•  

  pokaż komentarz

  Dlaczego, dlaczego, dlaczego coś tak ważnego przepada w wykopaliskowym bagnie?!

  •  

   pokaż komentarz

   @Josif6969: Może i ważne, ale jak widać nie każdy chce to wykopywać w ciemno tylko dlatego, że ma ACTA w tytule, a czytanie kilkunastu stron projektu ustawy po angielsku nie wszystkim może sprawiać przyjemność. Informacja o pracach nad ustawą była już na wykopie, a skoro znalazłeś i zapewne przeczytałeś treść projektu to trzeba było się pokusić i napisać chociaż kilka zdań po polsku o najważniejszych założeniach i zalinkować do oryginału.

 •  

  pokaż komentarz

  Abstrahując od treści tej ustawy (która nie we wszystkich punktach przypadła mi do gustu, przynajmniej w obecnej wersji), pragnę przypomnieć, że w Polsce istnieje coś takiego jak inicjatywa ustawodawcza obywateli. W ostatniej kadencji Sejmu było zgłoszonych kilka projektów obywatelskich, wszystkie przepadły albo od razu - nawet nie dopuszczono do analizowania zapisów w podkomisjach - albo po szybkim odrzuceniu przez posłów.

  O skuteczności mniej formalnych środków takich jak np. interakcje z miejscowymi posłami nawet nie warto wspominać.

  Nie chodzi o to, żeby obywatele pisali ustawy. Wystarczy, jeśli wybiorą ludzi, którzy będą poważni i odpowiedzialni. Wtedy mądre przepisy zostaną przygotowane przez profesjonalnych prawników, a wątpliwej jakości umów międzynarodowych po prostu nie będziemy - jako państwo - sygnować.

  •  
   r......7

   +1

   pokaż komentarz

   @alkan: tu pojawia się drugi problem. Na ludzi mogliśmy głosować dopiero pierwszy raz w tamtym roku i to tylko w wyborach do senatu.

  •  
   I......o

   -1

   pokaż komentarz

   @alkan: Jak to powiedział kiedyś słusznie JKM: "Jak w korycie jest pełno, to świnie będą się pchały" - nie ważne czy masz odpowiednie wykształcenie, predyspozycje, ważne, że masz kasę na kampanię. Moim zdaniem:

   a) powinno się drastycznie obciąć pensję posłom (wiem, odkrywcze:) )
   b) powinno się zmienić ordynację wyborczą tak, żeby głosować na człowieka, nie na listę, to raz, a dwa, że powinna zawierać mniej kandydatów, nie nie wiadomo ile nazwisk ludzi-widm
   c) powinny być wymagania co do osób zasiadających w sejmie, takie i takie wykształcenie (prawnicze, administracyjne, politologiczne, socjologiczne), niemożność łączenia mandatu poselskiego z działalnością gospodarczą, itd. itp.
   d) najważniejsze: warto zastanowić się nad wprowadzeniem tego: http://pl.wikipedia.org/wiki/Demokracja_bezpo%C5%9Brednia .

  •  
   i...........e

   +1

   pokaż komentarz

   @alkan: Moim zdaniem podstawowym problemem jest to, że ta ustawa ma dotyczyć wyłącznie Amerykanów - nigdzie, gdzie czytałem na temat The Free Internet Act nie ma mowy o międzynarodowym kontekście tego projektu (jeżeli się mylę, to chętnie poznam źródło jakiejkolwiek informacji). Internet mimo, że powstał w USA nie należy wyłącznie do Amerykanów i jeśli już tworzyć jakieś reguły to z myślą o wszystkich a nie o własnym tyłku. W takim wypadku, dokument powinien stać się "Umową" i starać się o wprowadzenie w poszczególnych krajach na podobnych zasadach co (sic) ACTA.

  •  
   r......7

   0

   pokaż komentarz

   @Innvisio: coś ci się pomieszało chyba. Jeśli poseł zarabiałby wielkie gówno i musiałby być socjologiem czy prawnikiem i nie mógłby łączyć tego z inną pracą to posłami byliby młodzi, wykształceni humaniści, którzy swoje dyplomy zdobyli stosując zasadę 6Z (zakuć, zapić, zdać, zapić, zapomnieć, zapić).

  •  
   I......o

   +1

   pokaż komentarz

   @rudy2007: nie "wielkie gówno" tylko po prostu nie 8000-9000pln z dodatkami za zasiadanie w komisjach, plus kasa na biuro poselskie, której nikt nie rozlicza, to raz.

   Dwa, z socjologami, magistrami administracji, politologami, nie byłoby problemu, bo myślę że chętnie wyszli by zza kasy w Tesco :)

   Po trzecie: Tacy posłowie już są :) ba, nawet ci bardzo znani, np. Biedroń, politolog zdaje się, nie wiedział co to konwent seniorów :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Innvisio: powinno się drastycznie obciąć pensję posłom
   Najlepiej żeby byli posłami za darmo, żyliby tylko z łapówek.
   <sarkazm off>
   Moim zdaniem posłowie powinni mieć bardzo wysokie pensje, ale jednocześnie powinni odpowiadać za swoje decyzje swym majątkiem. I oczywiście nie powinno być ich 460, myślę, że 10/województwo wystarczyłoby w zupełności.

 •  
  T........z

  +2

  pokaż komentarz

  Bardzo ciekawe podejście do tworzenia prawa.

 •  

  pokaż komentarz

  Nie uda się. Przecież od dawna wiadomo że takie coś jak rząd działający na rzecz dobra ludności nigdy nie istniał. Zawsze stały za tym prywatne interesy i nawet teraz to widać. Najbardziej to widać po tym że najważniejsza waluta świata czyli dolar nawet nie należy do USA tylko leży w prywatnych rękach. A takie coś wolny internet szkodzi zbyt wielu. Przyniesie straty i żadnych zysków. Zapomnijcie.