•  

  pokaż komentarz

  Witam, tu autor programu. Dwa słowa wyjaśnienia: wydawca JakDojade.pl dostaje dane od MPK całkowicie za darmo (dysponuje kopią ich porozumienia), nie ma chyba powodu dla którego inni też nie mieliby ich dostawać, jeśli sobie tego życzą. Po stronie MPK nie powstaną żadne koszty, bo jestem gotów przyjmować dane w takim formacie jaki przygotowano dla JakDojade.

  Będzie to skądinąd sytuacja znana jako ponowne wykorzystanie informacji publicznej, zgodnie ze znowelizowaną ustawą o dostępie do informacji publicznej udostępnienie mi tych danych to nie wybór lecz obowiązek MPK Kraków. Sprawa jest w toku, o rozwoju będę informował na www.transportoid.com

  •  
   b....r

   -10

   pokaż komentarz

   @TomekZiel: ojeju jaki jestem gnębiony, oni dostali a ja nie. Jakdojade ma z nimi umowę, Ty chcesz dane po wysłaniu maila. Bądź poważny. Zarabiasz na appce, podziel się z MPK. To wydaje się logiczne.

  •  

   pokaż komentarz

   @beeper: JakDojade tez zarabia, dostaje dane za darmo. Dlaczego ja mam być traktowany inaczej?

  •  

   pokaż komentarz

   @TomekZiel: Zauważ-"jakdojade"nie wymaga opłat, zarabiają na reklamach. Ty poza zarabianiem na reklamach, chcesz umieścić jakieś treści "premium" co sugeruje komercyjny charakter projektu, kojarzy się z wszystkimi internetowymi stronkami typu " możesz pobrać plik, ale dwa razy wolniej po wykupienia konta premium dostaniesz pełen dostęp bla bla bla". Nic dziwnego, że MPK nie chce w czymś takim brać udziału.

  •  

   pokaż komentarz

   @thewickerman88: ja nie zarabiam na reklamach. Nie ma ich w programie, nie ma ich na stronie. Skojarzenia nie są potrzebne, temat był wyraźnie opisany w pismach i prezentacji, które wysyłałem do MPK.

  •  

   pokaż komentarz

   @TomekZiel: Dobra poczytałem na stronce i mam pytanie-układ na mapie tras i przystanków też bierzecie z MPK? Wiem że taka funkcja jest w jak dojadę, tutaj jest płatna. Pytanie-czy mapy robicie samemu czy też w jakiś sprytny sposób korzystacie z tego co da MPK?

  •  

   pokaż komentarz

   @thewickerman88: współrzędne przystanków pracowicie wklepali użytkownicy Transportoida oraz Schedulera Poland

  •  

   pokaż komentarz

   @TomekZiel: Chciałem już pisać maila, ale skoro masz konto na wykopie to dodam propozycję jedenego ficzera, który denerwuje w porównaniu do jakdojade.pl. Otóż czy mógłbyś wprowadzić numery przystanków przy ich nazwach? W większych miastach masz na jednej ulicy albo skrzyżowaniu po 4 przystanki lub więcej i jeżeli słabo znasz miasto to ciężko jest ogarnąć, w którą stronę autobus może jechać itp. Rozumiem, że mapka GPS jest dostępna (odpłatnie) i znalazłbym pewnie ten przystanek szybko, lecz wolę używać programu w trybie offline. Z góry dzięki bo używam już długi czas Twojej aplikacji z tego względu, że ściągam rozkład raz na jakiś czas i nie muszę łączyć się za każdym razem z Internetem.

  •  

   pokaż komentarz

   @XpedobearX: Jeśli w Warszawie to TAK, dane są dostępne a prace są w toku. Jeśli w Krakowie to NIE, bo DANYCH BRAK - są w posiadaniu MPK Kraków. Inne miasta - napisz maila.

  •  

   pokaż komentarz

   @TomekZiel: Jeżeli prace są w toku to w takim razie czekam i dzięki za odpowiedź :)

  •  

   pokaż komentarz

   @beeper:
   Ale tak naprawdę twórca aplikacji nie zarabia na rozkładzie a na wartosci dodanej jaką są funkcjonalności.

   W interesie przewoźnika winna być maksymalna dostępność rozkładów jazdy bo po pierwsze powinien realizować cel do jakiego został powołany a jest to z pewnością spółka finansowana z kieszeni podatnika- bilety nie pokrywają zazwyczaj połowy kosztu prowadzenia takiej firmy o ile nie jest prywatna ale takie u zarania socjalizmu wywalono z rynku.

 •  

  pokaż komentarz

  Czyli - chcesz za darmo udostępnienia czegoś, co wymagało by od nich nakładu środków, po to, żeby na tym kasę robić, argumentując to tym, że udostępniają podmiotowi trzeciemu który za darmo to udostępnia i ma z nimi umowę. Zakop za cwaniactwo.

  •  

   pokaż komentarz

   @deval: Ty nazywasz to cwaniactwem, ja - oczekiwaniem równego traktowania. Zresztą dlaczego przewoźnik miałby zamykać dostęp do danych rozkładowych? Przecież im bardziej dostępne tym lepiej dla pasażerów. Dla porównania - we Wrocławiu od dziesięciu lat możesz sobie ściągać rozkłady w formacie XML (http://www.um.wroc.pl/zdikzip/rozklady_xml.zip) i używać w dowolnym celu.

  •  
   I......o

   +2

   pokaż komentarz

   @deval: Ale tu chyba chodzi o to, że jakdojadę też nie jest serwisem charytatywnym, oni też zarabiają na informacjach z MPK, tylko że w inny sposób.

  •  

   pokaż komentarz

   @deval: Ale MPK nie obi tego dla siebie, nie robi nakładu środków po to by to odsprzedawać i na tym zarabiać, ale robi to dla pasażerów i nie chce udostępnić aplikacji stworzonej dla tych pasażerów właśnie, do tego darmowej, więc autor nie zarabia na niej i nie jest to żadne cwaniactwo

  •  

   pokaż komentarz

   @deval:
   Chyba nie czytasz ze zrozumieniem.

   Transportoid jest w tym zakresie darmowy (jeśli chodzi o same rozkłady) płatne są usługi premium jak lokalizowanie przystanku. Podmiot trzeci może i udostępnia za darmo ale ma kasę z reklam (czyli już nie tak za darmo).

   Jedyny nakład środków MPK jest taki, żeby spakować plik i wysłać na maila (w najprostszym przypadku).

   Jedyna różnica jest taka, że jedna strona ma umowę a druga takiej umowy mieć nie może bo nie.

 •  

  pokaż komentarz

  MPK udostępnić danych nie chce a na dobrą sprawę sami powinni dawać do dyspozycji swoim klientom jakąś prostą aplikację. Tymczasem nawet ich rozkład online nie jest dostosowany do przeglądania na telefonach.

 •  

  pokaż komentarz

  Jak wyglądało pozyskiwanie danych od przewoźników w innych miastach, nie było problemu? Dane były udostępniane za darmo? Czy tylko w Krakowie są problemy z pozyskaniem tych danych?

 •  

  pokaż komentarz

  Ci co twierdzą, że Transportoid jest bardziej komercyjnym projektem od jakdojade.pl to radzę zmienić dilera. W jakdojade od samego początku są wklepane reklamy i nic z nimi nie można zrobić. Transportoid to w pełni darmowa aplikacja, a to, że autor chce zarobić na dodatkowych funkcjach nie ma związku z samymi rozkładami udostępnianymi przez przewoźników. Autor nie czerpie korzyści z udostępniania rozkładów. Nikt nie każe Kowalskiemu kupować premium za 10zł. Może używać i darmowej wersji bez kilku, często zbędnych dodatków.
  MPK sobie strzela w kolano nieuzasadnioną odmową. Niepoważna firma.