prawie, a wiekszosc jest, zatem to zastrzezenie duzo nie szkodzi, o wiele bardziej szkodliwy jest brak mozliwosci osobistego zlozenia skargi). Mozna zlozyc skarge do Genewy, ale to nie Trybunal. Na podanej przez Ciebie stronie tez takich Trybunalow nie widze. Co najwyzej dotyczace jakis waskich wycinkow lamania praw czlowieka, czyli praw rasowych. Ale brak jest mozliwosci skarzenia lamania praw czlowieka np. poprzez pozbawienie prawa do sadu lub prawa do odwolania lub na nierzetelny proces sadowy.

   Owszem, mozna domniemywac, ze wiele skarg w Strasburgu jest odrzucanych zasadnie, ale wiele z pewnoscia jest tez odrzucanych bezzasadnie, bo przykladow tego jest sporo, po prostu jest wysylana standardowa odpowiedz bez uzasadnienia, ze nie dopatrzono sie naruszenia Konwencji i tyle. I to ma miejsce nawet w takich sprawach, ktore sa zupelnie analogiczne do juz w przeszlosci pozytywnie przez Trybunal rozpatrzonych i zakonczonych wyrokiem stwierdzajacym naruszenie Konwnecji. Zatem panuje tam wolna amerykanka, Trybunal robi co chce, jest kompletnie w tym wzgledzie nieprzewidywalny. Po wejsciu w zycie protokolu 14 moze juz nawet oficjalnie sobie przebierac w skargach, ktore zaakceptuje, a ktore nie, nawet jesli skargi sa zasadne.

 •  

  pokaż komentarz

  "Bardzo istotna ze względu na dopuszczalność skargi jest wykładnia dokonana przez Trybunał znaczenia pierwszego zdania w art. 6 Konwencji: "Każdy ma prawo do sprawiedliwego i publicznego rozpatrzenia jego sprawy w rozsądnym terminie przez niezawisły i bezstronny sąd". Trybunał uważa, że ponieważ nie jest sądem apelacyjnym od niekorzystnych rozstrzygnięć sądów krajowych, nie ma obowiązku badania błędów co do faktów i co do prawa popełnionych przez sąd krajowy. Zdaniem Trybunału nawet jeżeli sąd krajowy nie przestrzegał przepisów prawa, nie stanowi to jeszcze naruszenia Konwencji. Oznacza to, że skarga, w której skarżący kwestionuje zasadność wyroku (niesprawiedliwy i krzywdzący wyrok, niewłaściwa interpretacja prawa krajowego przez sąd, błędna ocena dowodów i stanu faktycznego itp.), w świetle dotychczasowego orzecznictwa Trybunału zostanie uznana za niedopuszczalną. Takie stanowisko Trybunału niejednokrotnie kłóci się z dokonywaną przez wnoszących skargi do Trybunału interpretacją wyżej zacytowanego fragmentu art. 6 Konwencji (wg wielu skarżących skoro sąd rozpatrzył sprawę z dokonaniem mylnej oceny faktów i dowodów lub z naruszeniem przepisów prawa, oznacza to że niesprawiedliwe rozpatrzył sprawę), co jest jednym z powodów, dla których od 95 do 99% wnoszonych co roku skarg do Trybunału jest uznawanych przez Trybunał za niedopuszczalne i skargi te są odrzucane bez możliwości zaskarżenia (decyzja o niedopuszczalności skargi jest ostateczna)"
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Europejska_Konwencja_Praw_Cz%C5%82owieka#Warunki_dopuszczalno.C5.9Bci_skargi_indywidualnej

  •  

   pokaż komentarz

   @hahacz: Jeżeli trybunał rozpatrywał już podobną sprawę, kolejne nie są przez niego rozpatrzane. Zadaniem trybunału nie jest nakładanie kar, ale wskazywanie czy dany wyrok sądu krajowego jest zgodny z Konwencją.

  •  

   pokaż komentarz

   kolejne nie są przez niego rozpatrzane

   @gybefan: Co robione? :D

  •  

   pokaż komentarz

   @kabzior: sorry, przegrzanie mózgu :)

  •  

   pokaż komentarz

   @hahacz: nie widzę w tym nic dziwnego. Jeżeli coś narusza prawo krajowe, ale nie narusza konwencji, to trybunał tego nie rozpatrzy.

  •  

   pokaż komentarz

   @keeveek: Niesprawiedliwe, nierzetelne rozpatrzenie sprawy, jak stanowi art. 6 Konwencji i zgodnie z zasadami prawidlowego rozumowania, mozna uznac za naruszenie tresci Konwencji (art. 6 Konwencji), to ze Trybunal uwaza inaczej nie ma zrodla w zapisach Konwencji. Trybunal idac kontra zapisom Konwencji najwyrazniej chcial sobie w ten sposob ograniczyc ilosc pracy, ale to nie jest rzetelne, ze Trybunal tak interpretuje ten zapis.

  •  

   pokaż komentarz

   @gybefan: ""Identyczność sprawy" oznacza, że chodzi o nie dopuszczanie skarg w sprawach, w których już wcześniej zapadło orzeczenie Trybunału, a nie takich, w których istnieje jedynie pewne podobieństwo stanu faktycznego". Zadaniem trybunału wcale nie jest wskazywanie czy wyrok sądu krajowego jest zgodny z Konwencją, tylko m.in. czy w trakcie rozpatrywania sprawy nie naruszono Konwencji, a jesli chodzi o art. 6 Konwencji to czy sprawe rozpatrzono w rozsadnym terminie i sprawiedliwie oraz publicznie, z tym ze co do "sprawiedliwego rozpatrzenia" jak cytowano wyzej Trybunal ma specyficzne podejcie.

 •  

  pokaż komentarz

  Nawet jednak wygranie w Strasburgu niewiele daje, bo SN stoi na stanowisku, ze nie mozna wznowic postepowania na skutek orzeczenia ETPCz w Strasburgu.

 •  

  pokaż komentarz

  Świetny artykuł... ale nie do końca. Z jednej strony otwiera oczy - do tej pory wydawało mi się, że Trybunał jest nieomylny. Ależ byłem naiwny :)

  Z drugiej strony autor używa brzydkich chwytów zamiast skoncentrować się wyłącznie na faktach. Jeden przykład:
  W jednym akapicie autor pisze na początku o swoich przypuszczeniach (nie mających oparcia w faktach) a potem na ich podstawie wyciąga wnioski. Bardzo nieładnie.

  "Można podejrzewać, że nieco wnikliwiej odnośnie dopuszczalności rozpatrywane są skargi wnoszone przez kancelarie prawne, a nie osobiście przez poszkodowanych (...). Pomimo więc teoretycznej możliwości wnoszenia skargi samodzielnie, Trybunał swoim bezprawnym postępowaniem wymusza na zdesperowanych skarżących (świadomych istniejących wśród prawników układów i świadomych trudności w uznaniu skargi za dopuszczalną) konieczność utrzymywania korporacji prawniczych w Polsce i ponoszenia w związku z tym dodatkowych kosztów, aby zwiększyć swoją szansę na rozpatrzenie sprawy w Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu."

  Tak czy siak nie dość, że moje podatki idą na niewydolne sądownictwo w Polsce to jeszcze ich część idzie na niewydolny Trybunał. Czy jakaś część moich podatków idzie na słuszny cel? Poważnie pytam.

  •  

   pokaż komentarz

   @chafer:

   Tak czy siak nie dość, że moje podatki idą na niewydolne sądownictwo w Polsce to jeszcze ich część idzie na niewydolny Trybunał. Czy jakaś część moich podatków idzie na słuszny cel? Poważnie pytam.

   Dobre pytanie. Jedynie ta organizacja: http://informacjapubliczna.org.pl/ kiedys pomogala w walce o udostepnienie informacji publicznej i z ich raportow wynika, ze kilkuset osobom co roku pomagaja uzyskac informacje publiczna od instytucji, ktore czynia w tym wzgledzie obstrukcje, wiec mozna powiedziec, ze 1% podatkow na nich wydany jest raczej dobrze wydany, szczegolnie, ze bylo widac jak sie angazuja aktywnie przeciwko nieslawnej wrzutce Rockiego, a poza tym trudno mi znalezc wiarygodna (osobiscie przetestowana) odpowiedz na Twoje pytanie.

   Generalnie jednak, odnosnie wszelkich fundacji i stowarzyszen tez sie okazuje, ze trzeba byc ostroznym:
   http://www.wykop.pl/link/1029253/fikcyjna-dzialalnosc-organizacji-rzekomo-udzielajacych-bezplatnych-porad/