•  
  MagnitudeZero

  +19

  pokaż komentarz

  Brak tłumaczenie zawęża niestety grono, które mogło by podniecić się tym znaleziskiem.

  •  

   pokaż komentarz

   @MagnitudeZero: ang chyba jako tako dzis zna + google translator etc = zrozumienie na jakims podstawowym poziomie, no ale trzeba wysilek wlozyc ;p

  •  

   pokaż komentarz

   @MagnitudeZero: Ja np bardzo się podnieciłem tytułem, a jak wszedłem w znalezisko zupełnie mi przeszło

  •  

   pokaż komentarz

   @ketrish: Niestety, gorzej z językiem polskim, jak widać.

  •  

   pokaż komentarz

   @stan_rzeczy: sory nastepnym razem napisze lopaologicznie w postaci rysunku bo ironii tez nikt w szkole nie mial...

  •  

   pokaż komentarz

   @MagnitudeZero:

   Po raz pierwszy, badacze z MIT i innych wykryli wszystkie fazy spalania termonuklearnego w gwieździe neutronowej. gwiazda, zlokalizowana blisko centrum glaaktyki w gromadzie kulistej Terzan 5, jest "modelowym wybuchaczem", powiedział Manuel Linares ,doktor na MIT'owskim Kavli Institute Badań kosmicznych i astrofizyki.

   Linares i jego koledzy z MIT, McGill University, the University of Minnesota i the University of Amsterdam przeanalizowali obserwacje w zakresie fal rentgenowskich z satelity Rossi i odkryli że gwiazda jest pierwszą z typu która wybucha w sposób jaki przewiduje model. Co więcej, odkrycie może pomóc w wytłumaczeniu dlaczego taka modelowa gwiazda nie została do tej pory wykryta. Dokument który będzie opublikowany 20 marca w The Astrophysical Journal szczegółowo omówi wnioski grupy.

   "Są to ekstremalne labolatoria" powiedział Linares. "Możemy badać fundamentalną fizykę przez patrzenie na to co się dzieje na i wokół powierzchni gwiazdy neutronowej".

   Gwiazdy neutronowe powstają typowo z zapadających się masywnych słońc.te gwiezdne pozostałości są prawie w całości z neutronów, i są niewiarygodnie gęste - około masy słońca, ale ściśnięte w sferę szeroką na kilka mil (mila~1,8 km). Przez przeszłe 3 dekady, astrofizycy studiowali gwiazdy neutronowe by zrozumieć jak zachowuje się ultragęsta materia.

   W szczególności, badacze skupili się na ekstremalnie lotnych (ulatniających się) powierzchniach gwiazd neutronowych. W procesie nazwanym akrecją, rozgrzana do białości plaza przyciągana przez gwiazdę sąsiadkę opada na powierzchnię gwiazdy z niezwykłą siłą - ekwiwalentna do 100kg materii roztrzaskiwanej na powierzchni monety w każdej sekundzie. Gdy pada więcej plazmy , tworzy się warstwa paliwa na powierzchni która buduję się (gromadzi) do pewnego poziomu, potem wybucha w termonuklearnej fuzji. Ta eksplozja może być wykryta jako promienie X(czyli rentgena) w przestrzeni: im większa eksplozja, tym większa intensywność promieniowana co może być zmieżone ako pika w danych satelity.

   Badacze rozwineli model by przewidzieć jak gwiazda powinna wybuchnąć, na podstawie jak dużo plazmy jest przyciągane do jej powierzchni. Na przykład, jak więcej i więcej plazmyupada na gwiazdę, eksplozje powinny pojawiać się coraz częściej, dając więcej pik promieniowania. Modele przewidziały że przy największych tempach masa-akrecja, plazma powinna opadać z tak wysokim tempem że fuzja termojądrowa est stabilna, i pojawiać się ciągle, bez gigantycznych eksplozji.

   Jednakże, W kilku ostatnich dekadach, obserwacje fal X z blisko 100 eksplodujących gwiazd neutronowych nie pomogły w zweryfikowaniu tych teoretycznych przewidywań.

   "Od późnych lat 70, w większości widzieliśmy wybuchy przy niskim tempie masa-akrecja, i kilka lub żadnych wybuchów przy wysokim stosunku masa-akrecja" powiedział Linares "to powinno się zdarzać, ale przez 3 dekady nie widzieliśmy tego. To jest zagadka"

   pod koniec 2010, satelita RXTE wykryła piki promieniowania X z układu podwójnego - dwie gwiazgy związane przez grawitację i okrążające się nawzajem bardzo blisko - w Terzanie 5. Linares i jego koledzy otrzymali dane z zatelity i je analizowali je pod kątem charakterystycznych pik.

   Zespół znalazł gwiazję neutronową systemu która rzeczywiście pokazywała wzór zgodny z niskim stosunkiem masa-akrecja, w którym plazma opadała powoli. Te wzory wyglągały jak duże piki w danych, oddzielone długimi okresami małej aktywności.

   Ku ich zaskoczeniu, badacze znaleźli dowód dla wysokiego stosunku masy-akrecji,gdzie więcej plazmy opada częściej - lecz w tych przypadkach, dane pokazywały mniejsze piki, rozprzestrzenione znacznie bliżej siebie. Jescze wyżej (zapewne chodzi tu o większą skalę), dane układają sie raczej w oscylującą falę. Linares zinterpretował tą ostatnią obserwację jako znak ledwo co stabilnego spalania się : fazy kiedy gwiazda przyciąga plazmę do swej powierzchni tak często że reakcje fuzji nuklearnej mają miejsce na wskroś w warstwie plazmy , bez ukazywania dużych eksplozji czy pik.

   "Widzieliśmy, po raz pierwszy, dokładnie ewolucję którą przewiduje teoria" powiedział Deepto Chakrabarty, profesor fizyki na MIT, i członek zespołu badawczego , "Lecz pytaniem jest , dlaczego nie widzieliśmy tego wcześniej?"

   Grupa wkrótce zidentyfikowała możliwe wyjaśnienie przez porównanie tej konkretnej gwiazdy z innymi które były badane w przeszłości. Dużą różnicę znaleźli w o wiele wolniejszym tempie obrotu. Podczas gdy większosć gwiazd neutronowych obraca się w zawrotnych 200 do 600 razy na sekunde, ta nowa gwiazda obraca się o wiele wolniej , raptem 11 obrotów na sekunde. (wyjaśnienie ode mnie, tak samo łyżwiarka na lodzie obraca się szybciej gdy przyciągnie ręce do siebie , zasada zachowania momentu, ciekawe dlaczego obraca się tak wolno skoro skurczyła się tak mocno...musiałaby stracić duuuużo masy, albo się prawie że nie obracać)

  •  

   pokaż komentarz

   @MagnitudeZero: Grupa zdała sobie sprawę że w przewidywanym wybuchowym zachowaniu , istniejący model pomija okres obrotu gwiazd. Powód dla którego ta nowa gwiazda pasuje do modelu tak dobrze, powiedział Linares jest to że jej tempo rotacji jest znikome.

   Wciąż jest niejasne jaki dokładnie rotacja ma wpływ na spalanie termonuklearne, jednakże Linares ma przeczucie: rotacja może powodować tarcie między warstwami plazmy a powierzchnią gwiazdy neutronowej. to tarcie może wytwarzać ciepło, które może mieć wpływ na spalanie nuklearne.

   "To jest to czemu musimy się przyjrzeć" powiedział Linares. "I teraz modele muszą uwzględnić obrót, i musimy wyjaśnić jak dokładnie działa fizyka."

   Coleman Miller, profesor astronomii na University of Maryland, zgadza się że rotacja może być znacznym czynnikiem który model przeoczył. Jednakże, powiedział że opracowanie modeli z rotacją w umyśle jest niezwykle zasobożerne, odkąd fuzja pojawia się coraz częściej niewiarygodnie szybciej , w małych zakamarkach neutronowych gwiazd.

   "jeżeli masz zamiar w pełni wymodelować wybuch, musisz rozważać mikrosekundy i centymetry" powiedział Miller który nie brał udziału w badaniach. "Żaden komputer nie został do tego zaprojektowany. Więc są interesujące prawdopodobne sugestie, lecz będzie głęboko trudno potwierdzić w sposób definitywny"

 •  
  q...3

  +27

  pokaż komentarz

  Komentarz usunięty przez moderatora

 •  

  pokaż komentarz

  zaryzykowałbym nawet tezę, że stała się faktem autentycznym.